Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Eğitim » DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu… » Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018 11:57
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu…

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu…

DGS sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kaldı. Adaylar heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyor. ÖSYM, DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. Sonuçlar internet üzerinden duyurulacak.

DGS sınav sonuçları için geri sayım başladı. 21 Temmuz’da gerçekleştirilen DGS sınav sonuçları için tarafından beklenen açıklama geldi. DGS sınav sonuçlarının 16 Ağustos’ta ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden adaylara duyurulması bekleniyor.
DGS SONUÇLARI NE AÇIKLANACAK?
21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde “https://sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.
DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
DGS PUAN HESAPLANMASI
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.