Enteresan Haber

Mossad ın “Kürt Devleti kurma girişimleri”
HABER » Biliyonmu » Mossad ın “Kürt Devleti kurma girişimleri” » Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2022 1:31

Mossad ın “Kürt Devleti kurma girişimleri”

Kuzey Irak ta Müslüman Kürt Halkının ortadan kaldırılarak , Kürt Devleti adı altında, kukla bir Yahudi devleti kurma çalışmalarının temeli 1970’lere kadar uzanır. Bu bağlamda Mossad ın Barzani lere yardımı da ’70 li yıllardan bu yana kesintisiz sürer.

Kuzey Irak’ta Müslüman Kürt Halkının ortadan kaldırılarak, Kürt Devleti adı altında, kukla bir Yahudi devleti kurma çalışmalarının temeli 1970’lere kadar uzanır. Bu bağlamda Mossad ın lere yardımı da ’70 li yıllardan bu yana kesintisiz sürer.

Dahası nın kılık değiştirerek çeşitli kez Kandil e gittikleri de bilinmekte. Mossad hem günümüz silahlarını sağlıyor hem de eğitim veriyor Kürt lere.

Mossad Başkanı Meir Amit in, tayfasının mesken tuttuğu dağlara gidip bir Kürt devletinin kurulması için her türlü yardım sözü verdiği de bilinen bir gerçek artık.

İsrail in 1970’lerden bu yana ye sağladığı desteği 5 Nisan 1975 tarihli Cumhuriyet gazetesinde anlatılıyor. Gazete, Newsweek dergisi ni kaynak göstererek İsrail’in son beş yıl içinde, (1970-75) Kürtlere büyük miktarda silah ve askeri malzeme yardımı yaptığını yazıyor.

Mossad 1973’de, Yom Kippur Savaşı’nda Barzani’den Irak petrol kuyularını bombalamasını ister. de bu görevi yerine getirir. İsrail Kabine Başkanı Aryah Eliav, Barzani yandaşları için iki üç tane saha hastanesi kurdurur.

O yıllarda İsrail li Shai Komandoları nın bir bölümü Molla Mustafa Barzani’nin yanında yaşıyor. Bu komandolar zaman zaman dağdan iniyor ve çeşitli terör saldırılarında bulunuyor. Molla Barzani – İsrail ilişkisinin Orta Doğu’da ve bombalara neden olduğunu bilmeyen yok.

Barzani Dosyası adlı kitabında yazar Hulusi Turgut, Dosyası adlı kitabında Mossad’ın Güneydoğu’da Kürtleri kışkırtma eylemlerini anlatıyor:

“Irak ta hareketine yardım eden Mossad, Türkiye’deki Kürtçülük hareketi ne de tahrikçilik ve kışkırtmacılık yapmaktadır.” İsrail’li General Rafael Eitan yayınlanan anılarında, İsrail – Barzani iş birliğinin 1969’da başladığını yazıyor.

Eitan Küzey Irak’a giderek Molla yle terör eylemlerinin nasıl savaşa dönüştürülebileceğini konuşmuş ayrıntılarıyla. Bu ziyaretin ardından İsrail Savunma Bakanlığına bir yazı yazarak Kürtlere acilen savaş araç gereçleriyle çağdaş silahlar gönderilmesini önerir.
Ve iste İsrail’in Molla ye yardımı bu rapordan sonra başlamış.

Eitan’ın anılarının yayınlanmasından sonra bölge basınında da İsrail-Barzani ilişkileri konusunda yazılar çıkmaya başladı.

Kahire’de yayınlanan haftalık Rose al-Yūsuf dergisinin 4 Eylül 1989 tarihli sayısından öğrendiğimize göre, Barzani de iki kez İsrail’i ziyaret etmiş.

Bunların ilki 1968, ikincisiyse 1973 yılında gerçekleşmiş ve Molla Barzani, bu ziyaretlerinde, ellili yılların ortalarında İsrail’e göç etmiş Kürt Musevisi David Gabay’ın evinde kalmış .

Bu gün ABD’de Türkiye üzerine yayınlanan kitap ve yazıların çoğu İsrai li ya da Musevi asıllı evangelist Amerikalı yazarların imzasını taşıyor. Konuyu kurcalayan ve PKK’yı bir kurtarıcı gibi gösterenler hep onlar. (Ali Kuzu-Evanjelizm S 296)

Özetle İsrail, yıllardır bölge ülkelerinin kolunu kanadını kırmak için Kürt hareketini bir piyon olarak öne sürmüştür. Yöredeki Kürt Hareketlerinin tümü İsrail’in ilgi alanı içindedir, hele de PKK!

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Almanya’nın Türkiye operasyonları!
Misyoner okullarından FETÖ okullarına!
Asala operasyonları nasıl ve kimlerce yapıldı?
1973-1981 yılları arasında Ermeni saldırılarının krolonojik listesi
Yazıcıoğlu cinayeti ‘Millete çevrilen namluya selam durmam’
Rockefeller ‘fakirlere yardım’ diye gelip isyancılara para dağıtınca Osmanlı’nın da Cumhuriyet’in de kara listesine alınmıştı
44 ABD başkanının aynı soydan geldiğini biliyor muydunuz?
12 Adalar’ı Lozan’da verdik ama hangi Lozan’da?

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER