Enteresan Haber

İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?
HABER » Biliyonmu » İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar? » Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022 3:07

İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?

İngiltere’ye gittiğinizde trafiğin sağdan akmasına alışık olduğunuz için trafiğin soldan akmasına gözünüz alışmakta zorlanabilir. Gelin tuhaf bulacağınız bu durumun sebebine bakalım.

İngiltere’de trafiğin neden soldan aktığını bilmek için soldan seyahatin ilk defa nerede ve ne ortaya çıktığına bakmak gerekir. Yolun solundan gitmek ilk defa Papa’nın ’ya gelecek olan hacıların karmaşaya sebep vermemesi için yolun solundan gitmelerini söylemesiyle 1300 yılında resmileşmiş ve yüzyıllar boyunca bu şekilde devam etmiştir.

Bir yandan da eski zamanlara gittiğimizde şöyle bir durum vardı: gibi herkes yolun solundan gidiyordu. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Yüzyıllar önce yolun karşısından gelenin dost ya da düşman olduğunu bilmek çok zor olduğu için insanların çoğunun da sağ elini kullanması sebebiyle yolun solundan yani duvar dibinden yürünürdü. Böylece sağ ellerini kılıçlarını derhal çekecek şekilde kullanabilirlerdi.

Trafiğin Sağdan Akmaya Başlaması
ABD’de 18. Yüzyılın sonlarında birçok atın çektiği posta arabalarına sürücü koltuğu olmadığından sürücü soldaki ve arkadaki atın üstünde otururdu. Bu, yolun solundan gidildiğinde karşıdan gelenin ve yolun kontrolünün zorlaşmasına sebep oluyordu. Bu yüzden aradan çok vakit geçmeden ABD’de trafik sağdan akmaya başlamıştır.
blank

Aynı zamanda büyük bir ihtimalle, İhtilali liderlerinden olan Maximilien Robespierre, Katolik kiliseye meydan okuyanlara memnuniyetini göstermek amacıyla Parislilerden yolun sağını kullanmalarını istemiştir.

Bir süre sonra ise kendisi de solak olan Napolyon, zapt ettiği her ülkede de hayata geçirdiği uygulamanın emrini verdi: Ordudaki ikmal arabaları yolların sağından gitme emrini almıştır.

ABD’de sürücü koltuğunun ve direksiyonun sola konulması sağdan gidişe uygun olmasını sağlamıştır ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaşması, modern araba teknolojisinin gelişmesine de bağlıdır.
blank

Peki, bunlara rağmen İngiltere’de neden hâlâ trafik soldan akıyor?
Napolyon, İngiltere’yi hiçbir zapt edemediği için yolun solundan gitmeye devam etmiştir ve güneş batmayan ülke olarak bilinen İngiltere’nin Avustralya, gibi tüm eski sömürgelerinde de bu şekilde devam ettirdiler. İngiltere ve eski sömürgelerinde trafik akışını değiştirip sağa almak o kadar yüklü bir maliyete sebep olur ki artık bunu yapmak pek de kolay olmayacaktır.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER