Enteresan Haber

B12 vitamini nedir? İşte B12 vitamini eksikliği belirtileri…
HABER » Sağlık » B12 vitamini nedir? İşte B12 vitamini eksikliği belirtileri… » Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021 0:50

B12 vitamini nedir? İşte B12 vitamini eksikliği belirtileri…

Beden sağlığımız ve sinir sistemimiz için oldukça önem taşıyan B12 vitamini eksik olduğu zaman sağlığımız açısından problem oluşturabilmektedir. Kimi zaman bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkan B12 vitamini vücudun kendisi üretebildiği bir vitamin değildir. B12 vitamini eksikliği olduğu durumlarda vücudumuz birçok belirti göstermektedir. Bu belirtileri dikkate alarak B12 vitamin eksikliği gidermek en doğrusu olacaktır. Peki B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? B12 vitamini eksikliği neden olur? İşte cevabı…

B12 eksikliği belirtileri, B12 vitamininin vücutta olması gereken değerden az olduğu durumların sonucu olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Beden ve sinir sisteminin sağlığı için oldukça önem taşıyan B12 vitamini eksik olduğu birçok problem oluşturabilmektedir. B12 vitamininin eksikliğinin kimi zaman hastalıkların belirtisi olabildiği de bilinmelidir.

B12 VİTAMİNİ NEDİR?
B12 diğer adıyla kobalamin olarak bilinen vitamindir. Vücudun kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretilmesinde büyük önem taşıyan bir vitamindir. Vücudun bütün olarak sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Ancak B12 vitamini yalnızca dışarıdan besinler yoluyla alınabilmektedir.

Vücudun kendisinin üretebildiği bir vitamin değildir. Bu yüzden bireylerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri, sağlıklı dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Yeteri kadar alınamadığında B12 eksikliği gözlemlenir.

B12 EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Unutkanlık başlıca B12 eksikliği belirtilerindendir
İkinci olarak saç dökülmesi durumunda bireylerin aklına ilk olarak B12 eksikliği gelmektedir. Diğer belirtiler ise; Yorgunluk,Halsizlik,Güçsüzlük, Ruh halindeki bozukluklar özellikle depresyon ve aşırı sinirlilik hali, Dikkat eksikliği, odaklanmakta güçlük, Üşüme, Kalp çarpıntısı, Uzuvlarda uyuşmalar, Pürüzsüz dil (dil üzerindeki noktacıkların yok olmaya başlaması, Ağız yaraları (aftlar), Cilt kuruluğu ve cansız bir cilt, Kilo kayıpları.

B12 EKSİKLİĞİ NEDENLERİ NELERDİR?
Vegan veya vejeteryan diyet uygulanması, B12 vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmemesi, yeme bozuklukları (anoreksiya nevroza, blumia nevroza), Yanlış diyetlerin sürekli uygulanması, Kullanılan bazı ilaçlar, İlerleyen yaş,Mide küçültme ameliyatları, Besin alerjilerinden dolayı B12 açısından zengin besinlerin tüketilememesi, Mide ve bağırsak problemleri, hastalıkları,Hamilelik.

B12 EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ TEDAVİSİ NASILDIR?
B12 eksikliği belirtilerini gözlemleyen birey uzmana başvurduğunda uzman tarafından istenen kan testleriyle B12 eksikliği tanısı konulması mümkündür. Kan testi sonucunda B12 vitamin oranı referans değerlerinin altında olmasıyla B12 eksikliği olduğu gözlemlenir.

B12 eksikliği belirtilerinin nedenleri araştırılmalı ve bu doğrultuda bir uygulanmalıdır. B12 vitamini içeren besinlerin tüketimiyle B12 eksikliği giderilemiyorsa B12 vitamin ilaçları ya da B12 vitamin iğneleri uzman tarafından önerilmektedir. Belirlenen dozda alındığında B12 vitamini normal değerlerine gelebilmektedir. Ve bu sayede B12 eksikliği tedavi edilmiş olur.

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
*Benlerin kanserli olup olmadığını anlamanın 8 yolu
*Bilim insanları açıkladı! Kansere karşı en dirençli kan grubu belli oldu!
*Kan pıhtılaşmasının 8 erken uyarısı
*Kanı temizliyor ve kanseri önlüyor
*Kanser kalıtsal mıdır?

b12 nedir, b12 vitamini, b12 vitamini nedir, b12 eksikliği, b12 eksikliği nedenleri,b12 vitamini nelerde var,b12 vitamini eksikliği belirtileri, b12 kaç olmalı, b12 fazlalığı, B12 eksikliği nasıl giderilir, B12 eksikliği neden olur, B12 eksikliğine ne iyi gelir, B12 eksikliği ne kadar sürede düzelir, B12 vitamin eksikliği edilmezse ne olur, B12 eksikliği ne yemeli,

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK YAZILARI