Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için hapis istemi » Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020 1:21
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için hapis istemi

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için hapis istemi

Bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ suçundan ayrı ayrı 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tiyatro oyuncuları Müjdat Gezen ve hakkında, bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma tamamlandı.

İstanbul tarafından hazırlanan iddianamede, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in 21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon kanalında yaptığı konuşmaların medyada yer aldığı yönünde ihbarda bulunulması üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

4 yıl 8’er aya kadar hapis talebi


İddianamede, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” 1 yıl 2’şer aydan, 4 yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi. İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

Ne olmuştu?

Metin Akpınar 2018 yılı aralık ayında katılığı Halk TV yayınında “Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Oraya ulaşabilirsek ne ala kavga dövüş olmaz biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsa her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü yaşayabilir ama bize yazık olur” ifadelerini kullanmıştı.

Programın bir diğer konuğu Müjdat Gezen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkışlarına tepki göstererek “Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete ‘haddini bil’ diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil” ifadelerini kullanmıştı” demişti.

Erdoğan tepki gösterince soruşturma başlatılmıştı


Cumhurbaşkanı Erdoğan Metin Akpınar’ın sözlerine tepki göstermiş ve “İşte şimdi de beni ipe götüreceklermiş, bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyor. Yahu senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Beni ipe götürecekmiş, senin haddine mi? Biz şahadete inanmış insanlarımız. Biz bunların bedelini rahatlıkla ödemeye hazırız. Bunlar sanatçı müsveddesi. Bunun bedelini ödeyecekler. Kalkacaksın bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi yargıda bunun bedelini öde” demişti.

Bu sözler üzerine harakete geçen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatmıştı.

Etiketler: , , , ,