Enteresan Haber

Öğrencilere 'Sağlık Karnesi' geliyor
HABER » Sağlık » Öğrencilere 'Sağlık Karnesi' geliyor » Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019 17:37

Öğrencilere 'Sağlık Karnesi' geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okul çağındaki çocukların sağlık takibine yönelik başlatılacak ‘Sağlık Karnesi’ uygulamasıyla ilgili, koruyucu sağlık hizmetlerini çok önemsediklerini, çocukların erken dönemde sağlık taramalarını da bu kapsamda planlamak istediklerini söyledi.

Bakanı Fahrettin Koca, çağındaki çocukların sağlık takibine yönelik başlatılacak ‘Sağlık Karnesi’ uygulamasıyla ilgili, koruyucu sağlık hizmetlerini çok önemsediklerini, çocukların erken dönemde sağlık taramalarını da bu kapsamda planlamak istediklerini söyledi.
İLE ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK’
Bebeklik döneminde yapılan aşılama oranlarının yüzde 96 gibi yüksek bir oranda olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu:
“Özellikle çağı döneminde ilk aşının olsa yapıldığı, devamının yapılmasına gerek olmadığı, yeterince koruyabildiği şeklinde yanlış bir kanaat var. Bu çerçevede, koruyuculuğun azaldığı, çağı dönemindeki aşıların da yaptırılması gerektiğini hatırlatarak, altını çizmek istiyorum.
sadece aşıya yönelik değil. Sağlıklı bireylerin oluşumu için taramalarını daha sistematik yapmak, bu çerçevede, diş, kalp ve göz taraması gibi beraberinde aşı takviminin de çağı döneminde yer aldığı bir çalışma olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile karşılıklı çalışma grubuyla netlik kazanabilecek, önümüzdeki eğitim döneminde de devreye sokmayı planladığımız bir çalışma olacak.
Öğrencilere yapılacak taramaları, bakanlığın planladığı, bizim daha çok hekimlerimiz özelinde planlanan tarama şeklinde olacak. Öğrencilere yapılacak tarama periyotları, taramanın şekliyle ilgili. Göz, diş ve kalp taramalarının aynı periyotlarla yapılmasına gerek olmayabilir. Bunun ne yapılması gerektiğiyse, oluşturulacak bilimsel çalışma grubu tarafından belirlenecek.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI