Enteresan Haber

Hasarı gizleyip rapor düzenliyorlar ! İkinci el araçta yeni dolandırıcılık !

Düşen kredi faizleri ve sıfır araç tarafında yaşanan tedarik sıkıntısı nedeniyle son aylarda büyük ilgi gören ikinci el araç piyasasında bu sefer de farklı bir mağduriyetin kapısı aralandı. Araç alımı öncesinde kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıkların önüne geçmek için yapılan ekspertiz işleminde de bazı galerici ve eksperlerin hasarı gizleyip rapor düzenlediği ortaya çıktı. Hukukçular ise bu tarz bir mağduriyette mağdur tüketicinin dava açıp zararının giderilmesini isteyebileceğine vurgu yapıyor.

HABER » Tüketicinin Yanında » Hasarı gizleyip rapor düzenliyorlar ! İkinci el araçta yeni dolandırıcılık ! » Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020 22:22
Hasarı gizleyip rapor düzenliyorlar ! İkinci el araçta yeni dolandırıcılık !

İkinci el otomobilde son günlerde hareketlilik yaşanıyor. Pazara gelen araçlar, kısa sürede alıcı buluyor. Fiyatlardaki artış ivmesi ise, yukarı doğru çıkıyor. Hareketlilik sürerken, sektörde yaşanan bazı olumsuzluklar da dikkat çekiyor.

İkinci el araçlarda kilometre düşürme, kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıkların önüne geçmek için yapılan raporu, bazen beklendiği gibi çıkmıyor. Birbiriyle anlaşan bazı galerici ve eksperler, hasarı gizleyerek rapor düzenleyebiliyor. Merdiven altı eksperler, mağduriyet oluşturuyor.

TSE BELGESİ UYARISI!

Sektörde yaşanan olaylardan bahseden kurumsal bir firmada görevli oto ekspertizi Aykut Çayakar, “Herkes bahsediyor bu tür olaylardan. Kişi, ‘X’ bir ekspertize gidiyor, aracını gösteriyor. Sonra başka ‘X’ bir ekspertize gidiyor aracını gösteriyor. ‘İlkinde yazılmayanlar, neden ikincisinde yazıldı. İlkinde hiçbir şey yok dendi, neden ikinci ekspertizde birçok sorun çıktı’ gibi olaylar yaşanıyor. Kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Acaba aracı satan galerici ise ekspertizle mi anlaştı, yoksa eksperi mi tanıyorlar gibi soru işaretleri oluyor kişinin kafasında. Benim tavsiye edeceğim konu; TSE belgesi, hizmet yeterlilik belgesi olan bir ekspertize götürsünler araçlarını vatandaşlarımız. Burada çalışan ustaların hepsi belgeli insanlar olacaktır. Raporları garantili olurlar. Kurumsal firmalar verdikleri raporların arkasında durur. Yarın telefon açtığınızda muhatap bulabilirsiniz” diye konuştu.

İKİ PARÇA BOYA DENİRKEN, TAVANIN DEĞİŞTİRİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Yaşadıkları rapor farklılıklarından bahseden Aykut Çayakar, “Aracın hava yastığıyla ilgili orijinal yazıyor. Bize geldiğinde hava yastığının değiştiğini ya da tamir edildiğini görebiliyoruz. ‘Motorda bir şey yok’ deniyor, sorunları bulabiliyoruz. Boyada ise lokal deniyor tam boyalı çıkıyor. ‘Değişen yok’ deniyor değişmiş parçaları görüyoruz. Müşteriler bunlarla karşılaşınca çok şaşırıyor. Müşteri 6- 8 ay kullanıyor, satmaya gelince bu sorunlar ortaya çıkınca şok geçiriyor” dedi.

TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE DAVA AÇILABİLİR

Olayın hukuki boyutunu anlatan Erdal Ergör, “Son dönem araç alım satımlarının artmasıyla problemler gün yüzüne çıktı. 1 Ocak 2020 itibariyle bir yönetmelik yayınlandı. Alım satım işini olarak yapanların, raporu alarak satması zorunlu hale getirildi. Buna ilişkin olarak eksper servislerinin TSE hizmet belgelerinin bulunması gerekiyor. Eğer bu belge bulunmuyorsa, esnaf ve ekspertiz servisi, bu işi organize ediyorsa cezai ve hukuki sorumlulukları doğmuş oluyor. Tüketici bu şekilde mağdur edildiyse yasal haklarını aramak için ilk olarak satıcıya sonrasında eksper servisine ihtarnameyle bildirimde bulunarak, zararının giderilmesini isteyebilir” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , ,