Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » Tarih » Geldiler, yaktılar, yıktılar, katliam yaptılar ! Moğollar’ın İslam dünyasına zararları » Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022 17:00

Geldiler, yaktılar, yıktılar, katliam yaptılar ! Moğollar’ın İslam dünyasına zararları

Geldiler, yaktılar, yıktılar, katliam yaptılar ! Moğollar’ın İslam dünyasına zararları

Moğolların en fazla zarar verdikleri kesim Müslüman devletler oldu. Tarihçiler, Moğol istilasının İslam dünyasındaki ilmi ve kültürel gelişmeyi sona erdirdiği ve Müslümanların kendi kabuklarına çekilmelerine neden olduğunu söylerler.

Cengiz Han önderliğinde 1220’li yılların başında tarih sahnesi­ne çıkan Moğollar, yarım asır içerisinde Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyayı atlarının toynakları altında çiğnemişlerdi. İran, Azerbaycan, Kafkasya, Anadolu, Deşt-i Kıpçak ve Doğu Avrupa’da vahşetin da­ha önce görülmemiş biçimlerini yaşat­tılar.

İnsanlığın yüzlerce yıla dayanan sosyal, siyasî, kültürel ve medenî biri­kimini heba ettiler. Öyle ki, Moğol is­tilası sırasında şehirler harap olmuş ve hatta bazıları haritadan silinmişti. 40 milyona yakın insan katledilmiş ve buna paralel olarak azalan karbon sa­lınımı dolayısıyla küresel çapta iklim değişikliği meydana gelmişti.

Kısaca­sı Moğolların tarih sahnesine çıkışıyla ölüm, katliam, yıkım, tahribat ve vah­şet gibi kavramlar anlamlar ka­zanmıştı.

Gerçekten de Moğollar, özellikle yerleşik Müslüman devletlere büyük zarar vererek, Maveraünnehir ve Bağdat gibi yerlerdeki medeniyetin ortadan kalkmasına sebep oldular. Moğollar işgal ettikleri yerlerdeki insanların çoğunu öldürdüler, camileri, medreseleri, kütüphaneleri tahrip ettiler, şehirleri yakıp, yıktılar.

Bir tarihçinin şu sözleri Moğol istilasını özetlemektedir; “Geldiler, yaktılar, yıktılar, katliam yaptılar, yağmaladılar ve çekip gittiler”. Meşhur Arap tarihçisi İbnü’l-Esir, Moğolların henüz istila etmedikleri ülkelerde yaşayanların gecelerini, ya oraya da gelirlerse diye korku içerisinde geçirdiklerini yazmaktadır.

Bağdat’ı işgal eden İlhanlı hükümdarı Hülagu, halifeyi bir çuvala koyup, Moğol atlılarının ayakları altında çiğneterek öldürttü. Bağdat’ın işgalinden sonra günlerce ırmaklar kan ve mürekkep aktı.

İstiladan önce Bağdat, İslam dünyasında entelektüel faaliyetlerin sürdürüldüğü, bilim ve sanatla iç içe olan bir şehirdi. İslam medeniyeti Moğol istilasının meydana getirdiği yıkımdan kendini kurtarıp, önceki yıllardaki parlak dönemlerine bir daha dönemedi. Kendi içine çekilerek, eski dinamikliğini ve parlaklığını kaybetti.

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI