Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir, Vaka sayısı açıklananın 5 katı ! » Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020 18:16
Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir, Vaka sayısı açıklananın 5 katı !

Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir, Vaka sayısı açıklananın 5 katı !

Reuters’a konuşan isminin paylaşılmaması şartıyla konuşan yetkili, Türkiye’deki gerçek vaka sayısının açıklananın 5 katı olduğunu ve artışı durdurmak için tekrar sert önlemler alınabileceğini söyledi.

Türkiye’nin yeni tip koronavirus (Covid-19) vaka sayılarındaki artışı durdurmak için tekrar sert önlemler alabileceği belirtildi. Artı Gerçek’in aktardığına göre, Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkiliye göre, hükûmet belli yaş grupları için evde kalma emri verebilir.

VAKA SAYISI AÇIKLANANIN 5 KATI

Kaynak, herkes için geçerli sokağa çıkma yasaklarının da gündemde olduğunu söyledi. İsminin paylaşılmaması şartıyla konuşan yetkili, Türkiye’deki gerçek vaka sayısının açıklananın 5 katı olduğunu ifade etti.

Yetkili, yeni önlemlerin birkaç haftalık süreçte durum takip edildikten sonra yürürlüğe girebileceğini dile getirdi.

Bu arada alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklendi, aşı fiyatı 72.64 lira oldu. Türk Tabipleri Birliği “Grip salgını kapıda” uyarısı yaparak, “Derhal yeterli miktarda aşı temin edilmelidir! Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen kısıtlama mesleki özerkliğimize müdahaledir” açıklamasını yaptı.

Yeni tip koronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecek e-Nabız sistemlerine yüklendi. Aşı fiyatı 72.64 lira oldu.

Bu yıl koronavirüs nedeniyle talep patlaması yaşanan grip aşısında eczanelerde yapılan listeler iptal edildi. Grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. Artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü.

bilgiye göre aşıların renkli reçete sistemi üzerinden entegre edileceğini açıklayan Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, “Kronik hastalıkları ve öncelikli hasta gruplarından başlanması gerekiyor. Henüz formatları resmi olarak açıklanmadı, ama aile hekimleri üzerinden reçete sistemine girilecek” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan nedeniyle, bu kış için grip aşısına talep, geçen yıla göre iki kattan fazla artış gösterdi. Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başladı. Ancak sistem değişti ve eczanelerde yapılan listeler iptal oldu.

Bu yıl grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. Aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olacak şekilde eczanelerden temin edilebilecek. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, geçen yıl 1 milyon 150 bin civarında aşının hastalara uygulandığını, bu yıl yaklaşık 1.5 milyon ve 860 bin şeklinde iki ayrı siparişin onaylandığını ve depolara sevk edileceği yönünde bilgi geldiğini kaydetti.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Son bilgiye göre aşıların renkli reçete sistemi üzerinden entegre edileceğini açıklayan Mehmet Ertekin, “Kronik hastalıkları ve öncelikli hasta gruplarından başlanması gerekiyor. Henüz formatları resmi olarak açıklanmadı, ama aile hekimleri üzerinden reçete sistemine girilecek.

Hastamız bunu hak ediyorsa, işaretlenmiş hasta reçete yönlendirmeye gidecek ve reçete üzerinde düzenlendikten sonra renkli reçete sisteminden oluşan reçetesi de eczane ekranında klasik reçete gibi şifresiyle işlem yapılacak. Sonrasında depomuzdan stok isteyeceğiz. Yani her reçete başına kendi ilacı birebir istenecek. İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinde de aktif şekilde kayıtlar gözüküyor olacak. Depoda bunun teyidi alındıktan sonra hastaya özel ilacını bize sevk edecek” diye konuştu.

“EN AZ LİSTE YAPANDA 100-150 KİŞİ VAR”

Bin 200 eczanenin olduğu Antalya’da grip aşısı için en az kayıt yapan eczanenin 100-150 hastaya ulaştığını dile getiren Ertekin, “Daha yüksek sayılar da var. Lakin bunu karşılamayacağını en başından beri söylüyorduk. Çünkü yeterli sayıda aşı planlaması yapılmadı. Bunun dışında bakanlığın ayrı bir planlaması varsa o konuda bize bilgi gelmedi.

Şu an mevcut bilgiler peyderpey gelecek aşılar için bu sistem üzerinden yetersiz de olsa öncelikliler üzerinden yürütülecek. Bu biraz daha ihtiyaç sahiplerini öne almak anlamına geldiği için çözüm odaklı bir hareket olarak kabul edilecek” dedi.

ECZANELERDEKİ LİSTELER GEÇERSİZ

Eczanelerde yapılan listelerin artık geçerli olmayacağını da söyleyen Mehmet Ertekin, “Ciddi sayıdaki talebe oranla aşı gelseydi gerçekleşecekti. Fakat stok sayısı düşük, hasta sayısı yüksek, kronik hastalarla 65 yaş üstün toplamı 10 milyonu buluyor denildi. O kadar aşı maalesef o grup için bile gelemeyeceği için öncelikliler için depolarımızdan hasta üzerinden takip edilecek” ifadelerini kullandı.
Enteresan Haber

Etiketler: , , , , , , , , , ,