Enteresan Haber

Kız Kulesi Efsaneleri ve Bilinmeyen Sırrı
HABER » Biliyonmu » Kız Kulesi Efsaneleri ve Bilinmeyen Sırrı » Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022 0:13

Kız Kulesi Efsaneleri ve Bilinmeyen Sırrı

Üsküdar’da denizin ortasında bulunan muazzam bir şaheser olan Kız Kulesi içinde bir sürü sır barındırıyor. Kız kulesi hakkında dolaşılan bir çok hikâye olduğunu aslında buranın “Sır Kulesi” olduğunu daha önceden duydunuz mu?

İstanbul denilince akıllara gelen yerlerin başında” Kızkulesi” geliyor. Kendinizi bir tekneyle ya da deniz otobüsüyle seyre bıraktığınız zaman denizin ortasında bir yolculuğa bıraktığınız zaman bu muhteşem eseri görmüş olacaksınız. Denizin ortasında kalmış bu muhteşem yapıyla ilgili birçok rivayet dilden dile dolaşıyor.

Kız Kulesi’nin

Üsküdar’ın sembolü haline gelen Kız Kulesi, Üsküdar’da devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 2475 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahip olan bu kule, Karadeniz’in Marmara ile buluştuğu yerde minicik bir ada üzerine kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler tarafından Leander Kulesi olarak adlandırılmıştır. Kule hakkında birçok rivayet bulunmaktadır.

Büyük gezgin Evliya Çelebi kuleyi bu şekilde tarif ediyor. “ Deniz içinden karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki tarafına bakan yerde kapısı vardır.”

Kız Kulesi İstanbul’un en yapılarından biridir. Bugüne kadar birçok kez restorasyon yapılmıştır. Bugün gördüğümüz kulenin temelleri ve alt katın mühim kısımları Fatih döneminde yapılmıştır. Kulenin etrafı geniş taşlarla çevrilidir. Üstünde bulunan madalyonu andıran mermer levhada, kuleye şimdiki adını veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır.

İlk kez döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada, döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak faaliyet göstermiştir. Osmanlı döneminde ise savunma kalesi, sürgün istasyonu, karantina odası gibi birçok işlev yüklenmiştir. En eskimeyen işlevi ise asırlardır insanlara geceleyin göz kırpan fener görevidir. Günümüzde ise lüks bir restoran olarak işlev görmektedir.

Kız kulesi 2000’li yıllarda restore edilerek, artık çatal- bıçakların ahenk sağladığı bir yere dönüştürülmüştür. Kız kulesine gitmek istiyorsanız Salıncak ve Ortaköy’de sandallarla gidebilirsiniz.

Antik Çağ’da Arkla (Küçük Kale)ve Damials ( Dana Yavrusu) adlarıyla anılan bu kule, sonrasında verilen Leandros’un Kulesi ismi ile ün yapmıştır. Şimdilerde ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiştir. Bir kıza benzetilen bu kule, söylenilen rivayetlere göre bu isim verilmiştir.
blank

Kız Kulesi Efsaneleri

Kız Kulesi ile İlgili Anlatılan İlk Hikâye;
Ovidius’un kaybettiği bir sevdanın hikâyesidir. Hero ve Leandros adlı iki hüzünlü gencin sevdasını anlatan bu hikâye, Hero’nun kuleden ayrılmasıyla başlıyor. Hero, Afrodit’in rahibelerindendir. Bundan dolayı aşık olması yasaktır. Hero yıllar sonra Afrodit’in tapınağından yapılan bir törene gitmek için kuleden ayrılır. Katıldığı törende Leandros ile karşılaşır. Birbirlerine aşık olan bu iki genç, Leondros’un gece kuleye yüzerek gelmesiyle aşkları kutsallaşır.

Kız Kulesi her gece bu iki sevdaya tanıklık eder. Leondros’un yüzerek kuleye geldiği bir günde Hero’nun, Leandros’un yolunu bulması için yaktığı sevda ateşinin feneri rüzgardan dolayı söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına kapılarak boğulur. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero, kendini boğazın serin sularına bırakır.
blank

İkinci Bir Rivayete Göre;
Kavuşmayan aşklara atfen anlatılar hikâyelerinden bir başkası da; Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı “Yılan”hikâyesi vardır. İşte bu hikâye çoğu kişi tarafından biliniyor. Kahinlerden biri krala, kızının 18 yaşına geldiği zaman bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir.

Bunun üzerine kral denizin ortasındaki kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Böylelikle yılanın hiçbir yol ile bu kuleye giremeyeceğini düşünür.

Tabii kaderden kaçılmaz. Kuleye gönderilen üzüm sepetinin içine bir yılan gizlenmiştir. Hizmetkarlardan bir meyve tabağı yaparak genç kızın odasına gider, uyuyan genç kızın başının ucuna bırakılan meyve tabağına yılan sokulmuştur. Hizmetçinin odadan çıkmasıyla yılan çıkar ve zehrini prensesin üzerine boşaltır.

Kral bu olanları öğrenince kahrolur. Kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üzerine yerleştirir. Bugün tabutun üzerinde iki delik vardır. Yılanın, ölümden sonra da kızı rahat bırakmadığı rivayet edilir.
blank

Osmanlı Dönemi’nde Anlatılan Kız Kulesi Hikâyesi

Osmanlı döneminde anlatılan bu hikâyede: Battal Gazi’nin askerleri Kız Kulesi’ne baskın yaparak, kuleye saklanan hazineleri ve Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırıldığı hikâyesidir. İşte bu hikâyeyi ünlü gezgin Evliya Çelebi şu şekilde kaleme almıştır. Ortaya bugün çokça kullandığımız: Atı alan Üsküdar’ı geçti sözü bu hikâyeden dolayı söylenmiştir.

Hikâye şöyledir; Battal Gazi, İstanbul’u ’ın elinden almak için Emevi ordularıyla birlikte gelir, Kız Kulesi önündeki kıyıya mevzilenir. Bir süre sonra Battal, İstanbul’un Asya kanadını kontrolü altına alır. Dönemin Üsküdar Tekfuru kızını ve hazinesini Kız Kulesine saklar ama geç kalmıştır. Battal Gazi çoktan tekfurun kızına aşık olmuştur.
blank

Bir gece Kız Kulesi’ne girmeyi başarır kızı ve altınları alarak Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. İşte bu sözün de söylenmesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. Tekfur’un kızını Afyon’da bir kaleye kaçırır. Bir gün düşman askerlerinin geldiğini gören Tekfur’un kızı Battal’ı uyandırmak için taş atar ama o taş Battal’ın ölümüne sebep olur.

Bunun yanı sıra Kız Kulesi’nin adı ile ilgili rivayetlerde oldukça dillendirilir. Fatma Karahisarlı’nın 2007’nin yıl sonuna doğru yayımlamış olduğu romana göre “Sır Kulesi” adı verdiği Kız Kulesi hakkında bildiğimiz birkaç hikâye ile sınırlandırılmayacak kadar geçmişinin olduğunu; bundan dolayı kulenin adının “Sır Kulesi” olmasının daha doğru olacağının kanısına varmıştır.

Asırlardır yaşam süren bu kulede neler yaşanmış, nelere tanıklık edilmiştir. Kız Kulesi’ne bakıp, sır dolu bir kule olduğuna kanıt getirmeyeniniz yoktur. Bundan dolayıdır ki bildiklerimiz bilmediklerimiz yanında hiçbir şeydir.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER