Enteresan Haber

Red Kit’de izlediğimiz haydut Dalton Kardeşler’in gerçek hikayesi
HABER » Biliyonmu » Red Kit’de izlediğimiz haydut Dalton Kardeşler’in gerçek hikayesi » Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2022 4:01

Red Kit’de izlediğimiz haydut Dalton Kardeşler’in gerçek hikayesi

Red Kit çizgi filminde izlediğimiz Dalton Kardeşler’in gerçekten yaşamış karakterlerden ilham aldığını biliyor muydunuz? İşte gerçek Dalton Kardeşlerin hikayesi.

Dalton Kardeşler (Joe, William, Jack ve Avarel), herkes bu ismi ünlü bir çizgi film olan ’te bir kez olsun duymuş ve izlemişlerdir ve çoğu insan bu haydut grubunun çizgi filme has hayali karakterler olduğunu sanmıştır.

Halbuki hikayedeki isimleri bire bir tutmasa da çizgi film için ilham kaynağı olmuşlardır. Gerçek 1890-1892 döneminde Amerika Birleşik Devletlerindeki Oklahoma eyaletini terörize etmişlerdir.

Daltonlar aslında büyük bir aileydi

Babaları Lewis Dalton, anneleri ise Adeline Lee Younger’dı ve 12 kardeşten oluşuyorlardı. İsimleri sırasıyla Charles Benjamin “Ben” Dalton – Henry Coleman “Cole” Dalton – Littleton “Lit” Lee Dalton – Franklin “Frank” Dalton-Gratton Hanley “Grat” Dalton – William Marion “Bill” Dalton – Eva May Dalton – Robert Rennick “Bob” Dalton – Emmett Dalton – Leona Randolph Dalton – Nancy May Dalton – Simon Noel “Si” Dalton ‘Dur.
blank

Dalton çetesi 8 kişiden oluşuyordu
Dalton çetesini oluşturan grup ise Bob, Gratton, Emmett ve Bill Dalton ayrıca bu kardeşlerden ayrı dört kişi de çetedeydi ve toplamda Dalton çetesi 8 kişiden oluşuyordu. Çetede 4 kardeş olduğundan ve liderleri ise Bob olduğundan halk arasında olarak tanındılar.

Bu kardeşlerden Bob, Gratton, Emmett ilk önceleri Fort Smith, Arkansas’ta federal mahkemede ve daha sonra Osage Nation’da avukat olarak çalıştılar. Daha sonraları aç gözlülük ve fazla para gözlerini kör edince ilk önceleri at çalıp satmaya başladılar.
blank

Sonrasında bölgede isimleri hırsız diye anılmaya başladığında bölgeden kaçtılar. Bu olaylar onları cesaretlendirdi, sonrasında bir çete kurmaya karar verdiler ve bankaları, posta arabalarını ve trenleri soymaya başladılar.

Aynı gün içinde iki banka soygunu
Kardeşlerde Bill yapılan soygunlardan hiçbirine katılmadı sadece çeteye akıl veriyor ve casusluk, gözcülük, muhbirlik yapıyordu. (Daha sonraları kendi de başka bir çete kuracaktı tabi)

Bu kadar soygundan sonra Bob Dalton iyice cesaretlenmiş ve Jesse James’in yaptığı ünü al aşağı edecek hatta aynı gün içerisinde iki bankayı soyacağını iddia etmişti. Ta ki Coffeyville banka soygununa kadar.
blank

Bob kendinden o kadar emindi ki bütün her şeyi planlamıştı ve 5 Ekim 1892’de yola koyuldular. Amaçları, 1 cm Condon & Company’nin bankasını ve birinci ulusal bankasını aynı anda soymaktı.

Plan şöyleydi ancak Emmett bu durumdan pek hoşnut değildi sebebi ise bankaların çevresinde çok tanıdığı vardı ve çıkabilecek bir çatışmada ölmelerini istemiyordu. Tekrar plana dönecek olursak Bob ve Emmett’in birinci ulusal Bankası’nı soyacak, Grat, Broadwell ve Powers ise Condon Bank’ı soyacaktı.
blank

Soygun sabahı Bob, çetenin atlarını Condon Bank’ın arkasındaki bir yere bağlamayı planlamıştı çünkü orada tuğla duvarlarla çevrili bir alan bulunmaktaydı fakat uzun zaman şehre gelmedikleri için bu yapının hala var olduğunu sandılar, sonuç plan bir anda beklenmedik şekilde değişmişti ve hızlı düşünceyle atları bankadan batıya doğru, şehir hapishanesinin yakınındaki dar bir sokakta bağlamaya karar verdi.

‘Daltonlar bankayı soyuyor!’
Daha sonra çete sokaktan Coffeyville plazasına doğru çıktı. Kaldırımı süpüren birisi Bob, Emmett ve sahte bıyık takmış Grat’ı fark etti ve orada bulunan bir mağazanın içinde doğru koştu. Hareketlilik orada sokakta çalışan işçileri de etkilemişti ve işçilerden biri “Daltonlar bankayı soyuyor!” diye bağırmaya başladı.
blank

Oluşan bu curcuna bir anda bütün kasabaya yayıldı ve halkında katıldığı arbede bir çatışmaya dönüştü. Çatışma sırasında Grat ve Bob Dalton, Dick Broadwell ve Bill Powers öldürüldü. Emmett Dalton ise yaralandı ve hayatta kaldı. Sonrasında ise Daltonlar dağıldı ve 1951 yılında çizerlerden Morris tarafından çizilen macerasında tekrar hayata dönmüş oldular.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER