Enteresan Haber

Tarihte insanların yaptığı bugün bize enteresan ve ilginç gelen 12 şey
HABER » Biliyonmu » Tarihte insanların yaptığı bugün bize enteresan ve ilginç gelen 12 şey » Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021 9:11

Tarihte insanların yaptığı bugün bize enteresan ve ilginç gelen 12 şey

Eski zamanlarda insanların yaptığı tuhaf ve enteresan şeyleri sizler için bir araya getirdik. Çook şaşıracaksınız!

Brad Pitt’in başrolde olduğu Truva, Russell Crowe’un harika bir oyunculuk performansı sergilediği Gladyatör gibi filmler ve çok sevilen Spartacus dizisi sayesinde birçok insan tarihe ilgi duyuyor ve o dönemlerde yaşamak istiyor. Ancak tarihi doğru ve detaylı bir şekilde araştırırsanız, idrarla çamaşır yıkamak ya da partilere taşınan ananasların hiçbirini yememek gibi bazı tuhaf uygulamalarla karşılaşırsınız. İşte eski zamanlarda yapılan tuhaf şeyler.

1. Antik Yunan’da erkekler eşlerini öpmezlerdi

Antik Yunan’da öpüşmek, romantizmden çok bir saygı göstergesiydi. Eşit olan erkekler dudaktan öpüşürlerdi, eşit olmayan kişiler ise yanaklardan öpülürdü. Antik Yunan’da erkekler, kadınların erkeklerle eşit olmadıklarını düşündükleri için eşlerini dudaklarından öpmezlerdi.

2. Yunanlılar pantolonların değil, eteklerin erkeksi olduğunu düşünüyorlardı
blank
Yunan erkekleri için etekler, tunikler ve togalar sadece gerçek erkeklerin giydiği şeylerdi. Onlar için pantolon, İranlı barbarların giymekte olduğu bir şeydi. Ayrıca pantolonlar, kadınsı ve büyük bir alay kaynağı olarak kabul edilmekteydi.

3. Romalılar, idrarı çok iyi bir temizleyici olarak görüyorlardı
blank
Günümüzdeki insanlar için idrar, sadece bir insan vücudu atığıdır. Ancak Romalılar, idrarı amonyak içeriği sayesinde çok iyi bir temizleyici olarak görüyorlardı. Pompeii’de bulunan bazı fresklere göre, insanlar, kirli giysilerdeki kiri, yağı ve lekeleri temizlemek için çamaşırlarını idrarla yıkıyorlardı.

4. Gladyatör teri, Romalı kadınlar için çok değerliydi
blank
Güzel görünmek isteyen Romalı kadınların güzellik iksiri gladyatör teriydi. Gladyatörler savaştıktan sonra vücutlarındaki ter, kan ve pislik temizlenir ve arena dışında şişelerde satılırdı .Zengin kadınlar krem ​​ve parfüm alabiliyorken, orta sınıf kadınlar gladyatör teri alarak kendilerine güzellik bakımı yapıyorlardı.

5. 19. yüzyılda ketçap ilaç olarak satılmaktaydı
blank
19. yüzyılda ketçabın içinde domates yerine mantar, soğan ve baharat gibi şeyler bulunmaktaydı. Ketçabın kökeni nereye uzanırsa uzansın, günümüzde her ülkede tüketilmektedir. Ayrıca ketçap, John Cook Bennett adında bir beyefendi tarafından ilaç olarak satıldı. Tamamen yeni domates içeriği, iyileştirici özelliğinin anahtarıydı. Böylece ketçap, tıbbı alanda bir imparatorluk kurdu. Ancak düşük kaliteli taklitçilerin ortaya çıkmasıyla ketçap 1850’de ilaç niteliğini kaybetti.

6. Antik Mısır’da insanlar, mumyaları ilaç olarak kullanıyorlardı
blank
Antik Mısır mumyaları birçok film ve diziye konu oldular. Mumyalar birçok filmde korkutucu ve kötüyken, eski zamanlarda ilaç olarak kabul edildiler. Yeraltı mumyaları 12. yüzyılda, çoğunlukla içlerindeki bitüm içeriği nedeniyle ilaç olarak tüketilmekteydi. Eski insanların yaptığı bu tuhaf şeyin günümüzde yapıldığını düşünmek bile korkutucu.

7. Eski Mısırlılar tahta veya taş yastıklar kullanıyorlardı
blank
Eski Mısır’da ve hatta Çin’de yastıklar taştan, ahşaptan ve porselenden yapılmıştır. O zamanların insanları yerde uyuduğu için kafalarını böceklerden korunmak amacıyla için taş veya tahta yastıklar kullanılırdı. Ayrıca kafa kısmının insan vücudunun en kutsal parçası olduğunu düşünüyorlardı. Bu nedenle mezarlarda ölülerin kafalarının altına da taştan veya tahtadan yastıklar koyuyorlardı.

8. Ananas bir statü sembolü olarak kabul edilmekteydi
blank
Bir zamanlar ananasın yenmeyecek kadar değerli olduğu düşünülmekteydi. Her bir ananas binlerce sterlin değerindeydi. 16. ve 17. yüzyıllarda zenginler, ananası çürüyünce kadar beklettikten sonra atıyorlardı. Oldukça tuhaf!

9. Şövalyeler, şövalye töreninden önce banyo yapmak zorundaydılar
blank
Hollywood, Orta Çağ zamanlarını romantik bir şekilde tasvir etse de, gerçekte kötü kokuların yoğun olduğu bir dönemdi. O zamanlarda düzenli banyo yapmak diye bir şey yoktu. Ancak şövalyeler, şövalye töreninden önce banyo yapmak zorundaydılar. Böylece bir günlüğüne de olsa güzel kokuyorlardı.

10. Bir zamanlar protezler gerçek dişlerden yapılırdı
blank
Günümüzde protezler, uzun süre dayanabilen zararsız malzemelerle yapılmaktadır. Ancak yüzyıllar önce dişlerini kaybeden bir kişi, yeni gerçek dişlere sahip olabiliyordu. Eskiden gerçek insan dişlerinden yapılan protezlere “Waterloo dişleri” denirdi. Genellikle savaş alanında ölenlerin dişleri takma diş yapımında kullanılmaktaydı. Fakat yaşayan insanlarda dişlerini satıyorlardı.

11. Gözyaşları küçük şişelerde saklanıyordu
blank
Kadınlar, ölen ya da savaşta olan kocaları için döktükleri gözyaşlarını gözyaşı şişesi olarak da bilinen özel şişelerde saklarlardı. Temel olarak, gözyaşı ne kadar fazlaysa, kadın o kadar saf ve dindar demekti. Daha sonra bu şişeler parfüm ve yağ depolamak için kullanıldı.

12. Viktorya dönemi erkekleri, çaylarını özel bir tasarıma sahip olan fincanlarda içtiler
blank
Eski zamanlarda bir adam, bıyıklarını ve çay içmeyi çok seviyorsa bunun için müthiş bir çözüm vardı. Viktorya döneminde sadece erkekler için özel bir fincan yapıldı. İngiliz çömlekçi Harvey Adams’ın bu fincanları 1870’lerde yaptığı söyleniyor. Bu özel tasarım fincanlar, 15 yıl boyunca çok popülerdi.

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
* Dünyadaki Salak Gelenekler
* Tarih boyunca açıklanamayan 18 ilginç olay
* Geçmişin Sırlarıyla Dolu 9 Gizemli Keşif
* Böyle de ölünmez ki !
* Topun Ağzında Olmak Deyiminin Gerçek Bir İdam Yöntemine Dayandığını Biliyor muydunuz?

ilginç tarih, enteresan tarih, ilginç mısırlı lar, ilginç mısır lı gelenekleri, ilginç antik gelenekler, antik yunan gelenekleri, bize ilginç gelen, bize enteresan gelen, Antik Yunan’da erkekler eşlerini öpmezlerdi, Yunan erkekleri için etekler, büyük bir alay kaynağı, idrardan temizleyici, Gladyatör teri, günlük araç kiralama,uzun dönem araç kiralama, filo kiralama, avis kiralama, vip araç kiralama, sixt araç kiralama, avis kampanya, trafik sigortası, kasko,tamamlayıcı sağlık sigortası, zorunlu trafik sigortası, kasko teklifi al, kasko teklifi, araç sigorta, trafik sigortası teklif, aegon nedir, trafik sigortası teklif al, eba tv, eba ders, eba giris, eruzem, eba öğrenci, eba tv ders programı, yok atlas, tyt bölümleri, üniversite, oxbridge,

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER