Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Tarih » Solon ve Kroisos ( Mutlu insan kimdir?) » Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022 1:20

Solon ve Kroisos ( Mutlu insan kimdir?)

Solon ve Kroisos ( Mutlu insan kimdir?)

Eski Yunan aristokrasisinde, tıpkı Samos tiranı Polykrates ile Mısır firavunu Amasis arasında geçen hikâyede olduğu gibi “Hiçbir ölümlüyü, ömrü bir felakete uğramaksızın tükenmeden önce mutlu sayamayız.” düşüncesi hâkimdi.
Buna benzer bir hikaye Atinalı kanun adamı, şair ve filozof Solon (İ.Ö.638–558) ile Lidya Kralı Kroisos arasında yaşanmıştır.

Atinalı Solon, Lidya Kroisos’u ziyaret eder. Kralın konuğu olarak sarayda misafir edilir. Kroisos’un buyruğundakiler ona hazineleri, üstün ve görkemli şeyleri gösterdikten sonra Kral Solon’a şunu sorar:

“Bir filozof olarak sana bunca ülkeyi gezdirten meraklı yaradılışının ve bilgeliğinin ününü birçok kez bizde duyduk, bundan ötürü sana şunu sormak isteği uyandı bende, acaba mutlulukta başka herkesi geride bırakan bir kimseye rastladın mı ?”

Kroisos’un bu soruyu sormaktaki amacı kendisinin bu adam (dünyanın en mutlu adamı) olmasıyla övünmesiydi. Fakat Solon, Kroisos’un beklemediği bir cevap vererek Atinalı Tellos’u gördüğünü söyler. Onun güzel ve erdemli çocukları olduğunu, hayatının yurdunu savunurken, düşmanı önüne katıp kovalarken ölümlerin en güzelini bulduğunu söyler.

Solon’a Tellos’tan sonra en talihli ölümlünün kim olduğunu sorar, hiç olmazsa ikinciliğin kendisine ait olduğunu düşünmektedir. Ancak Solon’dan yine beklenmedik bir cevap alır. bu sefer Kleobis ve Biton’un adını verir.

öfkelenerek “Solon, bizim mutluluğumuzu hiçe mi sayıyorsun ki bu basit insanları ikinci sıraya koyuyorsun?” der, sakin bir şekilde cevap verir:
blank

“Kroisos, insan için yalnız talih ve talihsizlik vardır. Evet görüyorum sen çok zenginsin, çok insana hükmediyorsun, ama benden istediğin şeye cevap veremem; çünkü önce ömrünün güzel bir sonla bağlandığını öğrenmem gerekir. Her şeyin sonuna bakmalıdır, Tanrı çok insana mutluluğu yem olarak sunar, sonra çeker alır elinden.”

Solon’dan istediği cevapları alamayınca onu sarayından kapı dışarı eder. Lidya Kroisos’un sonu pek güzel olmaz.

Pers Kyros, Lidya Krallığını ele geçirip, Kral Kroisos’u idam edeceği sırada Kroisos, ile arasında geçen konuşmayı hatırlayarak “Solon! Solon! Solon!” diye bağırır.

Bunun üzerine Kral Kyros Solon’un kim olduğunu sorar. Kroisos, Solon ile arasında geçenleri anlatır ve Solon’un haklı çıktığını söyler. Kyros, Solon’un bilgeliğine hayran kalır ve Kroisos’u idam etmekten vazgeçer.

Etiketler: , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI