Enteresan Haber

Kıl dönmesi nedir? Kıl kökü iltihabı evde tedavi yöntemleri
HABER » Sağlık » Kıl dönmesi nedir? Kıl kökü iltihabı evde tedavi yöntemleri » Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022 3:11

Kıl dönmesi nedir? Kıl kökü iltihabı evde tedavi yöntemleri

Fokülit ismi verilen kıl dönmesi rahatsızlığı hakkında bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde derledik. İşte kıl kökü iltihabı için doğal tedavi yöntemleri. Kıl kökü iltihabı nedir ? Kıl kökü iltihabı neden olur ? Kıl kökü iltihabı kendiliğinden geçer mi ? Kıl kökü iltihabı na ne iyi gelir ? Tedavisi nasıldır ? Kıl kökü iltihabı bitkisel tedavisi nasıldır ? gibi sorulara da cevap bulacaksınız.

Kıl dönmesi ne iyi gelen 8 doğal ve bitkisel yöntemi

Kıl dönmesi problemi günlük hayatta karışımıza çıkabilen ve rahatsız edici cilt problemlerinden biridir. Bu içeriğimizde kıl dönmesine neden olan etkenleri, kıl dönmesine iyi gelen bitkisel yöntemleri ve kıl dönmesinin tedavisi için doğal yolları araştırdık. Aynı zamanda kıl dönmesinden kurtaran mucizevi kür tariflerini de içeriğimizde bulabilirsiniz.

İşte kıl dönmesinden kurtaran 8 hızlı ve bitkisel yöntemi…
1. Sıcak Su Uygulaması

Sıcak su torbası sayesinde iltihaplanmamış olan kıl kökü problemlerinden kurtulabilirsiniz. Kıl dönmesi olan bölgeye sıcak su torbasıyla bir masaj yaptıktan sonra bir cımbız yardımı ile yumuşayan cilt üzerinden kolayca sorunlu kılı alabilirsiniz.

2. Aloe Vera
blank

Aloe vera birçok cilt probleminde kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Aloe vera bitkisinin içerisinde yer alan jeli iltihaplanmamış kıl kökü iltihabının üzerine sürün ve bir bekletin. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarlayın. Bu sayede rahatlama ve ağrılarda azalma olacaktır.

3. Elma Sirkesi
blank

Dezenfektan etkisi ile bilinen elma sirkesi kıl dönmesi problemlerinde oluşan yaranın temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun haricinde pamuk ile yara ve etrafına uygulanan elma sirkesi bölgesel yumuşamayı sağlar. Kıl kökünün de yumuşaması sonucu sorunlu kıl kolayca çekilip alınır.

4. Çay Posası
blank

Cilt sağlığı için etkili bir doğal besleyici olan çay posası kıl dönmesi gibi ciddi problemlerinin önüne geçebilmektedir. Henüz oluşmamış ancak kızarıklıklarla seyreden kıl dönmesi başlangıçları için çay posası mucizesini kullanabilirsiniz.

5. Salatalık
blank

Cildin güzelleşmesi ve mikroplardan arınmasını sağlayan salatalığı püre haline getirip bir buzdolabında beklettikten sonra kıl dönmesi sorunu yaşanan bölge üzerine uygulayın. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarlayın.

6. Aspirin
blank

Cilt üzerinden oluşan kızarıklık ve enfeksiyonların giderilmesinde sıklıkla kullanılan aspirin, kıl kökü iltihaplanmasında da tercih ediliyor. 2 aspirin tabletini az su ile karıştırıp macun kıvamına getirin ve bu macuna bal ekleyip kıl dönmesi yaralarını üzerine sürün. Bu uygulamayı bir kaç gün tekrarlayarak kıl dönmesi sorunlarından kurtulabilirsiniz.

7. Isırgan Otu
blank

Isırgan otu kıl dönmesi için en etkili ve hızlı yöntemidir. Isırgan otunu bir tencere içerisinde kaynatıp lapa haline getirdikten sonra kıl dönmesi olan bölgenin üzerine uygulayın. 15-20 dakika boyunca bu kürü bekletin.

8. Epsom Tuzu
blank

İltihapsız kıl dönmesi problemlerinde uygulayabileceğiniz bu yöntemde bir miktar ılık suyun içerisine yarım çay bardağı epsom tuzu ekleyin. Epsom tuzu sayesinde kıl dönmesi problemi görülen kıllar ortaya çıkacaktır.

Kıl kökü iltihabı nedir?

Folikülit adı verilen bir hastalıktır. Vücudun her yerinde kıl kökü vardır. Bazı bölgelerde kıllar çıkmaz, kıl kökleri vardır. Deride kırmızı kabartılar şeklinde, çok sayıda olan oluşumlar akla kıl kökü iltihabını getirmelidir.

Bakteri, mantar ya da virüslerden dolayı oluşan kıl kökü iltihabı, bazı hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Hastada yanma, batma ve acıma hissi oluşturabilir. İçi ufak irin toplayan yaralardır. Genç, yetişkin hastalarda daha çok görülür fakat her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Bu içeriğimizde kıl kökü iltihabı hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getiriyoruz.

Kıl kökü iltihabı nın en çok görülen 4 belirtisi

Kıl kökü iltihabı için uzmanlar tarafından uygun görülen doğal tedavileri bir araya getirdiğimiz bu içeriğimizde kıl dönmesi sürecinde en çok görülen belirtilere de yer verdik. İşte fokülit rahatsızlığının belirtileri…

1. Beyaz Başlı Sivilce Kümeleri
Kıl kökü iltihabının başlıca belirtilerinden birisi saç kökünde beyaz başlı sivilce kümelerinin oluşmaya başlamasıdır. Ayrıca saç köklerinin etrafında gelişen küçük kırmızı yumrular da kıl kökü iltihabının işaretlerinden birisidir. Egzama ve sivilce sanılıp göz ardı edilen bu belirtiler iltihaplanma sonucu kötü sonuçlara varabilir. Bu yüzden iyice araştırıp semptomları barındırıyorsanız bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

2. Kaşıntılı Deri
Saç derinizde meydana gelen kaşıntılar birçok rahatsızlığın sebebi olabileceği gibi kıl kötü iltihabının da işaretlerinden birisidir. Kaşınan derinizi kaşıdığınızda küçük sivilcelere ve hafif şişkinlik şeklindeki yumrulara rastlıyorsanız kesinlikle ciddiye almanız gereken bir durum söz konusu. Aşırı kaşıntı kıl kökü iltihabının başlıca belirtilerinden birini oluşturur.

3. Açık ve Kabuklu Kabarcıklar
Kıl kökü iltihabı saç derisinde aşırı kaşıntıya sebep olduğundan zamanla deride kabuklu yaralar meydana gelecektir. Bu yaralar kabarcık halini alıyorsa kıl kökü iltihabından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Ağrılı ve hassas cilt de aynı şekilde iltihaplanmaya işaret eder.

4. Şişmiş Yumru ve Kütle
Saç derinizde zamanla veya birden meydana gelen tepecik şeklindeki kabartılar ilerleyen zamanlarda yumru veya kütle şeklini alabilir. Bu kütleler kıl kökünde iltihaplanmaya işaret etmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. İltihaplanma daha fazla miktarda olup büyüklüğü kibrit ucu kadar veya nohut kadar olursa apseleşmeye başlamıştır. Bu, ciddi sorunlara neden olabilir.

Kıl kökü iltihabı kimlerde görülebilir?

1. Bağışıklık sistemi bozukluğu olanlarda
2. Karaciğer rahatsızlıkları olanlarda
3. Şeker hastalarında

Özellikle çocuklarda mantarlar, ciddi şekilde kıl kökü hastalıklarına sebebiyet verebilir. Kıl kökü iltihabı, iyi edilmezse sakal, bıyık ve saç bölgesinde çıktığında burada sakal, bıyık ve saçlarda dökülme oluşturabilir. İyi tedavi edilmezse bu dökülen yerlere yenisi gelmez ve orada bir iz bırakır. Yaygın foliküliti olan hastada sistemik hastalık yönünden araştırma yapılmalıdır.

Kıl kökü iltihabı neden olur?

Deride bulunan bakteriler değişik nedenler dolayısıyla kıl kökünü etkileyebilir. Genellikle staphylococcus aureus denilen bir bakterinin oluşturduğu iltihaplanmadır. Foliküliti olan kişi ile yakın temasta bulunmak da hastalığın başlaması için bir sebeptir. Mantarlar ve virüslere de bağlı olarak oluşabilir ama bu hastalığı çoğunlukla bakteriler oluşturur. Aşırı terleme, aşırı kilolu olma, sürtünmeler gibi sebepler de etken olabilir. Fırıncılar, aşçılar gibi çok sıcak ortamda çalışan kişilerde, yağlı buhara maruz kalan insanlarda da olabilir. Kimi durumda ise kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Bu durumda buna yönelik uygulanmalıdır.

Kıl kökü iltihabına sebep olan etmenler

1. Cildi tahriş eden giysiler
2. Böcek ısırıkları, cilt yaraları ve kesikler
3. Sivilce, akne ve dermatit gibi cilt hastalıkları
4. Virüsler sebebi ile vücut bağışıklığının düşmesi durumu
5. Antibiyotik, pomad ve steroid gibi cildin üzerine sürülen kremlerin uzun süreli kullanımı
6. Derinin nefes almasını engelleyen bant, plastik takı ve diğer etmenler
7. Enfekte olan yerin ter veya kişisel bakım ürünleri sebebiyle tahriş olması
8. Sıkı saç örgüleri
9. Vücudu sıkacak şekilde giyilen kıyafetler
10. Kıl dönmesi
11. Motor yağı ve katran gibi yoğunluğu fazla olan sıvıların cilt gözeneklerini kapatması
12. Temiz olmayan havuz, küvet, jakuzi v.b kullanmak
13. Aşırı kilo ve obezite

Kıl kökü iltihabı kendiliğinden geçermi?

Kıl kökü iltihabı genellikle kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık olup iltihabı kaşımak ve iltihabın neden oluştuğu da bu konuda önemlidir. Yani mikrop yolu ile oluşan kıl kökü iltihabı kısa sürede kendiliğinden düzelirken, diğer etmenlerden dolayı oluşan folikülit’in tedaviye ihtiyacı vardır.

Kıl kökü iltihabı na ne iyi gelir? Tedavisi nasıl yapılır

edilebilecek bir rahatsızlık olan kıl kökü iltihabı, çoğunlukla kendi kendine geçmektedir. Kaşıntı olursa kaşımamak gerekir. Kıl kökü iltihabının neden olduğu öğrenilmelidir. Bakteri yol açmışsa kendi kendine geçmesi beklenebilir ya da lokal veya sistemik antibiyotikler kullanılır.

Bir mantar rahatsızlığı ise veya bir virüs sebep olduysa buna yönelik uygulanmalıdır. Sıkma ya da kaşıma kesinlikle olmamalıdır. Antibiyotikli merhemler kullanılabilir. Akıntı oluşturabilecek bir kıl kökü iltihabıysa o akıntıdan örnek alınarak tahlil yapmak ve buna uygun ilacı belirleyerek tedaviye devam etmek gerekir.

Kaşıntı eşlik ediyorsa antihistaminikler devreye girer. 1960 yıllarında bir ortaya antibiyotiğin ortaya çıkması ile folikülitler tedavi edilmeye başlanmıştır fakat düzensiz ilaç almak, en ufak bir şeyde antibiyotik almak vücut direncini olumsuz etkiler. Bu da kıl kökü iltihabının tedavisini güçleştirebilir.

Kıl kökü iltihabı bitkisel tedavisi nasıl yapılır

Kıl kökü iltihaplanması için üç yemek kaşığı ısırganı çok az suda 5 dakika haşlayıp lapa yapıp, ılıyınca ince tülbente sararak haftada 3-4 kez kıl köküne 15 dakika uygulanır. İyileşinceye kadar devam edilir.

Kıl kökü iltihabı tekrarlar mı?

Kıl kökü iltihabının ortaya çıkış şekli ve vücuttaki yayılımı kıl kökü iltihabının tekrarlanmasında en büyük role sahip bilgilerdir. Öyle ki deri altı dokulara yayılan mikroplar folikülit’in tekrarlanmasına hatta daha güçlü sayılan fronkül ve karbonkül’e dönüşmesine yol açabilir.

Folikülit Ne Kadar Sürede Geçer?

Birden fazla ortaya çıkış sebebi olan folikülit bu türlere ve enfeksiyonun yayılımına göre iyileşme sürecinde değişiklik gösteriyor. Hafif vakalar da genellikle 2-3 gün içerisinde her şey normale dönerken enfeksiyonun arttığı folikülit vakalarında ilaç kullanım süreci ve tedavi süreci biraz daha uzayabiliyor. Tedavi sürecinde ise kesinlikle tedavi yarıda kesilmemeli kullanılan antibiyotik kremler veya haplar hiç bir zaman aksatılmamalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kıl Dönmesi Kürü Kesin Çözüm
Hastalıkların şifasını bitkisel otlarda bulan İbrahim Saraçoğlu kıl dönmesi rahatsızlığı içinde muhteşem bir kür tarifi sunuyor. Kıl dönmesi için ısırgan otunu öneren Saraçoğlu’nun kür tarifi ise şöyle;

3 yemek kaşığı ısırgan otunu azcık su ile birlikte 5 dakika boyunca kaynatın, karışımınız lapa haline geldikten sonra ılımaya bırakın, son olarak lapayı iltihaplı yaranın üzerine sürün ve 10-15 dakika boyunca bekletin. Kıl dönmesi problemini bu sayede kökten çözebilirsiniz.

BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Kurdeşen nedir? Kurdeşene ne iyi gelir?
Şeker hastaları hangi ekmekten yemeli?
SMA hastalığı nedir, nasıl olur? SMA hastalığı belirtileri nelerdir, kaç tip vardır?
Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi
Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu hastalığı belirtileri nelerdir?
Miyalji (kas romatizması) nedir?
Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Burun Akıntısına Ne İyi Gelir Ve Keser?
Şekersiz Çay İçmenin Muazzam Faydaları
Kalp hastalıklarını tedavi edebilen maydanoz sarımsak limon kürü

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI