Enteresan Haber

Bu gıdalar bağışıklığı çökertiyor!
HABER » Sağlık » Bu gıdalar bağışıklığı çökertiyor! » Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022 0:42

Bu gıdalar bağışıklığı çökertiyor!

Vücudumuza aldığımız besinler sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Birçok besin içinde bulunan vitaminler sayesinde hastalıklara kalkan olurken özellikle işlem görmüş besinler adeta zehir saçıyor.

Bazı zararlı besinlerin tüketimi başta olmak üzere birçok hastalığa sebep oluyor. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan salgın hastalıklar sebebiyle güçlü bağışıklık büyük önem kazandı. Uzmanlar, neredeyse her gün tüketilen ve vücuda zarar vererek bağışıklığın çökmesine sebep olan besinleri sıraladı.

Peki, riskine karşı uzak durmamız besinler hangileridir? Hangi besinler zararlı içeriğe sahip? İşte en zararlı besinler…

KONSERVE YİYECEKLER

Konserve yiyeceklerle ilgili sorun depolama alanından kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm alüminyum kutular, bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır. Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok tehlikelidir.

CİPS
blank
Cipste sadece yüksek derecede yağ ve sodyum yok. Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de var. Yüksek sıcaklıkta kızartılır ve istenen çıtır dokunun elde edilmesi sağlanır ancak bu durum sigarada da bulunan tanınmış bir kanserojen olan akrilamide zemin oluşturur.

İŞLENMİŞ, TÜTSÜLENMİŞ KIRMIZI ETLER
blank
Bu liste hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekleri içerir. Genel olarak her gün yenilen kırmızı etin, riskini yüzde 22’ye kadar arttırdığı çalışmalarda gösterilmiştir.

ÇİFTLİK SOMONU
blank
ABD’de yapılan araştırmaya göre; omega-3 yağlarına ihtiyaç vardır ancak bazı çiftliklerde somonlar pestisit, kimyasal, antibiyotik ve diğer kanserojenlerden etkilenmiş bir diyetle beslenirler. Satılan somon balıklarının yaklaşık yüzde 60’ı ise çiftlik somonu.

HİDROJENİZE YAĞLAR-TRANS YAĞLAR
blank
Hidrojenize yağlar, daha uzun süre daha taze kalmaları için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda bulunur ancak vücutta kansere yol açan hücrelerin yapısını etkiler.

BEYAZ UN
blank
Beyaz un, işlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasını sağlar.

GDO’LU GIDALAR
blank
Genetiği değiştirilmiş gıdalar bir laboratuvarda zararlılara karşı daha dayanıklı olacak ve sağlam şekilde nakliyeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Yapılan açıklamaya göre; Amerika’da hemen hemen tüm tahıllarda (soya fasulyesi, buğday ve mısır) GDO’ludur.

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU
blank
Basitçe söylemek gerekirse bu tatlandırıcı, hücrelerinin en sevdiği besin maddesi olarak açıklanıyor. Direkt kansere neden olmayabilir ancak kanser hücrelerinin hızla çoğalmasına ve büyümesine izin verir. Genel olarak rafine şeker ve özellikle paketlenmiş yemeklerde bulunur.

YAPAY TATLANDIRICILAR
blank
İnsanların kilo almamalarına yardımcı olmak için özel olarak yapılan tatlandırıcılardaki kimyasallar, özellikle aspartam, vücutta ciddi bir toksine dönüşür.

ORGANİK OLMAYAN MEYVELER VE SEBZELER
blank
Organik olmayan ürünlerde atrazin, tiyodikarb ve organofosfatlar gibi çok tehlikeli pestisitler bulunuyor. Atrazin, insanlarda ciddi sağlık ve üreme sorunlarına neden olduğu bilinen bir kimyasaldır. Ne yazık ki, ürünü yıkamak üzerindeki kimyasal kalıntıları temizlemiyor.

SALAMURA GIDALAR
blank
Salamura gıdalar, nitratlar veya nitritler, tuz ve sirke kombinasyonu ile sertleştirilir. Ayrıca yapay renklendirici de eklenebilir. Sirkenin kendisi bazı sağlıklı niteliklere sahipken, turşu gibi gıdalardaki yüksek tuz seviyesi ve nitratlar / nitritler sağlığınızı bozabilir.

SICAK İÇECEKLER
blank
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, düzenli olarak çok sıcak içecekler tüketmenin yemek borunuza zarar verebileceğini ve boğaz kanserine yol açabileceğini göstermiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI