Enteresan Haber

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI
İÇİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ
Asya Tarihinin en müthiş Türk kadınlarından Raziye Begüm Sultan
HABER » Tarih » Asya Tarihinin en müthiş Türk kadınlarından Raziye Begüm Sultan » Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2021 18:07

Asya Tarihinin en müthiş Türk kadınlarından Raziye Begüm Sultan

Raziye Begüm Sultan dört yıl boyunca İslam Hukukuyla yönetilen devlette, adaleti, savaşçılığı ve Türk Töresini devam ettirmek isteyişi Asya Tarihinin en müthiş Türk kadınlarından biri olarak kabul edilir. Fil sırtında, yüzü açık peçesiz silahlı ve askeri üniformasıyla daima halkın içinde gezen Raziye Begüm Sultan kimdir ?

Asya Tarihinin yine en müthiş kadınlarından biride Raziye Begüm Sultan dır. Ancak Raziye Begüm Sultan dört yıl yönetici kalabilmiştir. İlk defa İslam Hukukuyla yönetilen Devletinde, Türk Töresini devam ettirmek istediği için tüm savaşcılığına rağmen haince katledilmiştir.

1200 yıllara kadar, islamı kabul eden Türklerde, Devlet Yönetimi Töresi “YEDİ” şartında “erkek olmak” şartı yoktur. Daha sonra erkek olmak şartı, Arap Fıkıhcılarının Hz.Muhammed’in hadislerindendir diyerek” Devletini bir kadına teslim eden kavimden hayır çıkmaz “iddiasında bulundukları için, Türklerde kadın yönetici töresi terkedildi..(Bu Zehirli genli fesatlar ezelden TÜRK Kadınları düşmanlarıdır..)

Cengiz Han dönemine rastlayan 1200 lü yıllarda, Hindistanda Delhiyi Başkent yapmış İltutmuş Kağan ın kurduğu başka bir hüküm sürüyordu. Orta Hindistanı egemenliği altına alan bu cengaver ve üstün devlet adamı İltutmuş Kağan 1236 yılında hastalanınca oğulları olmasına rağmen ilk çocuğu Raziye Begüm Sultanı veliaht gösterdi.

Böylece müslüman olan TÜRK lerde ilk kez bir kadın veliaht oldu. Tüm engellemelere, fetvalara rağmen Raziye Begüm Sultan Devlet Başkanı oldu. Babası gibi adaletli cesur ve halkını koruyan bir yöneticiydi. Fil sırtında, yüzü açık peçesiz silahlı ve askeri Üniformasıyla daima halkın içinde gezdi. Devlet Buyruğu olarak “Haksızlığa uğrayanlar, üzerlerine kırmızı giysiler giysinler (kırmızı TÜRK töresidir-Hintliler hep beyaz giyiyorlardı) ki bende onları görüp farkedeyim. Onlarla yüzyüze görüşerek, dertlerini dinleyeyim”.
blank

Halk tarafından çok sevilen Raziye Begüm Sultan, islamı Şeriat bahane edilerek bu tavırları dolayısıyla yerinde gözü olan kardeşleri tarafından iffetsizlikle suçlandı. (Bu sefiller fesatlıklarını halen daha sürdürüyorlar) Raziye Begüm Sultan, yakınlarının dedikodulardan kurtulması için mutlaka evlenmesi gerektiği uyarılarına aldırmadı.

Daha sonra isyancı güçlerin Türk Komutanı Altanoğluyla evlendi. Her zaman ordularının en önünde isyancı Hindularla savaştı. Her seferinde asileri püskürttü ama ne yazık ki onu islam düşmanı olarak gören kendi askerlerince ihanete uğradı. Üvey kardeşi Behram Şah ordusuna yenildi. Eşi Altanoğlu ona kaç canını kurtar diyerek savaşa savaşa öldü.

Günlerce at üstünde yol alan Raziye Begüm Sultan, rastladığı bir köylüden su istedi. Bir ağaca yaslanarak suyunu içerken hain Hintli onun savaşcı bir kadın olduğunu anlayınca üzerindeki kıymetli taşlar için sinsice Raziye Begüm Sultanı harçerledi.

Raziye Begüm Sultanın sadık askerleri heryerde onu aramaya çıktılar. Elbiselerini satmaya çalışan Hintliyi tutuklayarak ölüsünün olduğu yere geldiler.

Askerleri, cesur, yılmayan en önde savaşan Komutanlarını, Cenne Irmağı kenarına gömdüler. Daha sonra yıllarca ona ağlayacak halkı ve askerleri, kahraman Sultanları Raziye Begüm’e Anıt Mezar inşa ettiler.
blank

Tek başına dört yıl Hindistan’a hükmeden, kendi adına para bastırtan ve Nevbet çaldıran Yiğit Türk Kadın Hakan Raziye Begüm Sultan ın yaman kişiliği yazdığı şiirlerden birinin dörtlüğünde bellidir. Raziye Begüm Sultan Savaşçı kişiliği yanında derin duygular çağrıştıran Şiirleri ile de korkusuz bir şairdi..

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
* Adına hutbe okutan Türk kadın hükümdar Şecerüddür kimdir
* Savaşçı Türk İskit kadınları
* Amazonlar kimdir? Amazonlar gerçek mi? Amazonlar hakkında bilinmeyenler!
* Göçebe yörüklüğünün kadınına tanıdığı hak ! Mor Cepken !

Raziye Begüm Sultan, Raziye Begüm Sultan kimdir, Begüm Sultan kimdir, Raziye Begüm Sultan şiirleri, Raziye Begüm Sultan mezarı, Raziye Begüm Sultan mezarı nerede, Raziye Begüm Sultan hangi ülkeyi yönetti,

Etiketler: , , , , , ,

BİZE YAPILANLARI SİZ UNUTTUNUZ BİZ UNUTMADIK
SON EKLENEN TARİH YAZILARI