Enteresan Haber

Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi
HABER » Sağlık » Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi » Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2022 8:19

Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi

Kızarıklık şeklinde ortaya çıkan zaman zaman beliren müzminleşmiş bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığında; enfeksiyonlar, bazı ilaçların kullanımı, stres, travmalar, iklim, dahili hastalıklar ve gen aktarımı etkili olabiliyor. Farklı tedavi yöntemleriyle sedef hastalığının can yakıcı etkisinden kurtulmak mümkün. Peki nedir bu sedef hastalığı? Oluşum nedenleri nelerdir? Nasıl belirtiler gösteri? Tanısı nasıl konulur ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Sedef hastalığı (Psoriasis); Sedef renginde kabuklanmış ve kalınlaşmış bir görüntüsü vardır. Üzerinde bulunan ölü deri bir kaç günde yenilenme yapar.

Sedef hastalığı vücutta en çok; dizler, saç dipleri, bel, tırnakların kenarlarında görülür. Sedef hastalığın vardır. Mikropların neden olduğu bir hastalık olması ve genetik özellikler taşıması ve genelde genç yaşlarda ortaya çıkması ihtimali oluşmaktadır.

Sedef hastalığının nedenleri nelerdir?
Beyaz hücrelerinde ortaya çıkan anormalikler nedeni ile ortaya çıktığı fikri hakimdir. Kesin bir nedeni olup olmadığı bilinmemektedir. Ciltte oluşan kaşınma, derilerde döküntü ve iltihap olması ile kesikler, aşırı güneş ışığı gibi nedenler etki etmektedir. Açık yara şeklinde olmaması ve bulaşıcı olmaması nedeni ile sıkıntı yaratmaz.

Travmalar, enfeksiyonlar, mikrobik hastalıklar, eklem romatizması ve kanser gibi hastalıkların etkisiyle daha fazla tetiklenmektedir. Streptokok bakterisinin açtığı enfeksiyonlar olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca stres, psikolojik bozukluklar ve yaşanan ani şokların etkisiyle şiddetlenerek çoğalabilmektedir. Kalsiyum eksikliği ve hormonların düzensizleşmesi de etki etmektedir.
blank

Hastalığın belirtileri nelerdir?
Çocuklarda kepekli pullanma olması
Kabuklanmalar olması
Deride kalınlaşma
Deride kırmızılaşma
Pembe renk plaklar ve gri kabarcıklar olması
Deriye sürtünmede tozlanma olması
Tırnakta çukurlaşmalar ve ayrılmalar olması
Tırnakta kırılma, sararma ve kalınlaşma
Eklem ağrıları
Koltuk altı, genital organlar ve kasıklarda olması
İltihaplanma olması
Guttat sedef hastalığı; çocuklarda enfeksiyon sonrasında görülebilen bir çeşit sedeftir ve deri üzerinde kırmızı, küçük kabarıklar halinde oluşur. Zaman içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir.
Sedef hastalığı tanısı; deriden örnek alınarak test edilmesi ile teşhis edilmektedir.

Sedef hastalığı
Tedavisi; kişinin yaşı, hastalığın seyretme sıklığı, biçimi, yaşam tarzı ve hastalığın şiddeti göz önünde tutularak uygulanmaktadır. Amaç iltihaplanmanın ve deri döküntüsünün önüne geçilmesinin sağlanmasıdır. Bir takım krem ve losyonlarla kabarıklığın düzelmesi sağlanır. Hekimin önerdiği her türlü uygulama düzenli olarak tatbik edilmelidir.
blank

Ayrıca fototerapi adlı gün ışığı de uygulanmaktadır. Bunun yanında lokal ışık tedavisi yöntemi de uygulanmaktadır. Sedefli bölgeye uygulama yapılan bu yöntem çoğu hastada etkili olan bir yöntemdir. 8 ile 10 seans olarak uygulanan yöntemde; ayrıca krem ve losyonlar destek olarak tatbik edilmektedir.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI