Enteresan Haber

DNA testi nedir? DNA testi nasıl yapılır?
HABER » Sağlık » DNA testi nedir? DNA testi nasıl yapılır? » Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022 21:17

DNA testi nedir? DNA testi nasıl yapılır?

Deoksiribonükleik asit veya kısaca DNA, vücudumuzu oluşturan yapıtaşlarımız hücrelerimizin içinde yer alan ve bize ait tüm özelliklerin şifrelendiği genetik kodumuzu meydana getiren biyolojik yapılardır. DNA’yı meydana getiren nükleik asit adlı yapıtaşların belirli kombinasyonlarla meydana getirdiği kodlara gen adı verilir. Genler; göz rengi, boy uzunluğu, saç şekli veya kalp hastalıklarına yakalanma yatkınlığı gibi vücudun tüm özelliklerini tayin eden, kişiye özel kodlamalardır. Maruz kalınan çevresel etkenlerin de etkisiyle kişisel özelliklerimiz şekillenir ve vücudumuz ona göre yaşamını sürdürür.

DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) testi, kimliği belirsiz veya ölü bir kişinin profillerinin kimliği tanımlanmış kişilerin (ölü veya yaşayan) ile bilimsel olarak eşleştirilmesidir.

Kişileri tanımlamanın yanı sıra, şüpheli bozuklukları teşhis etmek veya ekarte etmek, belirli durumlar için riskleri tahmin etmek veya tıbbi özelleştirmek için kullanılabilecek bilgileri elde etmek için kullanılabilir.

testler, kökenlerini belirlemek ve genetik bozuklukları teşhis etmek için bitkiler ve hayvanlar üzerinde de yapılabilir.

DNA testi türleri
Aşağıdakiler gerçekleştirilebilecek DNA testi türleridir.

1. DNA Babalık testi – Babalık testi, test edilen bir erkeğin test edilen bir çocuğun biyolojik babası olup olmadığını belirler. Çocuğun DNA modeli, biyolojik bir ilişkinin kanıtı olan kalıtım kanıtını kontrol etmek için sözde babanınkiyle karşılaştırılır.

Standart bir DNA babalık testinde, test edilen taraflar çocuk, baba ve anneyi içerir. Annelerin katılımı, çocuğun DNA’sının yarısını dışarıda bırakmaya yardımcı olur ve diğer yarısını, sözde babanın DNA’sıyla karşılaştırmak için bırakır. Ancak annenin katılımı olmadan babalık testi yapılabilir ve sonuçlar yine de eşit derecede kesin olacaktır.

2. DNA Testi – Test edilen bir kadının test edilen bir çocuğun biyolojik annesi olup olmadığını belirler. Bu test biyolojik kanıtlamak için kullanılabilir, örneğin annelerin veya hastane personelinin kreşte bebek karmaşası meydana geldiğinden şüphelendiği durumları çözmek için kullanılabilir.

3. Aile ilişkileri testi – Bu, bireylerin akraba olup olmadığını belirler. KEMRI kardeşlik testi, Avuncular (amca-teyze testi) ve büyük ebeveynlik yapabilir.

4. Kimlik DNA Profili – Özel şahıslar, kimlik tespiti gerektiğinde, DNA profillerinin kayıtlarını almayı da seçebilirler. Bu şu şekildedir;
■ Doğru mirasçıları güvenceye almak ve mirasınıza ilişkin sahte iddiaları hariç tutmak suretiyle mülkünüzü miras alacağından emin olmak için
■ Gelecekte DNA profiliniz gerekebilirse, pahalı atıklardan kaçınmak için
■ Kaçırma, kaza sonucu ölüm, terör eylemi vb. Durumlarda, gelecekteki olası herhangi bir tanımlama / doğrulama gereksinimi için bir önlem olarak.

4. Adli DNA testi – Bu, aşağıdaki durumlarda yararlı olabilir;
Çözülemeyen suçları bağlama
■ Tecavüz ve ensest gibi cezai durumlarda şüpheli bulmak
■ Terör saldırıları, yangın ve doğal afetler gibi toplu ölüm felaketleri mağdurlarının belirlenmesi
■ Kayıp kişilerin tespiti, örneğin bedensel olarak fiziksel yollarla tespit edilemeyen bireyler

blank

DNA testi yapılır
Tipik bir DNA testi aşağıdaki prosedürü takip eder.

1. Bireyden/kurbandan DNA örnekleri. Bunlar diş fırçalarını, saç fırçalarını veya tıraş bıçaklarını içerebilir.

2. DNA örneği donörlerinin belirlenmesi ve seçimi. Örnekler genellikle kişinin doğrudan aile üyelerinden alınır – baba, anne, çocuklar, erkek veya kız kardeş. Numuneler, kas dokusu, kemik dokusu, saç, kan, deri veya diş elemanları (ön dişler veya azı dişleri) parçalarını içerebilir. DNA içeren kişisel eşyalar da kullanılabilir. Doğrudan aile üyelerinden alınan örnekler, uzak olanlara göre daha fazla benzerlik derecesine sahip oldukları için tercih edilir.

3. Kişi/mağdurun DNA profilleri, yakınlarının DNA profilleri ve/veya kişisel eşyalarına dayanılarak yapılan DNA profilleri ile karşılaştırılır.

4. Daha sonra kurbanların her bir vücut veya vücut parçası için bir karşılaştırma ve hesaplama yapmak için bilgisayar tarafından oluşturulan bir program kullanılır ve DNA profilinin akrabaların DNA profillerine uyup uymadığını belirler.

5. Bilgisayar tarafından oluşturulan program ayrıca vücut parçalarının aynı kurbana ait olup olmadığını ve kurbanlar arasında bir aile ilişkisi olup olmadığını belirlemek için kurbanların vücutlarının ve vücut parçalarının DNA profillerini birbirleriyle karşılaştırır.

6. Sonuçlar genellikle en düşük 0 ve en yüksek 99.99 olacak şekilde yüzde şeklinde verilir.
testin maliyeti, testin karmaşıklığına, ilgili numunelerin sayısına ve bölgenizdeki tesislerin mevcudiyetine bağlıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI