Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Tarih » Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar » Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020 14:57

Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar

Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar

Dünyada da ülkemizde de derbi olacağı zaman o şehirde hayat durur. Günler hatta haftalar öncesinden hazırlıklar yapılır. Taraftarlar formalarını giyer, kimisi totemlerle maçı kazanacağını düşünür, kimisi alır çocuğunu, yeşil çimenlerin kokusunu öğretmeye stada götürür. Dostluğu, kardeşliği, unutmadan rekabetin en heyecanlısıdır doksan dakika. Tarihin ilk derbisi Osmanlı’da Lahanacılar ve Bamyacılar arasında yapıldı.

Tarihte ilk derbi

Günümüz derbi’lerinin temeli, Osmanlı zamanında savaşçıların kurduğu Lahanacılar ve Bamyacılar isimli iki takıma dayanır. Söz konusu derbinin oynandığı dönem I. Mehmed zamanına rastlıyor.

I. Bayezid‘in Timur’un karşısında mağlup olması sebebiyle Bayezid’in oğlu Mehmed, 200 kadar süvari birliğini güçlendirmek için eğitime aldı. Eğitime alınan bu süvarilerin bazılarını oğlu Şehzade Murad çalıştırdı. İşte tarihteki ilk derbi bu iki birlik arasında gerçekleşti. Bu iki askeri grup zamanla rakip haline geldiler.

O dönemde Amasya’da bulunan Çelebi Mehmed’in takımına Amasya’nın bamyası meşhur olduğundan Bamyacılar, Merzifon’da bulunan Şehzade Murad’ın takımına da bölgenin meşhur ürünü olan lahana nedeniyle Lahanacılar adı verilmişti.

Lahanacı ve Bamyacı ların üniformaları nasıldı?

Lahanacılar, yeşil pantolon, yeşil gömlek,yeşil bayrak, Bamyacılar ise kırmızı pantolon, kırmızı gömlek, kırmızı bayrak taşırlardı. Cirit oyunları yaklaşık 20-21 kişiyle olurdu.

Enderun’da bulunan Lahanacılar ve Bamyacılar ın yarışmaları hem kaliteli olarak üst düzeyde hem de biraz daha profesyonelce olmaktaydı. Çünkü onlar o yarışmalarda kendilerini gösterdiği ölçüde daha üst makamlara çıkabilirlerdi.

Öncelikle hedef savaşa hazırlanmaktı

Lahanacılar ve Bamyacılar sarayın Enderun Bölümü’ndeki savaşçı yiğitlerdi ve müsabakalar her an savaşa hazır olmaları ve tekniklerini geliştirmeleri için yapılan, hatta kimi zaman ölümcül olan oyunlardı.

İbrahim Paşa zamanında yapılan yarışlar düğünlerde, doğumlarda, bayramların üçüncü günü olurdu. Padişah geldiği zaman yarışlar başlardı.

Acemi Oğlanlar Kışlası’nda çocuklar iki tür eğitim görürlerdi. Bir tanesi kitabi bilgiler, diğeri de okçuluk, denizcilik, atıcılık gibi çeviklik, güç, kudrete dayanan eğitimdi. Törenlerde, eğlence zamanlarında birkaç çeşit yarış olurdu.

Mesela maket kaleler yapılır; kalelerin fethedilmesi, ele geçirilmesi gibi oyunlar oynanırdı. Okçuluk yarışları yapılırdı. Rivayete göre yarışları izleyen bir elçi hayretler içinde kalıp “Yarışlarınız böyleyse savaşınız kim bilir nasıldır ?” derlermiş.

BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Osmanlı’da Bektaşiliğin Yeri ve Yeniçeri Bektaşiliği
Osmanlıda Külhanbeyliği yetim kardeşliği
Osmanlıda Çingeneler
Osmanlı’da ses getiren infazlar
Deli İbrahim’in haremi; Cariyeler, şovlar ve büyük rüşvet ağı
Cervantes Mimar Sinan’ın yaptırdığı camide ameleydi
Geleneksel Türk okçuluğu
Dandanakan Savaşı nedir? Dandanakan Savaşı’nın nedeni, önemi ve sonuçları

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI