Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Nagehan Alçı: Tarikatlara para toplama ve örgütlenme özgürlüğü getirilmeli » Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020 0:59
Nagehan Alçı: Tarikatlara para toplama ve örgütlenme özgürlüğü getirilmeli

Nagehan Alçı: Tarikatlara para toplama ve örgütlenme özgürlüğü getirilmeli

Tarikat tartışmalarına da katılan Nagehan Alçı, Tarikatlara para toplama ve örgütlenme izni verilmesi gerektiğini söyledi.

Son günlerde gündemden düşmeyen ve cemaatler hakkındaki tartışmalara Nagehan Alçı’da katıldı. Alçı Habertürk TV’deki Açık ve Net programında, tarikatlar ile ilgili yaptığı konuşmada;

Bakanlıklarda kimi cemaatlerin etkin olduğuna ilişkin ciddi iddialar olduğunu kendisinin de duyduğunu belirterek, buna karşın “kota” uygulaması getirilmesi önerisinde bulundu.

VE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

Alçı bu önerisine açıklık getirirken “Bir bakanlıkta belli bir tarikatın yoğunlaşıp yoğunlaşmadığını şeffaflık sağladığınızda görebilirsiniz. Yüzde 40-50 aynı tarikata mensup insanlardan oluşan bir yer olursa ‘dur’ demek gerekir. Devletin bunu tanıması gerekir. ’deki ABD’deki gibi para toplama özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü getirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Sözlerine “Batı’nın yaptığı, bizim yapamadığımız nedir? Bireyi güçlendirmektir. Burada bir tarikattan bahsedeceksek Ayn Rand tarikatını güçlendirmemiz gerekir. Bireyin kendine inancını kuvvetlendirmezsek hiçbir şekilde bu problemlerden çıkamayız.” diyerek devam eden Alçı’nın ifadeleri stüdyoda gülüşmelere neden oldu.

Alçı’nın söz ettiği, “Bencillik Erdemi” ve “: Bilinmeyen İdeal” gibi kitapların yazarı Ayn Rand, “rasyonel kişisel çıkar” fikri ve “bireyin en yüksek ahlaki hedefinin bireysel mutluluğa erişmek olduğunu” savunmasıyla biliniyor. ABD’de Ayn Rand’ın adını taşıyan enstitü de liberalizm ve serbest piyasa ekonomisini savunup devletten para desteği alan bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

Etiketler: , , ,