Enteresan Haber

Kurdeşen nedir? Kurdeşene ne iyi gelir?
HABER » Sağlık » Kurdeşen nedir? Kurdeşene ne iyi gelir? » Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022 0:31

Kurdeşen nedir? Kurdeşene ne iyi gelir?

Diğer bir adı ‘ürtiker’ olarak bilinen kurdeşen; kişinin aynı yiyecekleri aşırı bir şekilde tüketmesi, yoğun güneş ışınlarına maruz kalması, hayvan sokması, alerjik hastalıklar gibi nedenlerle ortaya çıkar. Peki kurdeşen (ürtiker) nedir?

Kurdeşen; kişide alerjik olarak oluşan deri kızarıklık ve döküntüye sebep olan bir hastalıktır. Diğer bir adı ‘ürtiker’ olarak bilinen bu hastalık; kişinin aynı yiyecekleri aşırı bir şekilde tüketmesi, yoğun güneş ışınlarına maruz kalması, hayvan sokması, alerjik hastalıklar sonucu meydana gelmektedir.

Ürtikere yakalanmamak için kişi kendince bazı önlemler alabilmektedir. Özellikle aşırı sıcak havalarda denize gittiğinizde; uzun bir boyunca güneşlenmemek ve çok fazla bir şekilde yağlı besinler tüketmemek dikkat etmeniz gerekenlerdir.

Ürtiker belirtileri; kişi de bölgesel olarak oluşmaya başlayan kırmızı pul şeklinde kızarıklıkların görülmesi, kızarıklık olan bölgede kaşıntı, kepek gibi deride döküntüler oluşması şeklindedir.

Bu kırmızı döküntüler sıcak havalarda daha fazla kaşıntıya sebebiyet vererek, kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden bu tarz bir durumda soğuk bir duş almak; kaşıntıyı hafifleterek, rahatlamayı sağlamaktadır.

Yapılan doktor muayenesi sonucunda kurdeşen hastalığının hangi derece de olduğu tespit edilerek, ilaç tedavisi ve kremler verilebilmektedir. İlaçların düzgün kullanılması, kremlerin düzenli olarak sürülmesi hem hastalığın kısa sürede iyileşmesini hem de kişinin kaşıntısını geçirerek, rahat bir nefes almasını sağlamaktadır.

blank

Ürtikere ne iyi gelir? İnatçı ürtiker (kurdeşen) nasıl geçer? Bitkisel öneriler

Ürtiker tanısı konmuş kişilerin günlük hayatlarında dikkat etmeleri gereken birçok husus var. Öncelikli olarak doktorun yazdığı ilaçlar ve kremler aksatılmadan kullanılmalı. Kabarcıklar tamamen geçene kadar ılık ya da soğuk suyla duş alınmalı. Soğuk duş, hem yanma hissini giderir hem de ağrıyı azaltır.

Hastalar bol bol D vitamini takviyesi almalı, uyku ve beslenme düzenine dikkat etmeli. Başta bal olmak üzere alerjik reaksiyona yol açabilecek besinler mümkün olduğunca az tüketilmeli.

İnatçı ürtiker (kurdeşen) nasıl geçer? Bitkisel öneriler

1- Maydanoz
Maydanoz suyu içmek tüm cilt hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlar. Salatalarda da sık sık kullanılan maydanoz, kızarıklıkların geçmesinde de etkilidir.

2- Papatya ve rezene çayı
Kurdeşen hastaları günlük olarak doğal bir antioksidan olan papatya ve rezene çayı tüketebilir.

3- Domuzotu:
Son yıllarda tüketim oranı büyük oranda artmış olan domuzotu bitkisinden çay yapılabilir. Günde bir ya da iki fincan domuzotu çayı içmek, semptomların azalmasında etkilidir.

4- Karbonat ve elma sirkesi
1 bardak suya 2 tatlı kaşığı karbonat ve bir kaşık elma sirkesi eklenir. Yaklaşık 1 dakika karıştırıldıktan sonra macun kıvamına gelen karbonat kabacıkların üstüne sürülür. Evde pratik bir şekilde uygulanabilen bu yöntem ile kızarıklıklardan ve lekelerden kısa sürede kurtulmak mümkün.

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR
Hemoroidden kurtulmak için mutlaka…
Bilim insanları açıkladı! Kansere karşı en dirençli kan grubu belli oldu!
Bel Kayması Nedir? Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Kökü İltihabı Evde Tedavi Yöntemleri
Miyalji (kas romatizması) nedir?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI