Enteresan Haber

Galatasaray Lisesi nde okumayı, Papa Katolikler’e yasaklamıştı
HABER » Biliyonmu » Galatasaray Lisesi nde okumayı, Papa Katolikler’e yasaklamıştı » Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022 22:55

Galatasaray Lisesi nde okumayı, Papa Katolikler’e yasaklamıştı

Türkiye’nin eski ve köklü okullarından olan Mekteb-i Sultani, yani Galatasaray Lisesi 1868’de oldukça olaylı bir şekilde kurulmuştu. Zamanın Papa’sı ile İstanbul’daki Rum Patriği değişik dinlere mensup öğrencilerin birarada eğitim görmelerine karşı çıkarak Katolik ve Ortodoks çocukların Mekteb-i Sultani’ye gitmelerini yasaklamış, yasak Fransa’nın araya girmesi ile kaldırılabilmişti.

Galatasaray Lisesi yahut eski ismi ile Mekteb-i Sultani, memleketin en köklü eğitim kurumlarındandır ve çok önemli görevlere gelen öğrenciler yetiştirmiştir.

Mekteb-i Sultani 1868 yılında, ilköğretim ile yüksek öğretim arasındaki boşluğu dolduracak tarzda bir ortaöğretim kurumu olarak kuruldu. Amaç, devletin o dönemde fazlaca ihtiyaç duyduğu lisan bilen, ’yı tanıyan ve o ülkelerin insanlarıyla rekabet edebilecek düzeyde kaliteli elemanlara sahip olmaktı.

Okulun o zamanlar için ilk defa rastlanan bir özelliği de, Müslüman ve gayrimüslim öğrencilerin birarada ve yatılı okuyacak olmalarıydı.

Sultan Abdülaziz Galatasaray Lisesi ne büyük önem verdi

Böyle bir birlikteliğin gerçekleşmesi o dönemde birçok çevre tarafından imkânsız görülüyordu ama Tanzimat döneminin devlet adamları, Osmanlılık prensibi ile Müslüman, Hristiyan ve Musevi bütün vatandaşların eşitliği ilkesini kabul etmişlerdi ve bu uygulama ile yeni uygulamaya başlanan “vatandaşlık” da denenmiş olacaktı.

Devlet idarecileri girişimin başarılı olacağından ve verilecek eğitimle Mekteb-i Sultani’nin ’nın en büyük ve önemli okulları seviyesinde olacağından emindiler. Fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla, maddi gücü yeterli olmayan ailelerin çocuklarının masraflarını da devlet üstlenmekteydi.

Dönemin padişahı Sultan Abdülaziz, okulun kurulmasına büyük önem veriyordu. Aynı şekilde Sadrazam Ali Paşa, Dışişleri Bakanı Fuad Paşa ve Eğitim Bakanı Saffet Paşa da büyük bir gayretle mektebin açılış faaliyetlerini yürütüyorlardı.

’dan öğretmenler getirtildi ve eğitim sistemi olarak da Fransız modeli benimsendi. Masrafların tamamını ve öğretmenlerin aylıklarını Osmanlı Devleti karşılıyordu.

1868 Nisan’ında Mekteb-i Sultani’nin kuruluş kararı resmiyet kazanmış ve eğitime geçiş hazırlıkları aynı yılın Eylül ayına kadar devam etmişti.

Galatasaray Lisesi ne yasak kaldırıldı

Kuruluş hazırlıkları sürerken öğrenci kaydına da devam edilmekteydi. Okulun eğitime başlayacağını haber alan halk, Mekteb-i Sultani’ye büyük rağbet gösterdi. 10 Haziran 1868 tarihi itibarıyla mektebe kayıt yaptıran öğrenci sayısı 414 idi ama daha sonra öğrenci sayısında 127 kişilik bir düşüş oldu.

Azalma, bazı çevrelerin Mekteb-i Sultani’ye muhalefetinden kaynaklanıyordu ve Katolik dünyası nın lideri Dokuzuncu Pius ile İstanbul’daki Rum Patriği, ailelerin çocuklarını Mekteb-i Sultani’ye göndermelerini yasaklamışlardı.

Papa, çeşitli dinlere mensup öğrenciler arasında Katolik çocuklarının ahlâklarının bozulacağı kanaatindeydi ve Museviler de Hristiyan bir müdürün görev yaptığı okula çocuklarını gönderme konusunda çekingen kalmışlardı.

Papanın yasaklaması, İstanbul’daki Fransız Büyükelçiliği’ni zor durumda bıraktı. Mekteb-i Sultani’nin kuruluşuna önem veren ’nın daha işin başında mektebin geleceğinin tehlikeye atılmasına razı olması imkânsız idi ve Papalık nezdinde yapılan girişimler neticesinde Katolik talebeler için konan yasak nihayet kaldırıldı.

Ermeni, Bulgar ve Sırp tebanın okula rağbet göstermeleri üzerine, geri planda kalmaktan çekinen Rum Patriği de önceden koyduğu yasağı kaldırmak kaldı.

Mekteb-i Sultani, bütün bu gelişmelerin ardından 1868 Eylül’ünde 147’si Müslüman, 48’i Gregoryen Ermeni, 36’sı Rum, 34’ü Musevi, 34’ü Bulgar, 23’ü Latin Katolik, 19’u Ermeni Katolik olmak üzere 341 öğrenci ile eğitime başlayacaktı.


BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Fatih ile Cem Sultan’ın ‘Papalık’ ve ‘Bizans Prensi’ olan Hristiyan torunları
Bir zamanlar Rumlara yalakalık olsun diye bu ülkede fetih kutlamaları yapılamadıydı
Asala operasyonları nasıl ve kimlerce yapıldı?
Nasrettin Hoca kimdir? Nasrettin Hoca gerçekten yaşadı mı?
Divanü Lügati’t Türk için öldürülen bilim adamları
Rockefeller ‘fakirlere yardım’ diye gelip isyancılara para dağıtınca Osmanlı’nın da Cumhuriyet’in de kara listesine alınmıştı
44 ABD başkanının aynı soydan geldiğini biliyor muydunuz?
“Gel ne olursan yine gel” dizeleri Mevlana ya ait değil


BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci


Bir hain vali’nin hikayesi; Vali Hüsnü (Hüsnüyadis)
Çingeneler kimlerdir ? Çingenelerin kökeni ? Çingenelerin anavatanı neresidir ?
Golan yada Cevlan’ı işittiniz mi? “Golan Tepeleri” denen yer Bayat Türkmenleri’nin vatanıdır!
Ulubatlı Hasan diye biri tarihte yoktur dediler! Ulubatlı Hasan efsane mi? Tarih bize yalan mı söyledi?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER