Enteresan Haber

Maskenin maskesi

Cumhurbaşkanlığı’na sunulan Maske Raporunda imzası bulunan Dr.Erkan İşgören’ in açıkladığı üzere; “Ucuz olsun diye Çin’e filtresiz maske sipariş verip,” Çinlilerin “Böyle bir maske yok ki dünyada, nasıl yapalım?” cevabının muhatabı olan insanlar(!) da bu ülkede yaşıyor ne yazık ki !!

HABER » Genel » Maskenin maskesi » Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2021 15:34
Maskenin maskesi

Koronavirüsten korunmak için ilk akla gelen önlemler; maske, mesafe ve hijyen. Mesafeyi korumak ve hijyeni sağlamak sizin elinizde olabilir. Ancak maske konusu öyle değil ki! Ya kamu, ya da bu maskeleri üretecek, devlet de “güvenli maskeye” en uygun koşullarda ulaşmayı sağlayacak…

FİLTRESİZ MASKE

Yaşamsal önemi nedeniyle maske konusunu yaklaşık bir yıldır yazıyoruz. 3 Eylül 2020’de “Dikkat! Maskeniz hasta etmesin?!” *başlığıyla bu köşeye taşıdığımız bir yazıda, özetle Gaziantep Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz’ın; “Piyasadaki Covit-19’ a karşı piyasadaki tıbbi maskelerin çok büyük ölçüde koruyucu özelliği olmadığı;

genel kullanım amaçlı maskelerin Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi (ÜTS) dışında tutulduğunu, çok büyük bir bölümünde maliyeti nedeniyle filtre görevi gören ‘meltblown’ kumaşının kullanılmadığı, bu nedenle Covid -19 salgınının yayılma hızının öngörülenin üzerinde olabileceği” yönündeki uyarılarına yer vermiştik…

Burası Türkiye…
Bir yanda, Nuri Bilge Ceylan’ın dediği gibi “Bu yalnız ve güzel ülkeyi tutkuyla sevenler…”
Nano gümüş ve bio polimer kitin nano partikül teknolojisi ile, 7 dakikada yok eden maskeleri üreten Ertürk Tezcan ve ekibi gibi güzel insanlar …

Öte yanda ise, Cumhurbaşkanlığı’na sunulan Maske Raporunda imzası bulunan Dr.Erkan İşgören’ in açıkladığı üzere; “Ucuz olsun diye Çin’e filtresiz maske sipariş verip,” Çinlilerin “Böyle bir maske yok ki dünyada, yapalım?” cevabının muhatabı olan insanlar(!) da bu ülkede yaşıyor ne yazık ki !!

Yine 15 Ekim 2020 tarih’de bu köşede “Mediven altlarında, gayrı hijyen koşullarda maskesiz, maske dikilen bu maskeleri anlattığımız “50 maske 5 lira!” **. başlıklı yazıda ayrıntılarıyla vermiştik.
Ve “Bizi koruyacak dediğimiz maskelere güveniyor, tam tersine belki de ölüyoruz??” diye uyarmıştık.

Ardından da; ürün güvenliğinden, standardizasyon ve akreditasyondan sorumlu olanlara şunları sormuştuk:
“Vatandaşın pandemiden korunmak için piyasadan satın aldığı maskelerin imalatında uyulması gereken standartlara uyuluyor mu?

Güvensiz yapan firmaları ifşa etmeyi düşünüyor musunuz?
Halk sağlığına aykırı maskeleri toplatıp, üretimi takip ederek bunları gereken caydırıcı cezalara çarptıracak mısınız ?

Vatandaşın piyasadan temin ettiği maske üretimi neden ÜTS (ürün takip sistemi) dışında tutulabiliyor?
Bu maskelerde zorunlu karekod takip sistemine geçecek misiniz?

YETMEZ AMA NİHAYET

Geçtiğimiz ay güvensiz maskeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca açıklandı. Burada ister istemez akla “Neden Sağlık Bakanlığı değil de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” sorusu geliyor?…
Bunun en önemli nedeni Ürün Güvenliğinin 8 bakanlık ve 2 kurumun görev alanına girmesi nedeniyle yaşanan yetki ve bürokrasi karmaşası olsa gerek. Örneğin; Sağlık Bakanlığı kozmetiklerden sorumluyken, tıbbi maskeler dahil maskeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluk alanında sayılmış!

Çocuk bezi, göğüs pedi, hijyenik ped, tampon ise Ticaret Bakanlığının sorumluluk alanına giriyor ?!..
Bu sisteme göre Bakanlığı, 335 maskeyi denetlediğini açıkladı. Bakanlık, “Güvensiz olduğu tespit edilen 41 maskeden 33 tanesini Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi(GÜBİS) üzerinden kamuoyu ile paylaştığını” duyuruyordu…

Peki bu açıklama bazı vicdanları rahatlatmaya, halkın güvenle piyasadaki maskeleri almasına yetiyor muydu?..
Zira, aynı bakanlık güvensiz ürünlerin bir çoğunun halen e-ticaret sitelerinde satıldığı için vatandaşları uyarıyordu!!

Acaba neden bakanlıkça açıklanan 33 maskeden GÜBİS’te sadece 26 güvensiz maske teşhir ediliyordu?..
Yeri gelmişken, hasta ve tüketici hakları, sağlık, güvenlik ve bilgilenme hakkı doğrultusunda GÜBİS’ te ilan edilen bu güvensiz maskeleri sırasıyla verelim:

Ant Y1013 Ffp3, Y1012 Model Ffp2; Berk Medikal Ffp2, Ffp3; Kuzey Ffp2 V; Safeguard 2315 Model Ffp3v Nr, 2313 Ffp2v Nr, 2311 Model Ffp1v Nr; Nez Mask; Arızon Kn 95; Bozkurt Bzk44 (Ventilli- Ffp2-Nr), Bzk44 (Ventilsiz-Ffp2-Nr); KgtTk-N95; Aytı 20532; Temsan Tm 34 V Ffp1; Grup Helin 1120 Ffp2; Ert Plus 400 (Ffp3), 300 (Ffp3 V), 200 (Ffp2), 100 (Ffp2 V); Wogi Ffp2 V; Hori Ffp2 V; Ares (Ffp2 V); Mist Vip Mask Ffp1 V, Filp 2, Ffp2 V. (Bknz. http://guvensizurun.gov.tr/Bildirim/KurumBazli?KurumTipi=6).

Yalnız dikkat!!
Bakanlığın güvensiz olarak ilan edip medya ile paylaştığı “Awon 1200, Awon 1402, Lc Waikiki gibi bazı ünlü markalar başta olmak üzere, Emr Natural 1202 Ventilli, Emr Natural 1202 Ventilsiz, İkaz Ticaret, Self Inn” marka, model diğer maskeler nedense GÜBİS’ de yok!!

Ayrıca, madem bu maskeler yasaklanıp toplatılmıştı, bakanlık neden bu maskelerin e-ticaret siteleri üzerinden satılmaya çalışıldığı konusunda vatandaşları uyarıyordu?

Ya hastaneler?..
Ya bir maskenin ardına sığınıp korona ile yaşamı pahasına mücadele eden sağlık çalışanları? Hastanelerde kullanılan maskeler ne kadar güvenliydi?
Hem halkın sağlığından, hem de sağlık çalışanlarından sorumlu olan Sağlık Bakanlığı neden bu konuyu görmemezlikten gelmeyi sürdürüyordu?
Peki ya merdiven altı?!..

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Yukarıdaki sorulara ilgililerinden bir yanıt gelmesi durumunda bu köşeden yayınlayacağımızı duyurarak, biz yine yaşamın olağan akışına dönelim. Söyleyeceklerimizi bu köşede yayınlanan “50 maske 5 lira!” başlıklı yazının son bölümünü anımsayarak bitirelim.

“Bir seyyar satıcı Ulus Hali’ nin arka kapısına konuşlanmış, bağırıyor:
‘Koş vatandaş koş… 50 maske 5 Lira!..’
Halk başına toplanmış, nefesler çoktan karışmış birbirine…
Anlayacağınız, bir yanda beş kol çengi Korona.
Öte yanda el yordamıyla yaşam gailesi…
İşte yaşamın olağan akışı içerisinde, tam orada, her ikisinin birbirine karıştığı yerdeyiz…
Oysa ozanın dediği gibi;
‘Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın…’
Nice yaşamlar bir yana; Ulus Halinde kapış kapış gidiyordu maskeler!!”
Yani demem odur ki “maskenin maskesi düştü” ama siz tuza da güvenmeyin.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,