Enteresan Haber

Geçmişin Sırlarıyla Dolu 9 Gizemli Keşif
HABER » Biliyonmu » Geçmişin Sırlarıyla Dolu 9 Gizemli Keşif » Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020 1:23

Geçmişin Sırlarıyla Dolu 9 Gizemli Keşif

Geçmiş yüzyıllarda yaşayan insanların, hayatları, kültürleri ve inanışları tarihin konusunu oluşturdu. Toplum yapıları, mimari yetenekleri ise günümüz dünyası için ilham kaynağı oldu. Onların bilgi birikimi birçok buluşa ışık tuttu. Ancak dünya üzerinde öyle yerler, keşfedilen öyle şeyler var ki hala gizemini koruyorlar. İşte dünya üzerinde sırrı çözülemeyen gizemli 9 keşif;

1. Nazca Çizgileri

Peru’nun güneyindeki Nazca Çölü ve And Dağları’nın eteklerine kazınmış olan Nazca Çizgileri, bilim insanları tarafından hala anlamlandırılamamış bir keşif olarak gizemini koruyor.

Güney Amerika’nın işgali sırasında keşfedilen Nazca Çizgileri, çok sayıdaki yer çiziminden oluşuyor. Bölgede 800’den fazla düz çizgi, 300’den fazla geometrik figür, 70’ten fazla hayvan ve bitki figürü bulunuyor. En eskisi 2 bin 500 yıllık olan şekillerin arasında 9 parmaklı maymun, 300 metrelik kuş şekilleri gibi gizemli şekiller var. Hala kim tarafından ve ne amaçla yapıldığı tam olarak bilinmeyen Nazca Çizgileri hakkında, pek çok farklı teori var. Nazca Çizgileri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

2. olan iskelet
blank

1991’de Northamptonshire’daki bir Roma mezarlığında keşfedilen bu iskelet, normalin aksine yüzüstü yatar şekilde gömülmüş. Bilim insanlarına göre bu durum, bu kişinin toplum içindeki davranışlarının tehditkar olduğunu anlatıyor. Bulunan iskeleti gizemli yapan şey ise, dilinin kesilip o boşluğa yassı bir taş yerleştirilmesi.

3. Terracota Ordusu
blank

Çin’in başkenti Pekin’in bin kilometre uzağında Xian şehrinde bulunan 8 bin adet toprak asker, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Turistlerin ziyaretine açık olan Terracota Ordusu, 2 bin 200 yıl önce yapılmış. 1974 yılında keşfedilen yer altı mezarında bulunan askerler, Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarına yakın bir konumda keşfedilmiş.

Yer altında bulunan askerlerin her birinin yüzleri birbirinden farklı. Mezarın yapımında 700 bin kişinin çalıştığı ve 37 yılda tamamlandığı tahmin ediliyor. Mezarda askerlerin yanı sıra, aynı şekilde pişmiş topraktan yapılan atlılar ve savaş arabaları da bulunuyor. Terracota Ordusu, İmparator Qin Shi Huang’ı öldükten sonra koruması için yaptırılmış.

4.
blank

1912 yılında Wilfrid Voynich adındaki bir kitapçı tarafından satın alınan el yazması daha sonralarda onun adıyla anılmaya başladı. El yazmasını gizemli kılan yazıldığı dilin hiçbir şekilde anlaşılamamasıydı. Dünyanın en gizemli kitabı olarak kabul edilen Voynich, 240 sayfadan oluşuyor.

İçerisinde şemalar ve resimler bulunan bu kitabın dili, 600 yıldır çözülemiyordu. Ancak, geçtiğimiz sene Voynich, Kanadalı bilgisayar mühendislerinin geliştirdiği yapay zeka ile çözüldü. Yapay zekaya göre Voynich kitabındaki ilk sözler şöyle; ‘“O, rahiplere, evin erkeğine, bana ve insanlara tavsiyelerde bulundu.”

5. Danimarka Spiralleri
blank

Danimarka, Boeslunde’de yıllardır Bronz Çağı’na ait pek çok esere rastlanıyor. 2015 yılında ise iki arkeolog, bu bölgede alışılmışın dışında bir keşfe imza attı. Bulunan yaklaşık 2 bin adet altın spiral, daha önce benzerine rastlanmamış bir şeydi. Spirallerin kullanımına ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor ancak Bronz Çağı’ndaki en kutsal figürlerden biri olan güneşi sembolize ettiği için rahip-krallar tarafından aksesuar olarak kullanıldığı düşünülüyor.

6. Moai Heykelleri
blank

Paskalya Adası’nda bulunan bu heykeller, bugüne kadar yapılmış en arkeolojik keşifler arasında yer alıyor. M.S 1300-155 yılları arasında Rapa Nui halkı tarafından oyulduğu düşünülen heykeller yaklaşık 80 ton ağırlığında. Adada farklı yerlerde bulunan toplam 288 heykel var. Rapa Nui halkı, heykelleri Paskalya Adası’ndaki sönmüş yanardağın kayalarından oymuş. Heykellerin bazılarında ‘’lar bulunuyor. Heykelleri gizemli kılan özelliklerden biri de bu.

7. Başsız Viking Toplu Mezarı
blank

’nin Dorset kentinde kazı yapan arkeologlar 2009 yılında ilginç bir keşfe imza attı. Arkeologlar, 54 iskeletin ve 51 kafatasının olduğu toplu bir mezar buldu.

Araştırmalar sonucunda mezarın İskandinav Vikinglerine ait olduğu belirlendi. İskeletlerinde hiçbir yaralanma yoktu, infaz edilmişlerdi. Ancak neden bu kadar korkunç bir şekilde infaz edildikleri hala bilinmiyor.

8. Stonehenge
blank

Stonehenge, ’de Salisbury şehrinde bulunan 5 bin yıllık bir öncesi anıtı. Anıt, pek çok irili ufaklı taş kullanılarak yapılmış. Taşlar ortalama 9 metre yüksekliğinde ve 25 ton ağırlığında. Anıtın bulunduğu bölgede ise 240 kişinin gömülü olduğu biliniyor. Stonehenge anıtının yapılış amacı ise gizemini koruyor.

9. Owen Dağı’ndaki Moa Pençesi
blank

Moa, Zelanda’ya özgü ve boyu 3 metreyi aşan bir deve kuşu türü. Bu türün soyu ise çok uzun yıllar önce tükenmiş. 1980 yılında Yeni Zelanda’da Owen Dağı’nda bulunan bu moa pençesi, çok iyi korunmuş olması açısından şaşırtıcı bir keşifti. Ayrıca moaların uçamadığı düşünüldüğünde, pençenin oraya ulaştığı da merak konusu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER