Enteresan Haber – Enteresan Haber.Com

HABER » Gündem » Ayasofya kararı Yunanı çıldırttı! Atatürk’ün Selanik’teki evi için iğrenç teklif » Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020 13:47
Ayasofya kararı Yunanı çıldırttı! Atatürk’ün Selanik’teki evi için iğrenç teklif

Ayasofya kararı Yunanı çıldırttı! Atatürk’ün Selanik’teki evi için iğrenç teklif

Yunan Parlamento Üyesi ve Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) partisi lideri Kyriakos Velopoulos, Selanik’teki Atatürk Evi Müzesi’nin sözde “soykırım müzesi” olmasını önerdi.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay’ın gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz” dedi.

MUSTAFA KEMAL’E SALDIRDI

Yunan Parlamento Üyesi ve Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) partisi lideri Kyriakos Velopoulos, İstanbul’daki Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürme kararına misilleme olarak, Türk sınırlarının kapatılması ve malların geçişi için genel bir ambargo uygulanmasını önerdi.

Velopoulos, “Hükümet, siyasi partiler ve her Yunan, partimizin parlamentoda uzun zamandır önerdiği somut eylemlere destek vermelidir. Tüm Türk malları ve bunların geçişi için sınırların derhal kapatılması, Türk mal ve hizmetleri genel ambargosu yürürlüğe girmelidir” dedi.

Selanik’teki Evi Müzesi’nin sözde “soykırım müzesi” olmasını öneren Velopoulos, Mustafa Kemal Atatürk’e alçakça saldırdı.

Etiketler: , , , , , , ,