Enteresan Haber

Kobra etkisi
HABER » Biliyonmu » Kobra etkisi » Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020 4:01

Kobra etkisi

İngiliz hükümeti Hindistan yönetimini elinde tuttuğu dönemde kobralardan çok çeker ve kobralara karşı savaş başlatır. Ne var ki İngilizler yılanlarla haşır neşir oldukça daha çok İngiliz kobra zehiriyle tanışır. Bunu fark eden “zeki” bir İngiliz…

Neden biz uğraşıyoruz ? kafası getiren Hintliye ödül verelim olsun bitsin.” der. Bunun üzerine kampanya başlar. Başlarda gerçekten Kobraların sayısı azalır, ancak zor koşullara muhteşem uyumları ile bilinen Hintliler
“Madem bunlar her ölü yılana para veriyor o biz bu kobraları besleyelim üretelim. Hem kim koşacak peşinde?” derler. Bu fikirle yola çıkan Hintliler çiftlikleri kurarak yılanları üretirler ve paraya para demezler.

Bu durumu fark edip aptal yerine konduklarını anlayan İngilizler, hem daha fazla üretilmesin diye, hem de zekaları ile daha fazla alay edilmesin diye kobra başına para verme kampanyasını durdurdular.

Tabii Hintliler de kobraların para etmediğini görünce, kobraları besleyerek kaynak ve vakit harcamak istemezler ve tüm çiftliklerdeki kobralar salınır. Böylece ortam başlangıç durumundan daha çok kobraya sahip olur.

Doğal ortamlarında da çoğalmaya devam eden kobraların popülasyonu iyiden iyiye artar. İngilizlerin kontrol manyaklığı da böylece ters teper.

O günden beri bu tip vakalar kontrol altına alınması hedeflenirken, yaşanılan beklenmeyen etkisi nedeniyle ters tepen olayların olduğu durumlara “ Etkisi” denir.

Etiketler: , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER