Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
TARİHTE KİMDİR KİMLERDİR
BU UTANÇ BİZE YETER
HABER » TarihTarihte kimdir kimlerdir » Bebeğini bırakıp cepheye koştu! Kahraman Nene Hatun kimdir? » Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2022 1:51

Bebeğini bırakıp cepheye koştu! Kahraman Nene Hatun kimdir?

Bebeğini bırakıp cepheye koştu! Kahraman Nene Hatun kimdir?

Osmanlı tarihinin önemli savaşlarından “93 Harbi” diye adlandırılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla simge haline gelen Nene Hatun kimdir? Nene Hatun neler yaptı?

NENE HATUN KİMDİR?: Nene Hatun 1857’de Erzurum’un Çeperli köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Zeliha’dır. 93 Harbi sırasında Erzurum’da Aziziye savunmasına katılan, işgaline karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş kadın kahramanıdır.

Aziziye savunması sırasında 20 yaşında olan Nene Hatun, köyünden Mehmet Efendi ile evli idi. ordusunun Pasinleri’ işgal edip Erzurum’a doğru ilerlemesi üzerine düşman işgali altında kalma endişesinden ötürü bir çokları gibi eşi ile birlikte Erzurum’a göç etti.

Ruslar’ın Deveboynu savaşından sonra Erzurum’un varoşlarındaki tabyaları da işgal etmesi üzerine Nene Hatun, 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katıldı ve yararlılık gösterdi.

Osmanlı tarihinin en önemli savaşlarından 1877-1878 Osmanlı- savaşı, Osmanlı açısından büyük bir mağlubiyetle sonuçlanmıştı. Nene Hatun, Osmanlı-Rus savaşında 22 yaşında gencecik bir anne olmasına rağmen Komşuları, Nene Hatun’a bu işe katılmamasını söylediler, çünkü onun yeri bebeğinin yanıydı. Nene, ‘hayır’ diye cevap verecekti. “Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar. Ben de onu Allah’a emanet edip sizinle baskına iştirak edeceğim.”

ordusunun baskınla aldığı kent merkezi yakınındaki Aziziye Tabyaları, o gece erkekler kadınlar ve hatta çocuklar tırpan, bıçak ve sopalarla silahlanıp Rus kuvvetlerine hücum etmek için askere katıldılar. Taarruz muvaffak oldu ve Rus alayı imha edildi. Erzurum halkının da yardımıyla yapılan karşı baskınla Ruslardan geri alınmıştı.

Nene Hatun kahraman kadınının simgesiydi

Genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla gönüllerde taht kuran ve kadınının kahramanlığının simgesi olan Nene Hatun’un bugün de dillerden düşmeyen bu cesareti nesilden nesle aktarılıyor. Cumhuriyet döneminde “Kırkgöz” soyadını alan Nene Hatun’un 4’ü erkek, 2’si kız 6 çocuğu dünyaya getirdi.

blank

Nene Hatun’un dördü erkek (Yusuf, Nazım, Abdurrahman ve Musa), ikisi kız (Asime ve Nevriye) altı çocuğu olmuştur. Oğullarından ikisi I. Dünya Savaşı’nda şehit oldu.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

Nene Hatun ne vefat etti?

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Nene Hatun’un mezarı nerede?

halkının kahramanlığını anlatarak övündüğü ve cesareti her nesle ulaşan Nene Hatun’un mezarı, Erzurum’da kahramanca mücadele ettiği Aziziye Tabyaları’nda bulunuyor.

blank

Dönemin NATO Orduları Başkomutanı Amerikalı General Matthew Ridgway’in Erzurum’da Nene Hatun’u cesaretinden dolayı ziyaret ederek elini öpmesi, kahraman Türk kadınının vatanı için tüm fedakarlığı yapabileceğini gösteren Nene Hatun isminin çok daha fazla tanınıp bilinmesini sağladı.

“Türkler kahraman olarak yaratılmışlardır”
Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, Osmanlı tarihinin en önemli savaşlarından “93 Harbi”nin Osmanlı açısından mağlubiyetle sonuçlandığını söyledi.

Bu savaştaki en önemli başarının Erzurum’daki Aziziye zaferi olduğunu ifade eden Küçükuğurlu, “Bu zafer, asker ile halkın birlikte kazandıkları önemli zaferdir. Diğer taraftan bu zafer bir bakıma kadın ve çocukların zaferidir. Nitekim zaferden sonra Erzurumlulara bizzat teşekkür eden dönemin padişahı Sultan 2. Abdülhamit, 12 Kasım 1877 tarihinde ‘Haysiyetli ve Onurlu Erzurum Ahalisine Telgraf’ başlığıyla bir telgraf göndererek halkın onurlu duruşunu takdir etti.” diye konuştu.

AZİZİYE DENİLİNCE AKLA NENE HATUN GELİR

Küçükuğurlu, “Aziziye” denilince akla gelen ilk ismin Nene Hatun olduğunu belirterek, 8-10 Eylül 1952’de Erzurum ve çevresinde incelemelerde bulunan NATO Orduları Başkomutanı Amerikalı General Ridgway’in Erzurum’da Nene Hatun’u ziyaret ederek elini öptüğünü dile getirdi.

Prof. Dr. Küçükuğurlu, Ridgway’in bu ziyaretinden yaklaşık bir yıl sonra ABD’de Saturday Evening Post gazetesinde yazdığı makalede Nene Hatun hakkında şu görüşleri yazdığını aktardı:

“1952 Eylül ayında o sırada 97 yaşında bulunan dermansız ihtiyar bir kadıncağızı ziyaret maksadıyla buradan çok uzaklarda mütevazı bir eve gitmiştim. 1877 Kasım ayında Nene henüz birkaç aylık çocuğunun annesi, 22 yaşında genç bir kadındı. Rusya ile Türkiye harp halinde idiler. Bir piyade alayı Erzurum’u henüz kuşatmamıştı. Şehirde bulunan az sayıda Türk kuvvetleri son bir gayretle tutunmaya çalışıyorlardı. Şehir sakinleri Türk kumandanına gitmişler ve ileri gelenleri vasıtasıyla şehirde bulunan kadın erkek genç ihtiyar herkesin istilacıları imha etmek için bir gece baskını konusunda kendisine yardıma hazır olduklarını söylemişlerdi.

Küçükuğurlu, Ridgway’in Nene Hatun’u ziyaretinden sonra “Birçok millet kahramanlarını sadece kahramanlık sanatı olan ordularının içinde arar ve ancak böylelikle bulur. Türklerde ise hakiki kahramanlar akla gelmeyen mütevazı köşelerin iddiasız sakinleridir çünkü onlar kahramanlık iddiasında da değillerdir. Buna ihtiyaçları da yoktur çünkü kahraman olarak yaratılmışlardır. Nene Hatun’un elini bu hisle öpüyor ve onu tanımış olmaktan iftihar ediyorum.” ifadelerini kullandığının kayıtlara geçtiğini belirtti.


BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Türk kavimlerinin dedesi; Dede Korkut kimdir ?
Yahudiler kimlerdir ? Yahudi Musevi nedir ?
Yahudi Gizemciliği Kabala nın Tarihi
Mısır veziri YUYA’nın mumyası kutsal kitaplarda anlatılan hz. YUSUF’muydu ?
Sünnet in tarihi kökeni
Müslamanları Şii ve Sünni olarak ikiye ayrılmasına neden olan olay: Kerbela Olayı
Halifeliği üç yıl sürdü ama zulmü asırları aştı ! Yezid‘in ölüm rivayetleri ! Yezid nasıl öldü
Emevi dini nedir ? Nasıl kuruldu ? Ne yapmıştır ?


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI