Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Dinler TarihiTarih » Sünnet in tarihi kökeni » Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022 1:23

Sünnet in tarihi kökeni

Sünnet in tarihi kökeni

Sünnet, tüm dünyada en eski ve en sık uygulanan cerrahi girişimlerden birisidir. Erkek sünnetinin başlangıcı nın insanlık tarihi nin en eski dönemlerine kadar uzandığı düşünülmektedir.

Tarih boyunca sünnet: temizlik, cinsel hayata hazırlanmak, üremek, toplum içinde sosyal prestij kazanmak ve bereket tanrılarına kurban vermek gibi çeşitli sebeplerle yapılmıştır.

İlkel toplumlarda acıya dayanma ve topluma kabul edilme aracı olarak görülüp uygulanmıştır. İlk yazılı kalıntılar eski Mısırlılar dönemine aittir ve Hz ile yayıldığı düşünülmektedir. Bu çalışmada sünnetin mitolojideki yeri ve farklı toplumlardaki tarihi irdelenmiştir.

Her yıl tüm dünyada 13.3 milyon erkek ve 2 milyon kız çocuğu edilmektedir. Batı toplumlarında sünnet genellikle yenidoğan döneminde yapılmaktadır. Diğer toplumlarda ise farklı gelişim dönemlerinde uygulanabilmektedir.

Tarihte ilk ne zaman başladı

Sünnetin ilk defa ne zaman yapıldığı bilinmemektedir, ancak yazılı tarihten önce başladığı kesindir. Arkeolojik araştırmalar, eski Mısır’da, İbraniler ve Fenikelilerde, hatta Amerika kıtasındaki eski Aztekler de işleminin uygulandığını göstermektedir.

blank

tasvirleri, taş devrine ait mağara çizimlerinde ve yaklaşık 6.000 yıl önce, Eski Mısır dönemine ait Ankh-Mahor tapınağındaki duvar kabartmasında da görülebilmektedir. MÖ. 4000 yılında Ti ve veziri Ptahhotep’in mezarlarındaki kabartmalarda sünnet usullerinin resmedildiği ve aynı yıllarda Firavun II. Ramses’in oğlunun sünnet edildiğine dair belgeler vardır.

blank

Daha sonra Museviler “brit-mila” adını verdikleri dini törenle çocuklarını etmeye başladılar. Benzer şekilde sünnet tüm İslam dünyası nda da dinsel amaçlı olarak uygulanmaya başlandı. Ayrıca, Afrika ve Avustralya’da bazı kabilelerde ise sünnet geleneksel olarak uygulanıyordu.

blank

İştar ve Kibele gibi ana tanrıça figürlerine sahip anaerkil dinlerde de erkeklerin penisleri tanrıçalara kurban verilirdi. Tanrıça için yapılan törenlerde kendilerinden geçen erkekler penislerini kökten keserek ana tanrıça heykelinin bulunduğu toprağa gömerlerdi.

Ana tanrıçanın simgelediği toprağa damlayan kanın da döllenerek toprağı verimli kılacağına inanırlardı. Sonraki dönemlerde sünnet, penisin tamamını değil üremeye engel olmayacak şekilde bir kısmını kurban etme şeklinde uygulandı.

Sünnet, yalnızca erkekliğe geçiş ritüeli ya da dinî bir merasim olarak uygulanmadı. Bunların yanında, düşman askerlerini cezalandırmak için de sıklıkla uygulamasına başvuruluyordu. Özellikle Orta Doğu, Doğu Afrika ve Güney Asya’da, savaşta ele geçirilen askerlerin sünnet edildiği vakaların varlığı biliyor.

Bugün uygulaması, hâlâ dünya çapında erkeklerin yaklaşık üçte biri ile devam ediyor. Dinî nedenlerden dolayı Müslümanlar ve Yahudiler arasında oldukça yaygın olan sünnet, ABD’de ise sağlık sorunlarının önlenmesi bakımından yer yer uygulanmaktadır.


BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Emevi dini nedir ? Nasıl kuruldu ? Ne yapmıştır ?
Müslamanları Şii ve Sünni olarak ikiye ayrılmasına neden olan olay: Kerbela Olayı
Halifeliği üç yıl sürdü ama zulmü asırları aştı ! Yezid‘in ölüm rivayetleri ! Yezid nasıl öldü
Komünizm’in ataları olarak bilinen Karmatiler kimdir, kimlerdir? İslamı nasıl kana buladılar?
Arapların Türklere yaptığı katliamlar ve ihanetler
Talas Savaşı nedir? Talas Savaşı’nın tarihçesi, nedeni, önemi sonuçları


BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI