Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Yaşam » Plakadan trafik cezası nasıl öğrenilir? E Devlet trafik ceza sorgulama » Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019 23:04
Plakadan trafik cezası nasıl öğrenilir? E Devlet trafik ceza sorgulama

Plakadan trafik cezası nasıl öğrenilir? E Devlet trafik ceza sorgulama

Trafik kurallarını ihlal ederek ceza alan sürücüler, internet üzerinden ‘Trafik cezası nasıl öğrenilir? sorusunun yanıtını arıyor. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi, online sistem üzerinden kolayca yapılabiliyor. Peki, plakadan trafik cezası nasıl öğrenilir? Trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte trafik ceza sorgulama işleminin detayları ve uygulanabilecek yöntemler.

Trafik ışık ihlali, park ihlali, gibi nedenlerle hergün birçok sürücü para cezası ile karşı karşıya geliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden ve e-devlet üzerinden trafik cezası işlemi yapılıyor. İşte, e devlet trafik ceza sorgulama ekranı ve konuya ilişkin detaylar.
PLAKADAN CEZA SORGULAMA İŞLEMİ NEDİR?
Bu hizmeti kullanarak sorguladığınız trafik cezalarınız bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan cezalardır.
– Ödeme işlemini gerçekleştirdiğiniz cezalar hizmet sayfasında görüntülenmeye devam eder. Ödeme işlemini gerçekleştirdiyseniz cezaları dikkate almayınız.
– Ödeme işlemini, Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme hizmetini kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığına henüz yansımayan cezalarınızı, bu hizmet ile görüntülenen cezaların detayında yer alan Tutanak Seri Sıra No ile Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme hizmetini kullanarak ödeyebilirsiniz.
– Bu hizmeti kullanarak sorguladığınız trafik cezaları, Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminden alınmış olup sadece bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi almak için cezayı tanzim eden /İlçe trafik birimine müracaat edilmesi gerekmektedir.
Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza veya İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz veya e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.
PLAKADAN CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?
1) e-Devlet Kapısı…http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “GirişYap” bağlantısına tıklayınız.
2) Kimlik Doğrulama Sistemi… Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz.
3) Kimlik Doğrulama Yöntemi… Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.
4) Kullanmanız gereken hizmetin adı “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”dır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.
Tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-cezasorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.
TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?
Trafik cezası ödeme işleminin yapılabilmesi için, cezanın sürücüye tebliğ edilmiş olması gereklidir. Ceza tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı aracılığı ile trafik cezası ödenebilir. Banka seçeneği dışında, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödeme yapılabilir.
Site içi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime veya kelimeleri yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Kurumlar bağlantısını kullanarak hizmeti sunan kurumun sayfasına erişebilirsiniz. Kurumun sayfasında “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıkladığınızda hizmete ulaşabilirsiniz.
5) Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılmış trafik cezası yoksa hizmet sayfasında “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” açıklaması görüntülenecektir.
6) Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan trafik cezası varsa Ceza Bilgileri tablosunda;
– T.C. Kimlik Numarası
– Aracın Plakası
– Cezanın Düzenlendiği İl
– Cezanın Düzenlendiği İlçe
– Ceza Tarihi
– Ceza Saati
– Ceza Tutarı (TL)
bilgileri görüntülenecektir. Tablodaki İşlem alanında yer alan “Detay” düğmesini kullanarak, trafik cezanızın detaylı bilgilerine erişebilirsiniz.
7) Ceza bilgilerinin görüntülendiği tabloda “Detay” düğmesini kullanarak, Ceza Detay Bilgileri başlığı altında;
– T.C. Kimlik Numarası
– Aracın Plakası
– Tutanak Seri Sıra No
– Ceza Tutarı (TL)
– Cezanın Düzenlendiği İl
– Cezanın Düzenlendiği İlçe
– Cezanın Düzenlendiği Yer
– Ceza Tarihi
– Ceza Saati
– Ceza Maddeleri
bilgilerine erişebilirsiniz. Ekranda yer alan “Yazdır” düğmesini kullanarak sayfayı yazdırabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,