Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Tarih » Tapınakçılar ve Mason loncaları » Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020 1:09

Tapınakçılar ve Mason loncaları

Tapınakçılar ve Mason loncaları

Hazreti Süleyman zamanında, Filistin topraklarında Sur Krallığı bulunuyordu. Sur kralı Hiram ile Hazreti Süleyman arasında barış anlaşması vardı. Hazreti Süleyman, saray ve mabet yaptırmak istediğinde Sur kralından inşaat ustası ve inşaat işçileri ister. Sur kralı da kendi ismini (Hiram) taşıyan ustasıyla yeteri kadar inşaat elemanı gönderir.

Bir görüşe göre Hiram Usta Mısırlıdır ve Mısır mimarisinin sırlarına sahiptir. Hiram usta saray ve mabet inşaatında çalışanlarla bunun için gerekli taş ocağı ve ağaç kesimi çalışanlarını örgütler.

Büyük usta Hiram’ın altında ustalar, ustaların altında kalfalar, kalfaların altında çıraklar ve işçiler vardır. Mimarlığın sırları Hiram Ustadadır. İnşaat sektöründeki bu örgütlenme daha sonraları Mason Loncası (Loca değil) adını alır. Çünkü rivayete göre Hazreti Süleyman döneminde baş mimara mason denilmektedir.

Hiram usta, gizli mimarlık bilgilerini kendisinden zorla öğrenmek isteyen üç ustası tarafından öldürülür. Hazreti Süleyman, bu gizli bilgileri tayin ettiği yeni baş mimara öğretir. Yeni baş mimar, saray ve Süleyman Mabedi inşaatı tamamlandıktan sonra ortadan kaybolur.

Tapınak Şövalyelerinin Kudüs’te Süleyman Mabedinin (Mescid-i Aksanın) bulunduğu dağa ve Mescid-i Aksaya yerleşmelerinin en önemli sebebi, mukaddes Emanetlere sahip olmak ve Baş Mimarın sırlarına ulaşmaktı. Büyük ihtimalle de ulaştılar ki sonraki yüzyıllarda Mason Loncaları Avrupa’da kuruldu ve Fransa, İngiltere, İspanya, Roma, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Rusya gibi ülkelerde önemli mimari eserler gerçekleştirdiler.

Böylelikle Tapınakçılar, Mason Loncalarını bünyelerine almışlar ve onunla bütünleşmişlerdir. Bu bütünleşmede, Mason Loncalarının “usta-kalfa-çırak” sistemiyle Tapınakçı tarikatının “piramitsel” sistemini birleştirmiş ve MASON LOCALARI adıyla yeni bir sistem kurmuşlardır. Dolayısıyla kendilerini gizlemekte başarılı olmuşlar, yeniden teşkilatlanmışlardır.

Tapınak Şövalyelerinin Mason Loncalarını kullanmaları ve sonrasında Mason Locaları olarak örgütlenmeleri sırasında amblemlerinde kullandıkları şekiller, Hiram Ustanın loncası, İsrailoğulları ve Mısır kültü kaynaklıdır. Kendilerine ait Kartal, Aslan, kral tacı (kale/kule) da kullanılan semboller arasındadır.

Mısır kültüne ilişkin sembolleri kullanmaları, Hiram Usta, İsmailiye mezhebi mensubu Fatımiler ve Hasan Sabbah’la kurdukları ilişkiler sonucudur.

BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Dünyayı değiştiren bir insan ölüyor, ama otopsisi yapılmıyor! Atatürk öldü mü? Öldürüldü mü?
Haşhaşîlik sadece haşhaştan ve suikastten ibaret değil
Mısır veziri YUYA’nın mumyası kutsal kitaplarda anlatılan hz. YUSUF’muydu ?
Komünizm’in ataları olarak bilinen Karmatiler kimdir, kimlerdir? İslamı nasıl kana buladılar?
Yahudi Gizemciliği Kabala’nın Tarihi
Myanmar’da bıraktığımız beş bin şehidimiz var
Haçlılar, az kalsın Hazreti Muhammed’in naaşını çalıp Avrupa’ya götüreceklerdi!
Gladyatörlük: Kan dökme sanatı

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI