Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » TarihTarihte kimdir kimlerdir » Mimar Sinan Ermeni değil, Karamanlı bir Türk’tü » Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2022 3:56

Mimar Sinan Ermeni değil, Karamanlı bir Türk’tü

Mimar Sinan Ermeni değil, Karamanlı bir Türk’tü

Mimar Sinan’ın Avusturyalı, Macar, Bulgar, Rum, Ermeni asıllı olduğu iddiaları farklı kişiler tarafından ortaya atılmıştır. Ancak Mimar Sinan, Karamanlı denilen Anadolu’da yaşayan Hıristiyan Türkler dendir. Osmanlı döneminde devşirilip, Müslüman olmuştur.

Mimar Sinan kimdir: Mimar Sinan 1490’larda Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu. 1511’de Osmanlı görevlilerince beğenilerek devşirme sistemine dahil edildi. Daha sonra yeniçeri ocağına alındı. Kanunî ile askeri seferlere katıldı. 1533-1534’teki Irakeyn seferinde Van Gölü’nde gemi inşa ederek kendini gösterdi. 1537’deki seferde bu sefer nehir geçerken yaptığı köprüler beğenildi.

1538’de Lütfi Paşa’nın tavsiyeleriyle mimarbaşı oldu ve 1588’de ölene kadar görevde kaldı. Mimarbaşılığı sırasında yüzlerce cami, mescit, medrese, darülkurra, türbe, imaret, hastane, kervansaray, saray, su kemeri, hamam inşa etti.

Karamanlı Hristiyan Türk’ü olan Mimar Sinan dininden dolayı devşirildi

Osmanlı döneminde uygulanan devşirme sistemine göre çok farklı milletlerden (Hırvat, Arnavut, Boşnak, Ermeni, Sırp, İtalyan, Rum vs.) insanlar devşirilip, Müslümanlaştırılıp, Türkleştirilmişlerdi.

Çok farklı etnik kökenlere sahip olan devşirmeler, Türkiye’de büyük makamlara yükselmişler ve Türk devletine hizmet etmişlerdir. Osmanlı Devleti’nde etnik kökenlerin bir önemi yoktur. Osmanlı kaynakları bu yüzden devlette hizmet eden devşirmelerin çoğunlukla etnik kökenlerinden bahsetmemişlerdir.

Devşirmelik ten üst makamlara yükselen devlet adamların etnik kökenlerini Avrupalı seyyah ve elçiler merak ederek, araştırmışlardır. Mimar Sinan da devşirmedir ve Osmanlı’dır. Ancak ille de büyük mimarımızın aslı merak ediliyorsa etnik kökeninin aslı şöyledir.

Hıristiyan Türkler dendir

Mimar Sinan’ın Avusturyalı, Macar, Bulgar, Rum, Ermeni asıllı olduğu iddiaları farklı kişiler tarafından ortaya atılmıştır. Ancak Mimar Sinan, Karamanlı denilen Anadolu’da yaşayan Hıristiyan Türkler dendir. Osmanlı döneminde devşirilip, Müslüman olmuştur.

Tarihçi Ahmet Refik Altınay’ın yayınladığı bir mühimme hükmü nde (dönemin bakanlar kurulu emri) Mimar Sinan ın akrabalarının ismi yanlış okununca Mimar Sinan’ın Ermeni asıllı olduğu iddia edilmiştir.

1574 tarihli bu belgede Mimar Sinan, Kıbrıs’a sürgün edilen mimarbaşının doğduğu Ağırnas köyü ile akrabalarından Kiçi Bürüngüz Köyü’nden Sarı oğlu Döğenci ve Üskübî köyünden Üleysi ve Kudanşah’ın adaya gönderilmesinden vazgeçilmesini istemiştir.

Üleysi benzersiz manasına gelen Moğolca bir kelime, diğer isimler ise Türkçe dir. Rahmetli Nejat Göyünç 1985’te bu durumu açıkça ortaya koymuştur. Bu yüzden belgede geçen isimlerin Ermenice olduğu doğru değil. Ayrıca Ağırnas ve Mimar Sinan ın akrabalarının yaşadığı köyler incelendiğinde buralarda yaşayan Hıristiyanların önemli bir kısmının öz Türkçe isimler taşıdığı anlaşılmaktadır.

İsmail Hakkı Konyalı, 1584 tarihli vergi nüfusu tahrir defterinde Ağırnas’ta yaşayanların Türkçe isimlerini şu şekilde tespit etmiştir: Evren, Pervane, Bahadır, Karagöz, Aydoğdu, Aslan, Yağmur, Kumru, Sefer, Hüsrev, Arslan, Kaplan, Hüdayahşi, Kılmaz, Uğurlu, Oğuzlu, Tatar, Paşabey, Timur, Kutlubey, Sarı, Hüdaverdi, Kalender, Bayram, Borhan, Kalanlı, Karaca, Sultanşah, Urumşah, Paşa, Şadi, Karayağdı, Çakır, Bayramlı, Şemsiye, Nurullah, Yürür, Asilbey, Kutluşah, Seylanşah, Keçi, Sarıaş, Atmaca, Kademşah, Tursun, Seferşah, Murad, Emirşah, Hızırşah, Kuru, Karakoç.

Mimar Sinan Ermeni değil Karamanlı bir Türk tü 2

Mimar Sinan 365 esere imza attı

Vefatına kadar Reis-i Mimaran olarak kalan Mimar Sinan, mesleğinde kaydettiği aşamayı da üç yapıyla simgeleştirdi. Çıraklık eseri olarak Şehzadebaşı Camii’ni, kalfalık eseri olarak Süleymaniye Camii’ni, ustalık eseri olarak da Selimiye Camii’ni gösteren Sinan, 92 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darülkurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 esere imza attı.

Yaşadığı dönem “Sinan çağı” olarak biliniyor

Ustalık eseri olan Edirne’deki Selimiye Camii, Türk-Osmanlı sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş eserlerinden kabul ediliyor. Sultan 2. Selim tarafından yaptırılan ve 4 minaresiyle göze çarpan eser, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan’ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösteriyor.

Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, avlusuyla birlikte 2 bin 475 metrekarelik alana inşa edildi. Yerden yüksekliği 43,28 metre olan kubbe, 31,30 metre çapıyla dikkat çekiyor.

Ayasofya’dan daha büyük olan kubbesi, 6 metre genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük filpayeye oturuyor. Köşelerde dört, mihrap yerinde bir yarım kubbe merkezi kubbeyi destekliyor.
Yaşadığı döneme “Sinan çağı” dedirten Mimar Sinan, 9 Nisan 1588’de, 98 yaşında İstanbul’da vefat etti.

BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Cervantes Mimar Sinan’ın yaptırdığı camide ameleydi
Vahdettin İslam dinine ihanet etti mi?
Oğuzlar kimdir? Oğuz boyları ve Oğuzların kültürü tarihçesi, yaşamları
Türk kavimlerinin dedesi; Dede Korkut kimdir ?
Nasreddin Hoca kimdir? Nasreddin Hoca gerçekten yaşadı mı?
Lokman Hekim kimdir?
Mete Han kimdir? Mete Han babasını neden öldürdü?
Battal Gazi kimdir? Battal Gazi’nin gerçek yaşamı
Sabatay Sevi kimdir? Sabataycılık ne demektir? Sabatayist kime denir?

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

BENZER YAZILAR

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI