Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Tarih » Bin yıllık Doğu Roma adı nasıl Bizans oldu » Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020 2:23
Bin yıllık Doğu Roma adı nasıl Bizans oldu

Bin yıllık Doğu Roma adı nasıl Bizans oldu

Biz onlara hep Bizanslılar dedik, bazen filmler den alıştığımız gibi Kahpe Bizanslı, bazen de yaban ellerin düşmanları oldular. Ama onlar kendilerine asla Bizanslı’yız demediler. Ne antlaşmalarında devlet adamları, ne de büyük imparatorluğun geniş topraklarında yaşayan yerel halkı bu terimi kullandı. Onlar kendilerini sürekli Roma halkı ve Roma Devleti olarak gördü.

Her şey bir anda başlamadı, tabiî ki Büyük imparatorluğu o kadar büyüyor ki, tek başına tüm ülkenin imparatoru olan Diocletianus, kavimler göçü ve barbar akınlarının da etkisiyle, bu büyük ülkeyi tek başına yönetmekte zorlanıyor (MS. 293), ve Tetrarşi sistemi kuruluyor.

ROMA’DAN BYZANTİON’A (KONSTANTİNAPOLİS) TAŞINMA

Batı Roma’yı 1.Augustus ve yardımcısı 1.Sezar, (hani şu Bizans dediğimiz doğu Roma’yı 1.Augustus ve yardımcısı 1.Sezar) yönetmeye başlıyor. Toplamda 4 tane yönetici oluyor, Tetrarşi adı buradan geliyor. İlk başlarda her şey güzel olsa da sonraki kuşaklar arasında anlaşmazlıklar oldu ve galip çıkan 1.Konstantin (Konstantinopolis, İstanbul’un kurucusu) tüm rakiplerini yenerek tek imparator oluyor. Başkenti Roma’dan Byzantion’a (sonraki Konstantinopolis, daha sonraki İstanbul) taşıyor.

ROMA’YA YAKIŞAN BAŞKENT İNŞA EDİLİYOR

Byzantion, eski bir Yunan kolonisi olan şimdiki Sarayburnu’nda küçük bir yarımada iken 1. Konstantin buraya saraylar, kongre merkezleri, hipodromlar ve kiliseler yaptırarak tam bir Roma’ya yakışan başkent kuruyor. Tek başına Doğu Roma İmparatoru olan Diocletianus kadar şanslı olmayan Batı Roma İmparatorluğu Germen baskılarına dayanamayarak ikili bölünmenin üzerinden 100 yıl geçmeden tarih sahnesinden siliniyor ve tek bir Roma İmparatorluğu yani doğu Roma İmparatorluğu 1453 yılına kadar ayakta kalıyor.

İLK BİZANS TABİRİNİ KULLANAN ALMAN

Her şey de o zaman başlıyor. 1453 yılında Fatih unvanını da alan 2.Mehmet tarafından İslam orduları ile yıkılan son Romanın da düşmesi ile çağ değiştiren olay Avrupa ve Dünyada ses getiriyor. Hıristiyanlığın koruyucusu gözüyle bakılan Roma İmparatorluğu’nun bir İslam Devleti sayesinde yıkılmasını sindiremeyen toplumlar 1557 yılında Corpus Historiae Byzantinae adlı seriye başlayan alman tarihçi , Bizans tabirini Doğu Roma için kullanarak bu tabiri bilim dünyasına yerleştirdi.

Avrupa ise Rönesans döneminde BİZANTİNUS söylemini Doğu Roma da yaşayanlar için kullanarak sanki hiç olmamış da Bizans Devleti ve Bizans halkı tabiri bir anda çıkıyor. Bizler ise Cumhuriyet ten sonra kendilerine Rum, topraklarına Rum Diyarı dediğimiz Doğu Romalıları sanki hep kullanmışız gibi Bizanslı demeye başladık ve alıştık.
Fatih ÖNCÜL (Araştırmacı Tarihçi)

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,