Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Bu utanç bize yeterTarih » İstiklal savaşı kahramanı Kara Fatma nasıl sefalet içinde öldü » Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2022 14:37

İstiklal savaşı kahramanı Kara Fatma nasıl sefalet içinde öldü

İstiklal savaşı kahramanı Kara Fatma nasıl sefalet içinde öldü

İstiklal Harbi’nin başlangıcından Anadolu’nun düşmandan temizlenmesine kadar doğu ve batı cephelerindeki savaşların çoğuna katılmış mücahit kadınlarımız arasında en bilinen isim Fatma Seher Hanım yani namı diğer Kara Fatma.

Elinde silahı, belinde mermileri, ayağında çizmeleri ile vatan uğruna ölmeye hazır bir kahramandır Kara Fatma…

İstiklal Madalyam yeter bana
Aslen Erzurumlu. Gençliği, baba ocağında değil, cephelerde geçmiş bir kadın. Savaşları’nda Edirne’de bulunmuş, Kafkas cephesinde yanındaki bir avuç kadınla düşmana karşı gelmiş, Sarıkamış’da eşi Derviş Bey’i kaybetmişti.

Milli Mücadele döneminde yüz elli kişilik bir çetenin başında, işgalcilere karşı amansız bir mücadele veren Kara Fatma, Mustafa Kemal Paşa’nın da takdirini kazanmış, verdiği vazifeleri eksiksiz yerine getirmişti. Gözü karaydı Fatma’nın.

Bursa, İzmit, İznik, Alaşehir, Sivrihisar’da düşmanla göğüs göğüse çarpışmış, üsteğmenlik rütbesine kadar yükselmişti. Bu mücadeleler sırasında birkaç kez ciddi şekilde yaralanmış, Afyon’daki çarpışmalar sırasında da Yunanlılar’a esir düşmüştü. 19 hiç durmaksızın işkence gördüğünü, düşman askerlerinin eğlenceye daldıkları bir andaysa kapatıldığı yerden kaçmayı başardığını verdiği bir röportajda kendisi anlatıyor.
blank

Açlıktan odasına kapanıp ağlardı
Cepheden cepheye henüz on üç yaşındaki kızıyla birlikte koşmuştu. O da annesiyle harbe katılıyor, çarpışmalar sırasında bir şarapnel parçasının eline isabet etmesi suretiyle iki parmağını kaybediyordu. Milli Mücade dönemi sonunda üsteğmenlik maaşını Kızılay ‘a bağışlayan Kara Fatma, devlet erkanına “Bu benim son vatani vazifemdi. İstiklal madalyam yeter bana” diyecek kadar da gönlü zengin bir kadındı.

Bu unutulmaz kadın kahramanın hayatı Milli Mücadele’den sonra ne acıdır ki bir felaket içinde geçmişti. Yedigün Dergisi’nin 9 Ağustos 1933 yılı nüshasında gazeteci Mekki Said Bey’in kendisiyle yaptığı röportaj yürek parçalıyor.

Hayatı vatan uğruna savaşmakla geçmiş Kara Fatma; açlık ve sefalet içinde Galata’daki bir manastırında kalıyordu. Karanlık bir odada aklını yitirmiş kızı ve sokaklarda dilenen ile birlikte. “Açlığımı belli etmemek için geceleri odama kapanır ağlarım” diyen Kara Fatma’nın odasında sadece serili iki çuval ve üzerinde yattıkları tahtalar var.
blank

Mezarının yeri bile kayboldu
Röportajında “Ne olursa olsun halimi belli etmemeye çalışıyorum. Soranlara eşyalarımızın başka bir yerde olduğunu, torunlarımı da sağlam yetişsinler diye tahta üzerinde yatırıyorum” diyor ve utancından ağlıyor.

55 yaşında olan bu kahraman kadın, kızı ve torunlarına bakabilmek için “Ne iş olursa yaparım ama bu yaşta bana kimse iş vermiyor, ben de kızım ve torunlarım aç kalmasınlar diye kimseye belli etmeden akşamları yardım toplamaya çıkıyorum” derken çaresizliğini ortaya koyuyor.

Kara Fatma “Çalıştığım müddetçe amirlerimin takdirlerini kazandım. Bütün sefaletimi unutturan, beni yaşatan tek şey bu İstiklal madalyasıdır. Açım ama şerefliyim” diyerek madalyasını Said Bey’e gösteriyor.

Onun bu içler acısı halini devletimiz ancak 1954 yılında fark etti. yatılı okula yerleştirildi. Kendisine de aylık bağlandı.

Hayatı boyunca rahat yüzü görmemiş, açlık ve sefaleti iliklerine kadar yaşamış Fatma Hanım, 2 Temmuz 1955 yılında Darülaceze’de hakkın rahmetine kavuştu. Kasımpaşa Kulaksız Mahallesi’ndeki kimsesizler mezarlığına defnedilen Kara Fatma’nın kabri ne yazık ki yapılan yol inşaatı nedeniyle bugün ortadan kaybolmuş durumda.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI