Enteresan Haber

Kralı öldürüp kalbini kebap yapmışlar
HABER » Biliyonmu » Kralı öldürüp kalbini kebap yapmışlar » Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022 5:20

Kralı öldürüp kalbini kebap yapmışlar

“Avrupa Birliği’nin fikir babası” kabul edilen Kral Dördüncü Henry, 1610’un 14 Mayıs’ında bıçaklı bir saldırı neticesinde hayatından olmuş ama suikastin ardından başka tuhaflıklar yaşanmış, katledilen kralın kalbi odun ateşinde kebap yapılmış, külleri asırlar sonra şehir şehir dolaştırılmış ve 1953’te defnedilebilmişti.

Dördüncü Henry, Pau’da, 13 Aralık 1553’te doğmuştu ve o senelerde Protestan-Katolik çekişmesi yüzünden Fransa’da iç savaş vardı. Babası Antoin de Bourbon başlangıçta Protestanlar’ı desteklerken sonradan taraf değiştirmiş ama Protestanlar ile yapılan savaşta ölmüştü.

Annesi ise Protestanlık’tan vazgeçmemiş ve 1560’ta da Kalvin mezhebini benimsemişti. 1570’te Protestanlar ile Katolikler barıştılar ve barışın güçlenmesi için Henri’yi Fransa ’nın kardeşi Margueritte ile evlendirdiler. Henri, o senelerde annesi öldüğü için, Navarre Kralı olmuştu.

Ama, barış sadece 12 sene devam edebildi. 24 Ağustos 1572’de Aziz Bartolomeus Yortusu sırasında yapılan katliamda binlerce Protestan öldürüldü. Navvare Henri ise, kayınbiraderi Dokuzuncu Charles’ın tavsiyesini yerine getirerek Katolik oldu ve böylelikle ölümünden saraydan kaçıp Protestanlığa döndü ve Protestanlar’ın önderi olarak bu defa Katolikler ile savaşa devam etti.

Talihi, bir müddet sonra yaver gitmeye başladı…O sırada Fransa’nın olan Üçüncü Henri de üzerindeki İspanyol baskısından kurtulmak için diğer “genç” Henry ile işbirliğine girdi ama 1589’da bir suikasta kurban gidince Navarre Kralı Henri, “Dördüncü Henry” olarak Fransız tahtına çıktı.

İKİ DARBE ÖLDÜRMEYE YETTİ
Ama mezhebi dolayısı ile başta olmak üzere birçok şehir Henry’nin krallığını tanımadı. Henry elbise değiştirir gibi mezhep değiştirmeye alışık olduğu için 1593’te Protestanlık’tan tekrar vazgeçerek yeniden Katolik oldu!

İktidarı sırasında Fransa’da krallığın gücü yeniden sağlandı, ekonomi düzene kondu ve Dördüncü Henry bir hayale kapıldı: Avusturya ile İspanya’nın hâkimi olan Habsburglar’ın gücünü kırıp Türkler’i de Asya’ya sürdükten sonra Rusya’nın dışarıda bırakıldığı yeni bir Avrupa kurmak!

Dördüncü Henry bu düşüncelerinden dolayı “Avrupa Birliği’nin öncüsü” kabul edilecek ama hayallerinin hiçbirini hayata geçiremeyecek ve hayatı 14 Mayıs 1610’da ’te iki bıçak darbesi ile sona erecekti…
blank

Henry, o hasta olan Maliye Bakanı Sully’yi ziyarete gitmişti. Bindiği atlı araba, yolunun üzerine çıkan ot yüklü bir başka araba yüzünden durmak zorunda kalınca François Ravaillac adında Protestan bir terorist saldırdı ve iki yerinden bıçakladı! Kral birkaç dakika sonra can verecek ama kalbi asırlar sürecek uzun bir macera yaşayacaktı!

Henry’nin kalbinin inanılmaz yolculuğu
KALBİNİN KÜLLERİNİ DEVLET TÖRENLERİ İLE BİR ŞEHİRDEN ÖTEKİNE DOLAŞTIRDILAR
Dördüncü Henry, sohbetlerinde “Kalbimi, La Fleche’deki bir şatoda kollej kuran Cizvit rahiplere verin” diyordu, öldürülmesinin ardından bu sözleri vasiyet kabul edildi ve yerine geçen oğlu 13. Louis, babasının kalbi çıkarttırıp şatodaki Cizvitler’e gönderdi.

Henry’nin vasiyeti yerine getirilmişti ama seneler sonra yaşanan Fransız İhtilâli herşeyi değiştirecekti…

MENDİLİNE KOYDU
İhtilâlin bütün hızıyla sürdüğü günlerde La Fleche’nin Halk Meclisi’ndeki temsilcisi, kalbin kollejden alınıp yakılmasını emretti. Kalp muhafaza edildiği kutudan çıkartıldı ve 1793 Eylül’ünde, yani Kral’ın ölümünden 183 sene sonra meydanda yakılan bir odun demetinin üzerine konularak küle çevrildi!

Askerler ile halk ateşin sönmesinden sonra meydandan ayrıldılar ve La Fleche’deki Cizvit rahiplerin doktorluğunu yapan Charles Boucher külleri mendiline koydu, sonra bir şişeye doldurdu, şişenin ağzını kırmızı balmumu ile mühürledi. Sonra kalp şeklinde altın yaldızlı kurşundan bir kutuya yerleştirdi ve 1814’te ihtilâl ateşinin artık zayıfladığı günlerde bir başka şehire, Prytanee’ye götürüp kilisedeki İncil’in yanına gizledi.

Küller, 139 sene boyunca bu kilisede kaldı ve 1953’te Dördüncü Henry’nin doğumunun 400. yıldönümü münasebeti ile kalbin hikâyesini hatırladılar. Küller kiliseden alındı. Cumhurbaşkanı Vincent Auriol’ün de katıldığı büyük bir törenle bir öküz arabasına kondu, Fransa’da şehir şehir dolaştırıldı ve yeniden ilk yerleştirildiği yere, La Fleche’deki kolleje gönderilip defnedildi!

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER