Enteresan Haber

Dünyayı heyecanlandıran haber! Çığır açacak yöntem
HABER » Sağlık » Dünyayı heyecanlandıran haber! Çığır açacak yöntem » Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018 21:13

Dünyayı heyecanlandıran haber! Çığır açacak yöntem

ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen konferansta, 10 farklı kanser türünün kan testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı

 bilimi alanında çalışanların bir araya geldiği en büyük buluşma olma özelliğini taşıyan bir konferansta, hastalığın erken teşhisine ilişkin çığır açacak bir gelişme duyuruldu. ABD’nin New Yorkkentinde gerçekleşen konferansta, 10 farklı kanser türünün,  testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı. Guardian gazetesinde yer alan habere göre, likit biyopsi adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücreleri tespit etmeye odaklanan yöntem, özellikle yumurtalık ve pankreas kanserlerinin erken teşhisinde iyi sonuç verdi. Araştırmacılar, diğer türleri için de bu yöntemin evrensel bir aracı olmasını umduklarını açıklıyor. Araştırmayı kaleme alan Taussig Enstitüsü’nden Doktor Eric Klein, bu gelişmenin kanser araştırmalarında çığır açma potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz” dedi.
BEŞ HASTANIN 4’ÜNDE İSABET
Toplam bin 600 vaka üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya katılanlardan 749’una tanısı konulmamıştı. 878 kişiye ise henüz konulmuştu. Testin özellikle, pankreas, yumurtalık, karaciğer ve safra kesesi kanserlerinin tanısında “5 hastanın 4’ünde isabet” gösterdiği açıklandı. Lenf ve miyelom kanserlerinde ise isabet oranı yüzde 77 ve yüzde 73 olarak gerçekleşti. Araştırmacılar yoluyla tanının, ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söylerken araştırmaların gerekliliğine de dikkat çekiyor.

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI