Enteresan Haber

SMA hastalığı nedir, nasıl olur? SMA hastalığı belirtileri nelerdir, kaç tip vardır?
HABER » Sağlık » SMA hastalığı nedir, nasıl olur? SMA hastalığı belirtileri nelerdir, kaç tip vardır? » Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022 10:37

SMA hastalığı nedir, nasıl olur? SMA hastalığı belirtileri nelerdir, kaç tip vardır?

Son dönemde hakkında en çok arama yapılan rahatsızlıklardan biri de SMA hastalığı. Vatandaşlar SMA hastalığının nasıl olduğunu, belirtilerinin nasıl anlaşıldığına ilişkin aramalar yapıyor. İşte SMA hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

SMA hastalığı yine gündeme gelerek günün trend konularından oldu. SMA hastalığı nedir? SMA hastalığının belirtileri, ilacı var mı? Sorusunun yanıtları merak edildi. Sizler için SMA hastalığını detaylı şekilde ele aldık.

SMA HASTALIĞI NEDİR?
Spinal muskuler atrofi (SMA) ilerleyici ve ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Omurilik ve beyin sapında yer alan ve görevi vücudun hareketini sağlamak olan motor çekirdeklerdeki programlanmış hücre ölümüne bağlı gelişir. Beşinci kromozomun uzun kolunda yer alan survival motor neuron geninde (smn), exon 7 ve 8 delesyonu sonucu oluşan sorumlu tutulmaktadır.

SMA TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİDE GÖRÜLÜYOR?
Toplumda 6.000-10.000’de bir sıklığında görülür. Anne ve babanın taşıyıcı olması halinde çocuklara aktarılabilen bir hastalıktır. Beyaz ırkta kistik fibrozis hastalığından sonra ikinci sırada en sık görülen ölümcül kalıtsal hastalıktır. SMA, otozomal resesif olarak nesilden nesile kalıtılır.

Taşıyıcı bireyler tamamen normal bir hayat sürdükleri için taşıyıcı olduklarını bilmeden başka bir taşıyıcı birey ile evlendiklerinde hastalık ortaya çıkmaktadır. O nedenle akraba evliliklerinde görülme sıklığı artar. Bu evliliklerin de yüzde 70’i kuzen evliliği şeklinde (amca-hala-dayı ve teyze çocuğu ile evlenme) üçüncü yakın olduğu için hastalığın görülme ihtimalini çok fazla artırır.

SMA HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR?
Hastalığın anne karnında tanısı mümkündür. Erken haftalarda koryon villus biyopsisi yapılarak, ilerleyen dönemlerde de amniyon sıvısından örnek alınarak analiz yöntemleri kullanılarak tanı konabilir.

Ancak daha da önemli olan, hastalığın evlilik aşamasında eş adaylarından sadece bir tanesinden istenecek taşıyıcılık testi ile belirlenmesi çok daha kolaydır. Bu şekilde taşıyıcı olan eşler evlendiğinde direkt olarak tüp bebek yöntemi kullanılarak preimplantasyon tanı (PGD) yapılarak hasta çocukların doğması önlenebilir.

4 TİP SMA HASTALIĞI VARDIR?
1- SMA Tip I (Werdnig Hoffmann Hastalığı)
En sık görülen ve en ciddi formudur. İlk altı ayda tanı konan hastaları kapsar. Genellikle iki yaş civarında ve sıklıkla da solunum yetmezliğine bağlı olarak bu hastalar kaybedilirler. Hipotoni doğumdan itibaren çok belirgindir. Baş tutma, destekli/desteksiz oturma ve yürüme gibi fonksiyonları yerine getiremezler.

2- SMA Tip II
6‐18. aylar arasında klinik bulguların ortaya çıkar. Hastalar baş tutma, desteksiz oturma gibi motor becerileri kazandıkları halde genellikle yürüyemezler.

3- SMA Tip III (Kugelberg Welander Hastalığı)
18. aydan sonra klinik bulgular gelişir ve klinik olarak heterojen bir gruptur. Olguların çoğunun motor gelişim basamaklarını gerçekleştirebildiği ancak erken süt çocukluğu döneminde ayak ve bacaklar belirgin olmak üzere kas güçsüzlüğünün geliştiği görülür. Klinik bulgular çok yavaş ilerler ve genellikle solunum güçlüğü gelişmez.

4- SMA Tip IV
18. yaştan sonra gelişen ve klinik bulguların hafif olduğu nadir görülen bir gruptur. Hastalık kliniğinde ana bulgu, omuz ve kalça kuşağı gibi proksimal kaslarda görülen simetrik ilerleyici zayıflık ve atrofidir (Bir organın, dokunun veya hücrenin ufalanması). Muayene bulgularında, önem arzeden derin tendon reflekslerinin azalmış ya da kaybolmuş olmasıdır. Hastaların ağrı duyarlılığı korunur ve özellikle dil kaslarında olmak üzere kaslarda fasikülasyonlar (istemsiz kasılmalar) görülebilir.

SMA Tip 1’de belirgin olmak üzere sıklıkla solunum yetmezliği, beslenme problemleri ve skolyoz görülmektedir. Ön tanı olarak SMA düşünülen olgularda kas enzimlerinin normal olması ya da ılımlı yükseklik saptanması, EMG’de nörojenik tutulum bulguları ve kas biyopsisinde grup atrofisi (kas liflerinin gruplaşması) saptanması tanıya yardımcı bulgulardır. Ancak günümüzde ilk sırayı moleküler biyokimyasal tetkikler almıştır.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI