Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
“Yetimler babası” Kazım Karabekir’in Gürbüz Çocuklar Ordusu
HABER » Tarih » “Yetimler babası” Kazım Karabekir’in Gürbüz Çocuklar Ordusu » Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022 0:07

“Yetimler babası” Kazım Karabekir’in Gürbüz Çocuklar Ordusu

Türk Kurtuluş Savaşı’nda özellikle Doğu Cephesinde önemli başarılara imza atan komutan Kazım Karabekir’in hayatı, kişiliği ve ‘Yetim babası’ olarak anılmasını sağlayan Gürbüz Çocuklar Ordusu… ‘Alçıtepe Kahramanı’ namıyla tanınan Kazım Karabekir.

23 Temmuz 1882 yılında İstanbul Kocamustafapaşa’da doğan Musa Kâzım Karabekir, Türk asker ve siyasetçidir. “Alçıtepe Kahramanı” namıyla tanınan Kazım Paşa, Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan komutanların arasında yer alarak Doğu Cephesi’nde gösterdiği başarılardan dolayı Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahibidir.

Askeri olarak birçok başarı gösteren Karabekir, Erzurum’a giderken, Bayburt’ta gördüğü yetim çocukları Erzurum’a gönderme emrini vererek Gürbüz Çocuklar Ordusu’nun ilk adımını atmıştır. 2 bin’i kız olmak üzere 6 bin yetim çocuğa din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin eğitim verilmesi yönünde büyük adımlar atarak, doğuda adeta eğitim reformu gerçekleştirmiştir.

Kazım Karabekir’in siyasi kariyerinin altında kaybolmuş bir özelliği, eğitime verdiği büyük önem ve çocuk sevgisine hep birlikte bakalım…

‘Yetim babası’ Kazım Karabekir’in Gürbüz Çocuklar Ordusu Kurtuluş savaşının önde gelen komutanlarından Kazım Karabekir Paşa, 15.Kolordu Komutanı olarak Doğu ’da görev yapmıştı. Görevi süresince başarılı askeri faaliyetlerinin yanında bölgenin sosyal, kültürel ve eğitim alanında da kalkınması için önemli görevler üstlendi.

Yıllardır süren savaşların sonucunda Doğu vilayetlerinde binlerce şehit çocuğu, yetim ve öksüz kalmış çocuk bulunmaktaydı. Bu çocuklar sefalet içerisinde yaşam mücadelesi vermekteydi. Sahipsiz kalmış bu çocukların yeniden hayata kazandırılması için yapılması gereken belliydi:

Sokaklardan kurtarmak ve iyi bir eğitim vererek sahibi yapmak. Kazım Karabekir de bu amaçla bölgede birçok eğitim öğretim kurumu kurarak yetim, sahipsiz kalmış bu çocukların eğitim alması için mücadeleye başladı.

Çocuklar Ordusu Teşkilatı 1919’da Erzurum’a giderken Bayburt’ta gördüğü bakıma muhtaç çocukların Erzurum’a götürülme emrini verdi. Kimsesiz çocuklara kazandırmak amacıyla 24 Mayıs 1919’da Erzurum Darüleytam’ından ( Yetim Yurdu ) aldığı 12 yaşından küçük 33 çocuğu iki Kolorduluk sanayi takımlarına dahil etti. Kimsesiz çocukların sayısı fazla fakat fiziki yeterli değildi.
blank

İşgalden dolayı birçok bina yıkılmış ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi imkansızdı. Bu kapsamda onarılması ilk iş oldu. 1 Ekim 1919’da gece yatılı okulu açıldı. Temel eğitim veren okulların haricinde mesleki eğitim veren okullar da ayrıca önem verilen bir konuydu.

Bu amaçla Erzurum’da bulunan Firdevsi Kışlasındaki Ocağına yüz kadar çocuk nakledildi. Bu ocakta otomobil tamiri ve şoförlük eğitimi de verilmekteydi. Kısa süre sonra mektebe bağlı bir de Kuyumculuk Mektebi açıldı. Mayıs 1920’ye gelindiğinde Erzurum’daki çocukların mevcudu 1650’yi bulmuştu. Karabekir 1 Mayıs 1920’de Erzurum halkının da katıldığı bir programda, kurmuş olduğu bu teşkilata Çocuklar Ordusu Teşkilatı adını verdiğini ilan etti.

Çocuklar Kasabası Kars’ta Ermenileri mağlup eden Karabekir, Sarıkamış’ı ordusu için karargah merkezi haline getirdi. Karargahın buraya taşımasında Ruslardan kalma birçok modern binanın olması etkili oldu. Karabekir şehirdeki modern binaları Çocuklar Ordusu Teşkilatının eğitim faaliyetleri için de bulunmaz bir fırsat olarak görmüş ve burayı Çocuklar Kasabası haline getirmek istemekteydi.
blank

Karabekir karargahın taşınmasından sonra Erzurum’da kurmuş olduğu okullardan bir kısmını Sarıkamış’a getirtti. Ancak yapılan yalnızca bir nakil işi değil, asıl yapılmak istenen bir Çocuklar Kasabası haline getirilmek istenmesiydi.

Doğu illerinde eğitimi, sosyal hayatı, zanaatı geliştirmek, bakıma muhtaç yoksul ve yetim çocukları hayata hazırlamak için 12 Kasım 1921’de Çocukları Himaye Cemiyeti adında bir de cemiyet kurdu. Böylece Erzurum’da başlatmış olduğu eğitim faaliyeti Sarıkamış’ta artarak devam ediyordu.

Yetimler Babası 1922 yılına gelindiğinde Çocuklar Ordusu Teşkilatı; Sarıkamış; Trabzon, Kars, Kağızman, Beyazıt, Iğdır, Ardahan, Artvin, Rize, Sürmene ve Erzincan dahil olmak üzere 17 Alay halinde örgütlenmişti. Tüm okullar Sarıkamış’ta bulunan Çocuklar Ordusu Teşkilatına bağlı idi. Her okulun aynı tarzda bir bayrağı vardı ve bayrak üzerinde alayın numarası bulunmaktaydı.
blank

1923 yılında bu okullardaki çocukların sayısı 6000’e yaklaşmıştı. Karabekir yalnızca yetim Müslüman çocuklara değil yetim Ermeni çocuklarına da aynı muameleyi yapmıştı. Trabzon’da bir okulu yetim kalmış olan Ermeni çocukları için tahsis etmişti. Kazım Karabekir Paşa bizzat örgütlediği bu eğitim-öğretim faaliyeti ile bölgedeki yetim, öksüz çocuklara sahip çıktı.

Sahipsiz çocukları ölümden sefaletten kurtararak onların sahibi olmalarını sağladı. Bu çalışmaları ile Doğudaki askeri başarılarının yanına bölgedeki çocukların da babası oldu. ‘Yetimler Babası’ olarak anılmasını haketmişti.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI