Enteresan Haber

Kendini Ameliyat Eden Korkusuz Doktor
HABER » Biliyonmu » Kendini Ameliyat Eden Korkusuz Doktor » Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021 16:48

Kendini Ameliyat Eden Korkusuz Doktor

Leonid Rogozov, kendini ameliyat eden doktor. 1959’da tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Leonid Rogozov, cerrahi ihtisasına girdi. İhtisasını yarıda kestikten sonra, 1960 yılında tam zamanlı bir doktor olarak 6. Sovyet Antarktika Seferi ile Antarktika’ya gitti.

29 Nisan 1961’de Midesinin üst kısmında şiddetli bir ağrı hisseden doktorun şikayetlerine mide bulantısı ve 38 derece üstünde ateş de eklenince, kendi kendine apandisit tanısı koydu.

Novolazarevskaya İstasyonu’nda görevli tek doktor kendisiydi. Kendine cerrahi müdahalede bulunmazsa bu rahatsızlık ölümcül olabilirdi.
blank

Yılın bu zamanında, kötü hava koşulları nedeniyle uçuşlar mümkün değildi. 13 kişilik keşif gezisindeki tek doktor Leonid Rogozov’un kendisiydi. Kendini ameliyat etmeye karar verir.

blank

Operasyon 30 Nisan 1961’de gerçekleştirildi. Ağrıyan bölgeye lokal anestezi uyguladı. Ameliyat bölgesini görmek için de bir el aynası kullandı.
blank

Ameliyat ekipmanları olan masayı da yanına koydu. Tam 2 saatlik ameliyatla kendi apandistini alan doktor yarasını kendi elleriyle dikti.
blank

Kendi olarak tıp tarihine geçti.

Yüksek ateşi periyodik olarak 5 içerisinde düştü, kendi elleri ile attığı dikişler 7. günün sonunda alındı. Dinlenme süreci dahil 15 gün sonra eski sağlığına kavuştu.
blank

Bu olay doktora Kızıl Bayrak Nişanı’nı getirdi.

Kendini toparlayan doktor, 1961 yılının sonunda olay için ödülüne layık görüldü. 1962 yılı Ekim ayında Saint Peterburg’a döndü ve çalışmalarına burada devam etti. 2000’de akciğer kanserinden hayatını kaybetti.

Etiketler: , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER