Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Tarih » Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar » Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020 14:57
Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar

Tarihteki ilk derbi ; Lahanacılar ve Bamyacılar

Dünyada da ülkemizde de derbi olacağı zaman o şehirde hayat durur. Günler hatta haftalar öncesinden hazırlıklar yapılır. Taraftarlar formalarını giyer,kimisi totemlerle maçı kazanacağını düşünür, kimisi alır çocuğunu, yeşil çimenlerin kokusunu öğretmeye stada götürür. Dostluğu, kardeşliği, unutmadan rekabetin en heyecanlısıdır doksan dakika. Tarihin ilk derbisi Osmanlı’da ‘Lahanacılar’ ve ‘Bamyacılar’ arasında yapıldı.

TARİHİN İLK DERBİSİ

Günümüz derbilerinin temeli, Osmanlı zamanında savaşçıların kurduğu “Lahanacılar” ve “Bamyacılar” isimli iki takıma dayanır. Söz konusu derbinin oynandığı I. Mehmed zamanına rastlıyor.
I. Bayezid’in Timur’un karşısında mağlup olması sebebiyle Bayezid’in oğlu Mehmed, 200 kadar süvari birliğini güçlendirmek için eğitime aldı. Eğitime alınan bu süvarilerin bazılarını oğlu Şehzade Murad çalıştırdı. İşte tarihteki ilk derbi bu iki birlik arasında gerçekleşti. Bu iki askeri grup zamanla rakip haline geldiler.
O dönemde Amasya’da bulunan Çelebi Mehmed’in takımına Amasya’nın bamyası meşhur olduğundan Bamyacılar; Merzifon’da bulunan Şehzade Murad’ın takımına da bölgenin meşhur ürünü olan lahana nedeniyle Lahanacılar adı verilmişti.

LAHANACI VE BAMYACILARIN ÜNİFORMALARI NASILDI ?

Lahanacılar,yeşil pantolon, yeşil gömlek,yeşil bayrak, Bamyacılar ise kırmızı pantolon, kırmızı gömlek, kırmızı bayrak taşırlardı. yaklaşık 20-21 kişiyle olurdu. Enderun’da bulunan Lahanacılar Bamyacılar’ın yarışmaları hem kaliteli olarak üst düzeyde hem de biraz daha profesyonelce olmaktaydı. Çünkü onlar o yarışmalarda kendilerini gösterdiği ölçüde daha üst makamlara çıkabilirlerdi.

ÖNCELİKLE HEDEF SAVAŞA HAZIRLAMAKTI

Lahanacılar ve Bamyacılar sarayın Enderun Bölümü’ndeki savaşçı yiğitlerdi ve müsabakalar her an savaşa hazır olmaları ve tekniklerini geliştirmeleri için yapılan, hatta kimi ölümcül olan oyunlardı. İbrahim Paşa zamanında yapılan yarışlar düğünlerde, doğumlarda, bayramların üçüncü günü olurdu. Padişah geldiği zaman yarışlar başlardı.
Acemi Oğlanlar Kışlası’nda çocuklar iki tür görürlerdi. Bir tanesi , diğeri de okçuluk, denizcilik, atıcılık gibi çeviklik, güç,kudrete dayanan eğitimdi. Törenlerde, eğlence zamanlarında birkaç çeşit yarış olurdu. Mesela maket kaleler yapılır; kalelerin fethedilmesi,ele geçirilmesi gibi oyunlar oynanırdı. Okçuluk yarışları yapılırdı. Rivayete göre yarışları izleyen bir elçi hayretler içinde kalıp “Yarışlarınız böyleyse savaşınız kim bilir nasıldır ?” derlermiş.

Etiketler: , , , , , ,