Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Elektrikte Yurttaşa Zam Şirketlere İndirim! » Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021 15:51
Elektrikte Yurttaşa Zam Şirketlere İndirim!

Elektrikte Yurttaşa Zam Şirketlere İndirim!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bugün yürürlüğe giren yeni tarifesinden özel şirketlere çifte kıyak çıktı. Elektrik dağıtım bedeli binde 40 oranında arttı, devletin şirketlere sattığı elektriğin birim fiyatında ise yüzde 17 oranında indirime gidildi.

Elektrik tarifesinde bugün itibarıyla yürürlüğe giren tarife sonucu halkın şirketlere ödediği dağıtım bedeli arttı, ayrıca bu şirketlere kamunun sattığı elektriğin birim fiyatı düştü. Halka indirimi çok gören iktidar şirketlere bir gecede iki ‘kıyak’ birden yaptı.

CHP’nin Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, EPDK’nin bu kararına tepki gösterdi. Akın, “İktidar vatandaşımızı değil, şirketleri kolluyor. Hem şirketlerin kasasına giren dağıtım bedelini artırdılar hem de şirketlere satılan elektriğin birim fiyatı düşürdüler. Vatandaşın indirim beklentisi ise başka bahara kaldı” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise halk için acil indirim talebinde bulundu. EPDK’nin kararını yorumlayan CHP’li Akın, son dönemde vatandaşın “belini büken” enerji fiyatlandırmasını değerlendirdi. Akın, “Elektrik birim fiyatında yapılan indirimin neredeyse iki katı tutarında dağıtım bedeli arttı. Başka bir deyişle vatandaşın ödeyeceği fatura değişmeyecek ancak faturadan özel dağıtım şirketlerine ayrılan pay artacak. Vatandaşa indirim yok, şirketlere kıyak var” dedi.

ELEKTRİKTE İNDİRİM BAŞKA BAHARA

EPDK’nin kararında ayrıca Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) aktif enerji toptan satış tarifesinde şirketlere indirim yapıldığına da dikkati çeken Akın, “21 dağıtım şirketinin çoğunun borç batağında olduğu, bu şirketlerin yükümlü oldukları altyapı yatırımını bile yapamaz durumda olduklarını biliyoruz. hastalık tehlikesi nedeniyle ülke çapında esnafından çiftçisine, sanayicisinden sokaktaki satıcısına kadar vatandaşlarımız ya geçim kaynağını kaybetti ya da gelirlerinde büyük kayıplar yaşadı.

Halk bir yandan sağlıkları için endişe ederken diğer yandan maddi zorluklarla boğuşmak durumunda kaldı. Halkın sorunlarına çözüm üretmesini beklediği iktidar, vatandaşın indirim beklentisini başka bahara bırakarak, dağıtım şirketlerini kollamaya devam etti” diye konuştu.

EMO Genel Merkezi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iktidarın enerji politikasına tepki gösterdi. Faturalarda acil indirim talep edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sanayi ve tarımsal sulama aboneleri için uygulanan enerji bedelinde yüzde 0.1, ticarethane, mesken ve aydınlatma aboneleri için de yüzde 0.2 oranında indirim yapılırken şehit aileleri ve muharip malul gaziler için indirim oranı yüzde 0.4 olmuştur. Ancak söz konusu indirim, dağıtım bedellerine yapılan yüzde 0.4 zamla yok edilirken tüketicinin toplam ödeyeceği fatura değişmemiştir.

İŞTE ELEKTRİKTE YENİ TARİFELER

♦ EÜAŞ’ın toptan satış fiyatlarında belirlediği yeni tarife: 1 Ocak 2021: 1 kWh fiyatı 20,50 kuruş 4 Ocak 2021: 1 kWh fiyatı 16,91 kuruş
♦ Şirketlerin uyguladığı dağıtım bedelindeki yeni tarife: 1 Ocak 2021: 100 TL fatura için belirlenen dağıtım bedeli 24,64 TL 4 Ocak 2021: 100 TL fatura için belirlenen dağıtım bedeli 24,74 TL

DOĞALGAZA DA ZAM GELDİ

Doğal gazda konut, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone grupları için nisan ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde yüzde 1 artışa gidildi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, nisan ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, martta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla bin metreküp doğalgaz için bin 302 lira 475 kuruş, sanayi ve elektrik üretim santralleri için bin 456 lira 845 kuruş olarak belirlendi. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

Etiketler: , , , , ,