Enteresan Haber

Milyonlarca insanın öldürüldüğü Auschwitz hakkında 19 dehşet verici bilgi
HABER » Biliyonmu » Milyonlarca insanın öldürüldüğü Auschwitz hakkında 19 dehşet verici bilgi » Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022 19:33

Milyonlarca insanın öldürüldüğü Auschwitz hakkında 19 dehşet verici bilgi

Dünya tarihinin en büyük utançlarından biri olarak kabul edilen milyonlarca insanın işkencelerle öldürüldüğü Auschwitz hakkında kanınızı donduracak 19 bilgi.

1. Auschwitz’de yaşamını yitiren insanların sayısı, II. Dünya Savaşı sırasında ölen İngiliz ve Amerikan askerlerinin toplamından fazladır.

2. Soykırım boyunca yaşamını yitiren her altı Yahudi’den biri Auschwitz’de ölmüştür.
blank

3. Kullanımda olduğu dört buçuk yıl boyunca Auschwitz’de ölen insanların sayısı 1.1 milyondur.
blank

4. İlk olarak Polonyalı siyasi suçluları tutmak için tasarlanan kamp, ilk mahkumlarını Mayıs 1940’ta almıştır.
blank

5. Kampın aktif olduğu süre boyunca buradan başarıyla kaçan mahkumların sayısı 144’tür.
blank

6. Kampta Yahudilere ek olarak 150,000 Polonyalı, 23,000 Roman ve Sinti, 15,000 Sovyet savaş tutsağı ve 400 Yehova Şahidi hüküm giymiştir.
blank

7. Witold Pilecki isimli Polonyalı bir asker, bilgi toplamak ve daha sonra kaçarak soykırımı tüm dünyaya duyurmak için kampta gönüllü tutsak olmuştur.
blank

8. Kampın komutanı Rudolf Hoss 1946 yılında tutuklanmış ve işlediği cinayetler sebebiyle kampta asılarak idam edilmiştir.
blank

9. Soykırım sonrasında, kampta görev alan 7,000 askerin yalnızca 750’si suçlu bulunmuştur.
blank

10. Auschwitz yalnızca bir toplama kampını değil, içinde bulunan kantinleri, sineması, tiyatrosu ve manavlarıyla küçük bir kenti andırmaktaydı.
blank

11. Polonyalı bir ebe olan Stanislawa Leszczynska, kampta tutulan 3,000 hamile kadının doğumunu gerçekleştirmişti.
blank

12. Kampta hüküm giyenlerden biri olan Antoni Dobrowolski, 2012 yılında, 108 yaşındayken yaşamını yitirmiştir. Mahkumlar arasından hayata en son veda edenin o olduğu düşünülmektedir.
blank

13. Soykırım esnasında Yahudi bir kadın mahkuma aşık olan SS subayı, kadının defalarca kez hayatını kurtarmıştır. Olay, kadının soykırım sonrası mahkemede verdiği ifade ile açığa çıkmıştır.
blank

14. Kampta mahkumları öldürmek için kullanılan Zyklon B isimli gazı üreten şirket, bugün varlığını bir böcek ilaçlama şirketi olarak sürdürmektedir.
blank

15. Soykırım boyunca Auschwitz’te hüküm giyen Yahudi boksör Salamo Arouch, diğer mahkumlarla dövüşmeye zorlanmış ve kaybedenler gaz odasına yollanmıştır.
blank
Arouch, kamp dağıtılana kadar 200 dövüş kazanmış ve buradan sağ olarak kurtulmayı başarmıştır.

16. Günümüzün en büyük ilaç firmalarından biri olan Bayer, soykırım boyunca Auschwitz’ten mahkum satın alarak bu insanlar üzerinde yeni geliştirilen ilaçları test etmiştir.
blank

17. Kampın mahkumlarından olan Jerzy Bielecki, bir SS subayının üniformasını giyerek Yahudi kız arkadaşıyla birlikte kamptan kaçmayı başarmıştır. İkili, uzun yıllar mutlu bir biçimde yaşamıştır.
blank

18. Kampta çıkan bir isyan sırasında bir SS subayı bıçaklanmış, daha sonra ise diri diri yakılmıştır.
blank

19. Ve kampın 1947 yılında bir müze hâline getirilmesinin ardından cesetlerin tümünü ortadan kaldırma çalışmaları on seneden fazla sürmüştür…
blank

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER