Topal Molla Tarihten alınacak bir ders

0
4.342 views

İslamı bilen ajanlar yetiştirerek Müslümanların kullanma oyunu sadece Türkiye Müslümanları üzerinde oynanan bir oyun değil. Geçmişte Afganistan’da uygulanmış olan Topal Molla Devrimi, bu emperyalist oyunlara ilginç örneklerden birisidir.

Dün Afganistan’ın yaşadığı bu acı olayların tıpkı benzerini bugün Türk milleti olarak bizler yaşamaktayız. Haini- Ajanı- Casusu görüyoruz, tanıyoruz ama maalesef kimseyi inandıramıyoruz.

1919 yılında Afganistan’ın yönetimini İngilizlerden bağımsız yürütme hakkını Ravalpindi savaşı ile kazanan Emanullah Han, 1923’de kendisini Afgan Emiri ilan eder. Afganistan üzerinde ekonomik yaptırımlarını kaybetmek istemeyen İngiltere, Lawrence tipi bir İngiliz ajanını görevlendirir ve Emanullah Han’ı yıkmak için harekete geçerler.

Topal Molla önce tekke kurar

1920 yılında Topal Molla, Afganistan’da önce kendisine bir tekke kurar ve ilk müritleri de yanında getirdiği İngiliz casusları olur.

Topal Molla lakaplı İngiliz ajanı ile birlikte gelen, görevli diğer İngiliz ajanları, Topla Molla hakkında kerametler anlatmak üzere Afganistan’ın dört bir yanına dağılırlar. Köy köy, kasaba kasaba gezerek Topal Molla’nın kerametlerini cahil halka anlatırlar.

Etrafa dağılan kendilerini mürit olarak tanıtan İngiliz ajanları “şöyle büyük bir evliya, böyle büyük bir ulema” şeklinde Topal Molla’nın reklamını yaparlar.

blank

Topal Molla bir yılda binlerce, 3yılda yüzbinlerce mürit toplar

Köy köy, kasaba kasaba gezen casus müritler Topal Molla’nın kerametlerini tüm Afgan halkına anlatırlar. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde binlerce müridi olur Topal Molla’nın. 3 yıl içerisinde sayısı yüz binleri aşan mürid toplar etrafına.

Üç yıl gibi çok kısa bir zaman içinde Topal Molla’nın müritlerinin sayısı 200 bine ulaşır ve 1925 yılına gelindiğinde daha da artarak 300 bini aşar.

Topal Molla müritlerini Emanullah Han’a karşı kışkırtır ve ayaklanma başlar

Topal Molla Tarikat şeyhi olarak geniş bir çevre ve etki alanına sahip olduktan sonra ülkesini bağımsız yönetmeye çalışan Emir Emanullah Han’a karşı, mürid’lerini kışkırtır.

Devlet yönetiminde yolsuzluk yapıldığını, ahlaksızlık ve israfın çok olduğunu, hükümete ve devletin başındaki Emanullah Han’a karşı mücadele etmenin Farz olduğunu anlattığı mürid’leri ile beraber ülkeyi iyice karıştırır.

blank

Topal Molla, istediği güce ulaşınca Afgan emirine karşı ayaklanma başlatır. Bir yıl içinde büyük katliamlar yapılarak oluk oluk kan akıtılmış, Afgan Kralı Emanullah’ın ülkesinden kaçmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Kaçan Emir Emanullah Han hava limanında Topal Molla ile karşılaşır

Emir Emanullah Han bu şahsın ‘ajan’ olduğunu bildiği halde, halkına bunu söyleyemez. Ülkede kardeş kanı dökülmeye başlayınca, halkı karşısına almaktan ve daha çok kan dökülmesinden çekinen Emanullah Han 1929’da ülkesini terk eder. Bir daha da ülkesine dönemez.

Emanullah Han, Kabil Hava limanında İtalya’ya gitmek üzere uçağın hareketini beklerken, bastonlu, İngiliz tipi takım elbiseli, beyaz şapkalı sarışın bir adam yanına yaklaşır.

Bu kişi Emanullah Han’ı selamlar ve hemen sorar; Beni tanıdın mı ?
“Ben o meşhur Topal Mollayım. Afganistan’ı karıştırmakla görevliydim, görevimi başarıyla bitirdim ve şimdi İngiltere’ye dönüyorum”.

“Benim ajan olduğumu bildiğin halde neden bunu halkına söylemedin? Bu benim en büyük korkumdu, ama sen bunu bile yapamadın! Bildiğin halde neden sustun”.

Ülkesini terk etmek zorunda kalan Emir Emanullah Han, ‘Söyleseydim daha da kötü olayların olabileceğinden korktum. Çünkü halkımın size olan güveni çok fazlaydı’ der.

“Ben senin İngiliz ajanı olduğunu ve hangi görevle Afganistan’a gönderildiğini çok iyi biliyordum. Sen, halkımı öylesine etkilemiştin ve onların gönüllerine girmiştin ki senin İngiliz casusu olduğuna onları inandırmamın imkânı yoktu”.

İngiliz ajanı Topal Molla, sarığını, fesini atmış, uzun sakallarını kesmiş, başında İngiliz fötr şapkası, boğazında gayet kibar kravatıyla, kazandığı zaferin mağrurluğu için de İngiltere’ye yola çıkmıştı.
Bu olayı İngiliz ajan Topal Molla’nın hatıralarında anlattığı yazılır.

Dün Afganistan’ın yaşadığı bu acı olayların aynısın bugün Türk milleti olarak bizler yaşamaktayız. Haini- Ajanı- Casusu görüyoruz, tanıyoruz ama maalesef kimseyi inandıramıyoruz!

OKUMAKTAN PİŞMAN OLMAYACAĞINIZ YAZILAR:
İngiliz’ler tarafından Kesilen 100 000 parmak ve Bulunmaz Hint kumaşı
İngiliz ajanı nasıl dervişlik yapıp namaz kıldırdı
Ankara Tiftik keçisine İngiliz oyunu
İngilizler Ermeni soykırımı yalanını nasıl tezgahladı?
İngilizlerin belgelerle Atatürk’e Düzenlediği Suikast Girişimleri
Kobra etkisi

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz