Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Deprem Vergileri Suriyelilere Gitti » Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020 22:36
Deprem Vergileri Suriyelilere Gitti

Deprem Vergileri Suriyelilere Gitti

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, 2011’den sonra toplanan deprem vergilerinin Suriyeli mültecilere harcanmış olabileceğini söyledi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, İzmir’de yaşanan 6.9’luk depremin ardından tekrardan gündeme gelen vergilerini bugünkü köşe yazısına taşıdı. 2011’de yaşanan Van depreminin ardından toplanan deprem vergilerinin nereye gittiği konusunda değerlendirmelerde bulunan Fatih Altaylı, “O tarihten sonra yollar ve köprüler ‘Geçiş garantili yap-işlet’ modeliyle yapıldığı için oraya gitmedi.

Hastaneler ‘Hasta garantili yap işlet’ modeliyle yapıldığı için oraya da gitmedi” yorumunda bulunarak, “Ama 2011’den sonra memlekete 5 milyona yakın göçmen geldiğine göre. 2011’den sonra toplanan deprem vergileri muhtemelen Suriye’den gelen göçmenlere gitti” diye yazdı.

Altaylı, yazısında şunları kaydetti: Bakın baştan söyleyeyim, bu kadar hafızasız bir toplumsak eğer, bizden cacık bile olmaz. Yine deprem , yine “Deprem vergileri ne oldu, nereye harcandı?” muhabbeti. Hadi gençler, dün ortalıkta olmayanlar yapsa bu muhabbeti anlayacağım da kazık kadar adamlar, bu işe yıllarını vermiş insanlar, siyasetçiler, gazeteciler yapıyor…Yahu adamlar yani toplanan o vergiyi harcayanlar bu deprem vergisi diye bilinen vergileri toplayıp nereye harcadıklarını söylemediler mi zaten!

O itiraf yıllar önce gelmedi mi! Bundan tam 9 sene önce, Ekim 2011’de Van Depremi’nden hemen sonra aynı soru, o zaman haklı olarak ortaya atıldığında, dönemin Maliye Bakanı, o vergileri nasıl harcadıklarını anlatmadı mı? AK Parti’nin Merill Lynch’ten transferi, oldukça başarılı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Toplanılan 48 milyar TL tutarındaki deprem vergilerini nereye harcadınız?” sorusu üzerine “Harcadık. Bakın çevrenizde ne görüyorsanız o oldu. Duble yollar oldu mesela” diye basına yansıyan ünlü yanıtını vermedi mi?

Depremleri unuttuğunuz gibi bunu da bu kadar çabuk unuttunuz. Halbuki o günlerde ne çok konuşmuştu herkes üzerine bu konunun. Yani en azından 2000 yılından 2011 yılına kadar toplanan kimine göre 44, kimine göre 48 milyar TL tutarındaki deprem vergilerinin nereye harcandığını biliyoruz. Duble yol oldu, sağlık hizmeti oldu, erzak yardımı oldu, kömür oldu. O dönemin ortalama kurlarıyla yaklaşık 35 milyar dolar tutuyordu o vergiler.

2011 SONRASI DEPREM VERGİLERİ SURİYELİLERE GİTTİ

Peki 2011’den sonra toplananlar ne oldu? O konuda Maliye Bakanlığı’ndan Mehmet Şimşekvari bir açıklama gelmedi. Ama ben size söyleyeyim. O tarihten sonra yollar ve köprüler “Geçiş garantili yap-işlet” modeliyle yapıldığı için oraya gitmedi. Hastaneler “Hasta garantili yap işlet” modeliyle yapıldığı için oraya da gitmedi.

Ama 2011’den sonra memlekete 5 milyona yakın göçmen geldiğine göre.2011’den sonra toplanan deprem vergileri muhtemelen Suriye’den gelen göçmenlere gitti. Bundan sonra toplananlar ise yine muhtemelen garantili projelere ödeme olarak gidecektir. O yüzden bilinen şeyleri sormayın.O sorunun yanıtı çoktan verildi.

Etiketler: , ,