Enteresan Haber

Phoolan Devi : Haydut Kraliçeliğinden Parlamentoya
HABER » Biliyonmu » Phoolan Devi : Haydut Kraliçeliğinden Parlamentoya » Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022 20:36

Phoolan Devi : Haydut Kraliçeliğinden Parlamentoya

Phoolan Devi, gördüğü görücü usulü gerçekleşen ve sürekli kötü muamele gördüğü evliliğinden kaçtı ve kendisini incitenlerden intikam almak amacıyla suç dolu bir hayata başladı. Phoolan Devi kimdir ? Phoolan Devi haydutlar kraliçesi’nin hayatı

Phoolan Devi, ’ın Uttar Pradesh kentinde Mallah kastından fakir bir ailede dünyaya geldi. Büyürken, ağzı bozuk ve hırçın biri olarak tanınırdı ve Phoolan, aile üyeleriyle, özellikle de büyükanne ve büyükbabasının vefatından sonra hanenin başına geçen büyük kuzeniyle sık sık tartışırdı.

Ailesi onu on bir yaşındayken, kendisinden üç kat büyük ve kendisi de fakir olan bir adamla evlendirdi. Kocası onu dövüyor, taciz ediyor ve ona olabildiğince kötü davranıyordu, Devi sonunda kaçtı ve onlar için bir utanç olarak kabul edilen ailesinin evine geri döndü.

Kuzeni ona bir ders vermek için, onu tutukladı ve üç boyunca bir hapishane hücresinde tuttu, burada tacize uğradı ve dövüldü. Sonunda, davranışını düzeltmesi gerektiğine dair bir uyarıyla ailesinin evine gönderildi.

Ailesi onu tacizci kocasına geri verdi, kocası onu geri almakta isteksiz olsa da aile ona daha fazla hediye teklif ettikten sonra nihayet kabul etti. Ancak, gelir gelmez tacizlerine devam etti ve Devi yeniden, bu sefer temelli kaçtı.

On altı yaşından biraz daha büyük ve teknik olarak hâlâ evli olan Devi, artık bir eş olarak başarısızlığı nedeniyle ’ın kırsal bölgelerinde sosyal olarak tamamen dışlanmış bir durumdaydı.

1979’da Phoolan Devi bir haydut çetesine dahil oldu. Suçlular grubu tarafından mı kaçırıldığı, yoksa açık sözlü ve cesur tavrı nedeniyle mi onlara çekildiği belli değil. Her iki durumda da haydut çetesinin lideri Babu Gujjar’ın dikkatini çekmişti.

Bir gece ona tecavüz etmeye çalıştı ama başka bir çete üyesi, Vikram Mallah araya girdi. Ardından yaşanan mücadelede Vikram, Babu Gujjar’ı öldürdü ve ertesi çetenin lideri olarak yerini aldı.
blank

Devi ve Vikram romantik bir ilişkiye girdiler ve ikisi birlikte orta ’daki Bundelkhand civarındaki köylerde etkin olan haydut çetesine liderlik etti. En dikkat çekeni, Devi’nin istismarcı kocasının köyüne dönmeleri oldu, burada Devi kocasını sürükleyerek evden çıkardı ve sokakta bıçakladıktan sonra ölüme terk etti.

Hayatta kaldı, ancak hayatının geri kalanını dışlanmış biri olarak geçirdi, çünkü köylüler haydutların onlara misilleme yapmasından korkuyordu ve teknik olarak Devi ile evli olduğu için yeniden evlenmesinin imkanı yoktu.

Devi’nin kocasının köyünün baskınından kısa bir süre sonra, haydutlar arasındaki iç çatışmalar gerginliğe neden olmaya başladı.
blank

İki kardeş, Shri Ram ve Lalla Ram, eski liderleri Babu Gujjar’ın öldürülmesinden dolayı öfkeliydiler ve Phoolan’ın çetedeki varlığını hazmedemiyorlardı. Kast gerilimi de bu yaşananlardan büyük rol oynadı. Rajput kastının üyeleri olan kardeşler, Phoolan ve Vikram’ın ait olduğu Mallah kastından daha üst sıralarda yer alıyordu. Gerilimin sonunda bir silahlı çatışmada patlak verdi, Vikram ve Phoolan zar zor kaçtı.
blank

Kaçışları kısa sürdü. Ram kardeşler ve Rajput kastının diğer üyeleri tarafından yönetilen bir çete grubu, kaçmalarından kısa bir süre sonra çiftin izini sürdü. Vikram’ı öldürdüler ve Devi’yi rehin aldılar. Rakip çetenin üyeleri onu üç hafta alıkoydu, defalarca işkence edip tecavüz etti. Sonunda Vikram’ın eski çetesinden Mallah destekçileri yardımına geldikten sonra kaçmayı başardı.

Yalnızca Mallah kastının üyelerinden oluşan kendi çetelerini kurdular. Bundelkhand’daki köylerin üst kast üyelerine saldırdılar ve onları soydular, Robin Hood benzetmeleri yapılan Devi’ye medya “Haydut Kraliçesi” lakabını uygun gördü.
blank

Ama Phoolan Devi sadece soygunla yetinmedi. Eski saldırganlarından intikam almak istedi, bu yüzden birkaç ay süren baskınlardan sonra çete, 14 Şubat 1981’de Behmai köyüne geri döndü. Ancak Devi, kendisine saldıran çetenin herhangi bir üyesini bulamadı, çoğu iş aramak için köyü terk etmişti.

Bu noktada Devi, Rajput kastının tüm üyelerine karşı derin bir nefret besliyordu ve hala intikam ateşiyle yanıp tutuşuyordu. Diğer köylerden bir düğüne katılmak için gelen erkekler de dahil olmak üzere her Rajput erkeğinin sıraya girmesini söyledi ve çetesine onları öldürmelerini emretti. Toplamda, yirmi iki Rajput erkeği o öldürüldü.
blank

Behmai katliamının yarattığı kargaşaya rağmen Devi ve çetesi asla yakalanmadı. İki yıl daha Uttar Pradesh ve Madhya Pradesh’te dolaşmaya, baskınlara ve hırsızlıklara devam ettiler.

Sonunda 1983’te Madhya Pradesh yetkililerine teslim olmayı kabul etti ve tutuklandı ve eşkıyalık ve adam kaçırma da dahil olmak üzere kırk sekiz suçla suçlandı. Duruşmasını beklerken on bir yıl hapiste kaldı, ancak Uttar Pradesh hükümeti tarafından serbest bırakıldı. Ona karşı tüm suçlamaları düşürdüler ve 1994’te Devi kendini özgür bir kadın olarak buldu.
blank

Hapisten çıktıktan iki yıl sonra Phoolan Devi, Samajwadi Partisi’nin bir üyesi olarak Parlamento’ya aday oldu ve biri 1996’da, diğeri 1999’da olmak üzere iki kez seçildi. Halen görevdeyken, 25 Temmuz 2001’de, Behmai katliamına misilleme olarak evinin önünde maskeli ve silahlı üç kişi tarafından vurularak öldürüldü. Yakalanan tek saldırgan Sher Singh Rana idi ve 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Etiketler: , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER