Enteresan Haber

Bu topraklara 1923’ten değil, 1085’ten buyana “Türkiye” denir
HABER » Biliyonmu » Bu topraklara 1923’ten değil, 1085’ten buyana “Türkiye” denir » Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2022 21:02

Bu topraklara 1923’ten değil, 1085’ten buyana “Türkiye” denir

Bu topraklara 1085’ten, yani tâââ 11. asırdan buyana “Türkiye” denir. Türkler, Anadolu’ya 1071’deki Malazgirt Zaferi’nin ardından gelmişlerdir ama bu geliş kazanılan zaferin ardından resmî geliştir ve Malazgirt öncesinde de o devirlerde Bizans toprağı olan Anadolu’ya devamlı şekilde bir Türk göçü vardır.

Anadolu’nun birçok yerinde Türk kolonileri kurulunca, Malazgirt sonrasında da “Türkiye” ifadesi kullanılır olmuştur. Avrupalılar’ın 11. asırdan itibaren çizdikleri haritalara bakarsanız, Anadolu’ya hemen heryerde “Türkiye”, sâkinlerine de “Türk” dendiğini görürsünüz.

Bu isimlendirme 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar devam edegelmiş ve milletlerarası andlaşmalarda da kullanılmıştır. Birinci Dünya Harbi’nin ardından kabul etmek zorunda bırakıldığımız meşhur ve meş’um Sevres Anlaşması’nın resmî ismi “Müttefik ve Ortak Devletlerle Türkiye Arasında 10 Ağustos 1920’de Sevr’de İmzalanan Barış Andlaşması”dır.

Sevres’de “Osmanlı” kelimesi hükümetten, bazı hükümet kurumlarından ve teb’adan, yani vatandaşlardan bahsedilirken kullanılır; metnin giriş kısmındaki andlaşmaya taraf olan ülkeler kısmında da ismimiz “Türkiye”dir.

Aynı ifade, yani “Türkiye” sözü Lozan Anlaşması’nda da mevcuttur, Lozan imzalandığı sırada Türkiye Cumhuriyeti henüz kurulmamıştır ve meselenin aslı da zaten bu topraklara 1923’ten değil, 1085’ten buyana “Türkiye” denmiş olmasıdır.


Sevr Andlaşması’nın imza nüshasının ilk sayfasında anlaşmaya katılan ülkelerin isimleri: Britanya İmparatorluğu, (Fransa, İtalya, Japonya, Ermenistan, Belçika, Yunanistan, Hicaz, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırp-Hırvat-Sloven Devleti, Çekoslovakya ve TÜRKİYE.)

blank
(Sevr’in imzalı nüshasında isimleri geçen TÜRKİYE delegasyonu: Hâdi Paşa, Rıza Tevfik ve Reşad Halis Bey.)

blank
(Sevr Andlaşması’nın Fransızca matbu nüshasında TÜRKİYE.)

blank
(Lozan Andlaşması’nın imza nüshasının ilk sayfasında anlaşmaya katılan ülkelerin isimleri: Britanya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Sırp-Hırvat-Sloven Devleti ve TÜRKİYE.)

blank
(Mondros Mütarekesi’nin İngilizce orijinal nüshasının ilk sayfasında Rauf (Orbay), Reşad Hikmet ve Sadullah Beyler’in “Türkiye’yi temsil ettikleri söyleniyor.)

Bizi TWİTTER‘da takip etmek için tıklayın:@HaberEnteresan
Bizi FACEBOOK‘ta takip etmek için tıklayın:Enteresan Haber
Bizi İNSTAGRAM‘da takip etmek için tıklayın:enteresanhaberci

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN İLGİNÇ BİLGİLER