Enteresan Haber

Gerçek Shrek Maurice Tillet’in ilginç hikâyesi
HABER » Biliyonmu » Gerçek Shrek Maurice Tillet’in ilginç hikâyesi » Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021 1:30

Gerçek Shrek Maurice Tillet’in ilginç hikâyesi

Fransız güreşçi Maurice Tillet, 1940’ların başlarındaki müsabakalarıyla en çok izlenen güreşçiydi. Tillet diğer namıyla, Oscar ödüllü animasyon filminin kahramanı Shrek’in de ilham kaynağı.

Maurice Tillet, başına gelen talihsiz hastalığı akromegali ile baş ederken, 20 yaşından sonra Amerika’ya gitmiş ve orada bir güreşçi olarak hayatına devam etmeye başlamıştı. Ünlü çizgi film karakteri Shrek’in Tillet’ten esinlenilerek çizildiği söyleniyor. Bu sadece bir fikir de olabilir; fakat Tillet’in görüntüsü tüm bu söylentileri destekler nitelikte.

FRANSIZ MELEK OLARAK TANINIYOR


Maurice Tillet, daha çok profesyonel adı “ Melek” ile bilinir. Maurice, 23 Ekim 1903 tarihinde St. Petersburg kentinde doğdu. Çocukken, her şekilde tamamen normaldi. İnanılmaz derecede zekiydi ve seviliyordu. Edebiyata ilgisi vardı; şiirler yazıyor, şarkılar söylüyordu. 17 yaşından sonra Maurice’in başı, elleri ve ayakları genişlemeye başladı. Tüm bu semptomlar sonucunda, Tillet’e 19 yaşındayken akromegali teşhisi kondu.

Akromegali, hipofiz bezindeki bir tümörün neden olduğu ve daha sonra kemiklerin anormal oranlarda kalınlaşmasına neden olan bir hastalık.

AĞIR SIKLET ŞAMPİYONUYDU

blank
Tillet her disiplinli bir sporcuydu, özellikle de rugby oynuyordu. Yavaş yavaş spor hayatına giren Tillet, 1926’da Fransa ragbi takımına seçildi. Bu zaman dilimi içinde birçok meslekte elini denedi ve bir de sinemasında rol aldı. Fiziki özellikleri sebebiyle Fransa’da eleştirilere maruz kalsa da hayata sıkı sıkı sarılıp, neşesini hiç kaybetmedi.

Maurice, 1936’da, Fransa’nın Paris kentinde Litvanyalı hafif ağır sıklet şampiyonu amatör güreşçi Karl Pojello tarafından keşfedildi. Karl, Maurice’in ilginç görünümünün, onu profesyonel bir güreşçi haline getirebileceğini biliyordu.

HASTALIĞI YÜZÜNDEN FİZİKEN BÜYÜYORDU

blank
Maurice, ilk sahnesine çıkışını 24 Ocak 1940’ta Boston Garden’da, Luigi Bacigaiupi’ye karşı yaptı. Genç adam koridordan aşağı yürüdü, halkın arasından geçti, iplerin üzerine eğildi ve kalabalığa kükredi. Kalabalık ona, French Angel ( melek) diye sesleniyordu.

Maurice inanılmaz derecede güçlüydü. Bu güç ona, iki kez Dünya Ağır Sıklet Şampiyonluğu’nu kazandırdı.

YAŞADIĞI DÖNEMİN ARANAN ADAMIYDI

blank
Hastalığı sonrasında profesyonel bir güreşçi olan Maurice Tillet, müsabakaları en çok izlenen bir gösteri adamı oldu. Yaşadığı dönemde gösteri dünyasının aranan adamı olan güreşçi, bir süre daha spor hayatına devam ettikten sonra 1954 yılında, Fransa’da kalp hastalığından öldü.

SHREK’E BENZERLİĞİ GÜNDEM OLDU

blank
Tillet, o dönem onu tanıyan herkes tarafından sevilen, neşeli bir insandı. Hem spor dünyasında hem de fiziki özellikleriyle her konuşuldu. Tillet’in ölümü, hayranlarını derin bir üzüntüye sokmuş ve cenazesine bir yığın insan katılmıştı.

2001’de, Oscar ödülü kazanmış Shrek adında bir 3D animasyon filmi çıktı. Maurice’in kişilik özellikleri ve fiziksel yapısı, tanıyanlar tarafından film boyunca fark edildi. Shrek karakteri birebir şekilde anime edilmiş gibiydi. Tüm bu söylentiler, yapım tarafından net şekilde kabul edilmiş olmasa da benzerlik yadsınamaz.

Etiketler: , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER