Enteresan Haber

LGS nakil başvuruları nasıl yapılır? LGS nakil işlemi

Liseye Geçiş Sınavı tercih sonuçlarının açıklanması ardından öğrenciler nakil başvurularının nasıl yapılacağını araştırıyor. Peki LGS nakil işlemleri ne zaman başlıyor?

HABER » Genel » LGS nakil başvuruları nasıl yapılır? LGS nakil işlemi » Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018 16:52
LGS nakil başvuruları nasıl yapılır? LGS nakil işlemi

2-13 Temmuz tarihlerinde yapılan LGS tercihlerinin sonuçları dün açıklandı. MEB tarafından duyurulan tercih sonuçları ardından öğrenciler nakil işlemleri için arayışa geçti. İşte LGS nakil işlemi yapmak isteyen öğrencileri yakından ilgilendiren bilgiler…

NAKİL İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

 Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

 Sınavla ve yerel yerleştirme ile alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 -öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

 Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

 Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.