Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » İçimizdeki HainlerTarih » İngiliz ajanı nasıl dervişlik yapıp namaz kıldırdı » Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021 18:12

İngiliz ajanı nasıl dervişlik yapıp namaz kıldırdı

İngiliz ajanı nasıl dervişlik yapıp namaz kıldırdı

Önce Türkçe öğrendi, sonra dinini, kılığını ve adını değiştirdi. Adı Arminius Vambery idi, Türklerin arasına Reşid Paşa adıyla karıştı. Devletin en üst makamlarının arasına karıştı. Sultan Abdulhamid le dostluk kurdu, güvenini kazandı. Ardından Anadolu ve Orta asya seyahatine çıktı. İngiliz ajanı artık bir derviş idi…

Tam 4 yıl Osmanlı toprakları’nda kaldı. Osmanlıca yı mükemmel denebilecek kadar iyi konuşuyordu. Hiç kimse ondan kuşkulanmadı. Herkes tarafından büyük saygı ve ilgi gördü. Ta ki, yıllar sonra Londra’ya döndükten sonra anılarını yazınca deşifre oldu. Çünkü o İngiliz ajanı idi!…

İngiliz ajanı Arminius Vambery anılarında şunları yazıyordu

“Derviş kimliğiyle aralarına girdim…”
– Eğer hakiki hüviyetim meydana çıkmış olsaydı, değil burada, Osmanlı Sefarethanesi’nin has itibarlı misafiri olabilmem, hayatım dahi tehlikede kalırdı.

– Ben Reşid Efendi, sefirin has misafiri ve dostu olarak, bu Türk hacıları nezdinde gün geçtikçe itibar sahibi oluyordum.

– Öyle saf ve mert insanlardı ki, kendi hayatlarında yalan söylemedikleri için, hiç kimsenin, ne sebeple olursa olsun yalan söyleyebileceğine, hele, hakiki hüviyetini saklayacağına asla ihtimal vermiyorlardı.

– Türkler en mert, saf ve güvenilir insanlardır. Muhataplarını da kendileri gibi bilirler ve her söylenene itimat ederler. Bilhassa dini ve manevi bahislerde kimsenin yalan söyleyeceğine asla ihtimal vermezler.

– Benim tam bir derviş hüviyet ve şekli içinde ve alıştıkları üslup ve hususiyetlerle aralarına girdiğim Türkmenler, kısa zamanda öylesine bağlandılar ve inandılar ki, kazancımı tarif edemem.

– Birçok hastalar benden iyi nefes istiyor, bazısı hekim olduğumu zannederek tedavilerinin yollarını araştırıyorlar, bazısı yapmamı rica ediyorlardı.
– Ve, ancak sorulan suallere cevap verdim.

– Binlerce kadın, çoluk çocuk, kız, ihtiyar, genç etrafımızı aldılar. Birbirinin üstüne yığılmış bizi görmek, sevap olur diye ellerini üstümüze sürmek, ellerindeki testilerinden bizlere birer yudum içirdikten sonra bu suyu her derde şifa olarak saklamak, hayır duamızı almak için rahat nefes aldırmaz olmuşlardı.

– Türkmenlerin hepsi İslam’dır. Yalnız dinini de hakki manasıyla bilmezler. Birkaç kelime din konuşan başlarına imam olur. Ben de onu yaptım.
Kaynak:
İngiliz casusu “Vambery’nin Günlükleri”

BU YAZILARIDA BEĞENEREK OKUYACAKSINIZ
Topal Molla Tarihten alınacak bir ders
İngilizler Ermeni soykırımı yalanını nasıl tezgahladı?
İngilizlerin belgelerle Atatürk’e Düzenlediği Suikast Girişimleri
Abdülhamid Han’ın İngiliz’e kurduğu müthiş oyun
İngiliz’ler tarafından Kesilen 100 000 parmak ve Bulunmaz Hint kumaşı
Atatürk’e Suikast İçin Kuva-yi Milliye’ye Katılan Hint Asıllı İngiliz Casus: Mustafa Sagir

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI