Enteresan Haber

Türk bilim insanı başardı! Koronavirüs aşısında ilk adım atıldı
HABER » Sağlık » Türk bilim insanı başardı! Koronavirüs aşısında ilk adım atıldı » Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020 2:15

Türk bilim insanı başardı! Koronavirüs aşısında ilk adım atıldı

Prof. Dr. Aykut Özkul, koronavirüse karşı (corona virüsü) serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünün izolasyonunu başardıklarını açıkladı.

Dünya genelinde koronavirüsü ile ilgili aşının çıkıp çıkmayacağı, hangi ülkenin virüse karşı bulacağı konusu tartışılıyor. Türkiye’de birçok bilim insanı koronavirüsü enfeksiyonu nedeniyle oluşan hastalığı için aşı için araştırma yapıyor.
Koronavirüs hakkında serum, ve ilaç üretimi için çalışmalar sürerken bilim insanı Prof. Dr. Aykut Özkul Sars-Cov-2 virüsün izolasyonunu başardıklarını duyurdu.

SERUM, AŞI VE İLAÇ ÜRETMENİN İLK ADIMI GERÇEKLEŞTİ

Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı ve A.Ü. Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü olarak çalışan Prof. Dr. Aykut Özkul, koronavirüse enfeksiyonunun var ettiği hastalığı için serum, ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsün izolasyonunu başardıklarını açıklaması büyük bir umut oldu.

PROF. DR. AYKUT ÖZKUL: “TUBİTAK DESTEĞİYLE FAKÜLTEMİZDE ÜRETTİK”

Bir köşe yazarına yaptığı açıklamada Prof. Dr. Aykut Özkul, “”Temel hedef ve tedavi sürecinde yapılacak olanlar. Burada yaptığımız ise hasta insan bedeninde var olan virüsü alıp, laboratuvarda yaşatmaya başlamamız. Bir insan bünyesinden çıkarıp, laboratuvarda da üreyip yaşayabilecek hale getirmemiz.
Sağlık ekibine katkı için üzerinde ilaç ve denemesi yapılacak hale getirmemiz. Bu bir ulusal kaynak olarak kullanabileceğimiz bir virüs elimizde mevcut, ilaç ve aşı çalışması yapan kim varsa onlara da veririz. Çünkü bizim çabamız tamam ama biz de TUBİTAK’ın desteği ile Fakültemizde ürettik; ulusal kaynak haline getirdik. Tüm bilim insanlarına, ilaç ve aşı çalışanlara sunmaya hazırız” dedi.

Etiketler: , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI