Enteresan Haber

Cumhuriyet Köyü projesi neydi?
HABER » Biliyonmu » Cumhuriyet Köyü projesi neydi? » Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022 22:18

Cumhuriyet Köyü projesi neydi?

Atatürk imzası taşıyan en önemli projelerden biri olan İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi, 1937 yılında Türkiye’nin tabandan kalkınması amacı ile hazırlanmıştı.

“Köylü milletin efendisidir” diyen Atatürk, bu projesinde köylüye ve köylünün potansiyeline büyük önem verdiğini göstermiştir. Atatürk’ün üzerinde çalışarak uygulanmasını istediği bu proje, Cumhuriyetin ilk profesörlerinden Afet İnan‘ın “Devletçilik İlkesi” ve “Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz” adlı kitaplarında yer almıştı.

Atatürk’ün aramızdan ayrılmasının ardından bu proje hayata geçirilmeye çalışıldı, ancak maalesef proje olarak kaldı. Projeyi tanıtmak ve uygulanmasını sağlamak için çok gayret gösteren Afet İnan, 70’li yıllarda Bayındırlık Bakanlığı ve valilere mektuplar yollayarak projenin önemini anlatmaya çalıştı, ancak proje bir türlü hayata geçirilemedi.

Köyü projesi merkezden çevreye doğru helezonik bir biçimde genişleyen ve dört ayrı bölüme ayrılan bir yerleşim düzeniydi. Eğer ki proje hayata geçebilseydi ortalama 40 yapıdan oluşacaktı ve bunlar arasında okul, spor alanları, ve hayvancılık için üretim alanları, bahçe, fabrika ve sağlık tesislerinin yanında birçok bina ve tesis yer alacaktı. Bir köyden ziyade bir milletin ihtiyacı olabilecek her şey mükemmel bir biçimde projede yer bulmuştu.

’in yapmak istediği yerleşim birimleri planlarından sadece biri.
Bu planı Atatürk’ün çizdiğine dair kesin bilgi bulunmuyor fakat Gazi’nin sağlık merkezi, okul, kooperatif ve benzeri yapıların olmasını istediği ideal Köyünün ana şablonu ortada. İdeal Cumhuriyet köyü önerisinin ilk bakışta diğerlerinden ayrılan yanı dairesel planıdır.
blank

Üçüncü sıra su deposu dışında tamamen konut bölgesidir. Dördüncü sırada, iki bölge konut grubuna, bir bölge kolektif fidanlığına ve içindeki tavuk, tavşan ve arı istasyonlarına, bir bölge fabrikalara ve damızlık ahırına, bir bölge pazar yeri ve zahire loncasına ayrılmış, köyün dışında kalan alanlara ise köy yunak yeri, spor alanı, panayır yeri, asri mezarlık, hayvan mezarlığı, mandıra, aşım durağı, fenni ağıl, köy gübreliği, kireç ve taş ocakları, tuğla ve kiremit fırını, değirmenler, kanara (kesim evi), yaş ve kuru yonca tarlası, hayvan pancar tarlası ve koruluk yerleştirilmiştir.

Düzenlemede dikkati çeken bir başka nokta da dördüncü sırada köyün gelişimi için boşluklar bırakılmış olmasıdır. Köyde öğretmen evi ile birlikte toplam 125 konut vardır. Buna karşın 43 kamu binası bulunmaktadır.
blank

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER