Enteresan Haber

“Gel ne olursan yine gel” dizeleri Mevlana ya ait değil
HABER » Biliyonmu » “Gel ne olursan yine gel” dizeleri Mevlana ya ait değil » Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022 0:59

“Gel ne olursan yine gel” dizeleri Mevlana ya ait değil

“Gel ne olursan yine gel” rubaisinin Mevlana ya ait olup olmadığı tartışmasına Türkiye’nin en önemli iki tarihçisi son noktayı koydu. Ortaylı ve Bardakçı’ya göre Mevlana hiçbir zaman böyle bir söz söylemedi… Dizeler Ebu Said Ebu’l Hayr’a ait.

ya göre kesinlikle bu söz Mevlana nın değil

“Gel ne olursan yine gel” dizelerinin Mevlana ya ait olup olmadığı tartışmasına Türkiye’nin en önemli iki tarihçisi noktayı koydu. Ortaylı ve Bardakçı’ya göre Mevlana hiçbir zaman böyle bir söz söylemedi… Ayrıca o dizelerde aslında “tövbesini bozmuş olanlar” çağrılmıyor…

İlber Ortaylı “O Mevlana ya bir yakıştırmadır. Bu söz onun hiçbir kitabında yoktur” dedi. Ortaylı’ya göre bu yi söyleyen ya da Hamuli nindir.

‘Tövbe et öyle gel’ yanlış çevrilmiş

Murat Bardakçı’da ile aynı kanıdaydı. “400 yıldır bu laf Mevlana nınmış gibi söylendi. Oysa değil”. Bardakçı ayrıca nin Tükçe’ye yanlış çevrildiği de söyledi. “‘Puta da tapsan, tövbeni de bozmuşsan gel‘ demiyor… ‘Bin kere tövbeni bozmuşsan gene tövbe et öyle gel’ diyor.

Prof. Dr. İskender Pala ile Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç a göre de bu dize Mevlana nın hiçbir kitabında yer almamıştır. Şiir, Orta Asyalı ünlü sufi Ebu Said Ebu’l Hayr’ındı.

Prof. Dr. İskender Pala ve tasavvuf tarihi araştırmalarının önemli ismi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç , Murat Bardakçı ve da aynı fikirde.

Bu şiirin şairi, yine çağının büyük mutasavvıflarından Ebu Said Ebu’l Hayr dı

Dizeler Mevlana dan önce yaşamış başka bir mutasavvıfa, Ebu Said Ebu’l Hayr a ait. Mevlana nın beyitlerinin yer aldığı farklı Divan-ı Kebir nüshalarında bu dizeler alıntılanmış. Ancak yıllarda yayımlanan karşılaştırmalı metinlerde bu tartışmalı beyitler ayıklanmış. Ayrıca bu şiir Mevlana nın hiç bir kitabında bulunmaz. Mevlana dan sonra ona isnad edilmiştir.

Prof. Dr. İskender Pala, divan edebiyatı üzerine yaşayan en önemli uzman olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Kılıç ise tasavvuf tarihi konusunda araştırmalarıyla tanınıyor.

Tasavvuf tarihi alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç da İskender Pala gibi düşünüyor. “Gel, gel ne olursan ol, yine gel” dizeleriyle başlayan şiirin içerik itibariyle Mevlana nın felsefesine aykırı olmadığına dikkat çekiyor.

Bu yanlışlık günümüze kadar gelmiş

Bu yüzden bu yanlışlık günümüze kadar gelmiş; “Mana olarak şiir Mevlana’ya aykırı değil. Mevlana’nın eserleri karşılaştırmalı metin olarak 15-20 yılda basılmaya başladı. Böylece metinler arasında farklılıklar ortaya çıktı. Zaten de böyle bir problem yok. Sadece Divan-ı Kebir in nüshalarına bu gözle bakmak lazım.”

Kılıç’ın anlattığına göre bazı Divan-ı Kebir nüshalarında beyit sayısı 60 bini buluyormuş. Bazılarında ise bu rakam 15 binde kalmış. “Bu fark anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir fark değildi” diyor Prof. Dr. Kılıç.

İran’da hazırlanan son “karşılaştırmalı metin” çalışması tüm bu tartışmalara son vermiş; “İran da basılan Divan-ı Kebir in karşılaştırmalı nüshası çok titiz bir çalışmanın ürünüdür. Daha sonra içine katılan farklı şairlerin şiirlerinden temizlenmiştir.

Artık elimizde temel alacağımız, temiz bir nüsha var. Sözünü ettiğiniz şiir de Mevlana’dan sonra hazırlanan bazı Divan-ı Kebir nüshalarında vardı. Ama kesin olarak bu şiir Mevlana’nın değildir.


BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Ahi Evran kimdir ? Ahi Evran’ın hayatı
Misyoner okullarından FETÖ okullarına!
Asala operasyonları nasıl ve kimlerce yapıldı?
Nasrettin Hoca kimdir? Nasrettin Hoca gerçekten yaşadı mı?
Yazıcıoğlu cinayeti ‘Millete çevrilen namluya selam durmam’
Rockefeller ‘fakirlere yardım’ diye gelip isyancılara para dağıtınca Osmanlı’nın da Cumhuriyet’in de kara listesine alınmıştı
44 ABD başkanının aynı soydan geldiğini biliyor muydunuz?
12 Adalar’ı Lozan’da verdik ama hangi Lozan’da?


BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER